Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 668 от 800 ПърваПърва ... 168568618658666667668669670678718768 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,671 до 6,680 от общо 7996
  1. #6671
    VIP Автор
    Регистриран
    28.10.2016
    Мнения
    1,108
    Пчеларски район
    UK
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan
    "То па един народ"
    Балкански народ ! Навярно си млад човек и не знаеш.На всички които не знаят ще разскажа как в далечния комунизъм по братска линия работеха виетнамци в България.Работеха като касапи в кланиците.Мазачи на панелките и др . Все такива неприятни неща.Та тези касапи тогава работеха за по 1200 долара.Повтарям 1200 долара.Няма грешка.И когато бългърските работници попитали защо ние така а оноя онака им отговорили че имало братска спогодба и затова било така.Освен това всеки един от тях имаше шевна машина във общежитието си. Шиеха дънки и ги продаваха на такива като нас. Да спомена че тогава долара беше 98 комунистически стотинки.По него време ако нямаш документ за произхода на доларите биваш подсъдим.Един познат тиражия разказваше че когато бил в корекома внезапно влезли милиционери на проверка и пода се засипал с долари.Оня разправя че ходиш по долари обаше никой не се навежда да си вземе . Така че тези новите случки са забравените стари случки. Други случай.Един познат на баща ми (бог да го прости че го споменавам) бил домакин на една резиденция на др. Т. Ж. Баща ми разказваше че три пъти катасрофирал пиян с волгата и накрая го изгонили. Има една стара поговорка че децата са огледалото на семейството.Та по тази причина не мога да се съглася с теб. И за камъните също не сме на едно мнение .Но като цяло си прав че човек трябва да си каже какво го боли за да се знае как да му се помогне.На времето един хубавец викаше по трибуните че който не скачл бил червен.Та тоя същия хубавец бил казал че щом народа не се оплаква значи бил добре.

  2. #6672
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    За десетте години си прав!
    Преди 5-6 години, един дребен работодател в БГ ( бивш от ДС ) ми се оплаква:
    -Давам 800-900лв. и не мога да намеря работници. Те избягаха в чужбина, ама и малкото които останаха не искат да работят.
    След около година, се срещаме и той със светнал поглед - обнадежден:
    -Ще внасяме украинци. Ще им плащаме по 1500лв. и ще им осигуряваме спане.
    !?!?
    На българина не щеше да му даде 1500лв., а на украинеца и спане ще му осигури.

    Та, айде да не обвиняваме родителите, а?
    На всички е ясно, че последните 30г. в България прогресираха наглеците.
    "...Тъй върви светът! Лъжа и робство
    на тая пуста земя царува!
    И като залог из род в потомство
    ден и нощ-вечно тук преминува.
    И в това царство кърваво, грешно,
    царство на подлост, разврат и сълзи,
    царство на скърби-зло безконечно!
    кипи борбата и с стъпки бързи
    върви към своя свещен конец..."

  3. #6673
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Да де, ама нали тя е причина за после-последствията.
    Незнам на какво се хилиш. Изредил си последствията / според теб / , каква е причината ти е мъгла. Ето и какво е цитирал агрото: " Всички са се втренчили в последствията, а първопричината не ни се иска да видим /признаем/."

    пп. като гледам и другите мнения---много е верен цитата.

  4. #6674
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Незнам на какво се хилиш. Изредил си последствията / според теб / , каква е причината ти е мъгла. Ето и какво е цитирал агрото: " Всички са се втренчили в последствията, а първопричината не ни се иска да видим /признаем/."

    пп. като гледам и другите мнения---много е верен цитата.
    Не стана ли ясно коя е причината?
    Разбира се, че народа е причината!!! - По мъгляво от това не мога да го кажа.
    Беше подхвърлена идеята, че ако всеки си почисти дворчето и нещата ще се оправят.
    Да де, ама то всеки гледа да си подрежда "дворчето" така, че да му е удобно при сегашните неща, при което нещата не само че не се оправят, ами....статукво-статуквооо!

  5. #6675
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Балкански народ ! Навярно си млад човек и не знаеш.На всички които не знаят ще разскажа как в далечния комунизъм по братска линия работеха виетнамци в България.Работеха като касапи в кланиците.Мазачи на панелките и др . Все такива неприятни неща.Та тези касапи тогава работеха за по 1200 долара.Повтарям 1200 долара.Няма грешка.И когато бългърските работници попитали защо ние така а оноя онака им отговорили че имало братска спогодба и затова било така.Освен това всеки един от тях имаше шевна машина във общежитието си. Шиеха дънки и ги продаваха на такива като нас. Да спомена че тогава долара беше 98 комунистически стотинки.По него време ако нямаш документ за произхода на доларите биваш подсъдим.Един познат тиражия разказваше че когато бил в корекома внезапно влезли милиционери на проверка и пода се засипал с долари.Оня разправя че ходиш по долари обаше никой не се навежда да си вземе . Така че тези новите случки са забравените стари случки. Други случай.Един познат на баща ми (бог да го прости че го споменавам) бил домакин на една резиденция на др. Т. Ж. Баща ми разказваше че три пъти катасрофирал пиян с волгата и накрая го изгонили. Има една стара поговорка че децата са огледалото на семейството.Та по тази причина не мога да се съглася с теб. И за камъните също не сме на едно мнение .Но като цяло си прав че човек трябва да си каже какво го боли за да се знае как да му се помогне.На времето един хубавец викаше по трибуните че който не скачл бил червен.Та тоя същия хубавец бил казал че щом народа не се оплаква значи бил добре.
    1. Стори ми се, че критикуваш българи, отишли в чужбина и не искали да се върнат. Предложи им нещо по-добро и тогава ги критикувай!
    2. Сега си мисля, че противоречиш на агро. Според теб, не народа си заслужава "управниците", а народа е функция на управниците. Така съм по-съгласен.
    Ботев и Левски умряха. Спас Турчев се намножи, и партии направи. Трудно ли се събаря османска империя?

  6. #6676
    VIP Автор
    Регистриран
    28.10.2016
    Мнения
    1,108
    Пчеларски район
    UK
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    1. Стори ми се, че критикуваш българи, отишли в чужбина и не искали да се върнат. Предложи им нещо по-добро и тогава ги критикувай!
    2. Сега си мисля, че противоречиш на агро. Според теб, не народа си заслужава "управниците", а народа е функция на управниците. Така съм по-съгласен.
    Ботев и Левски умряха. Спас Турчев се намножи, и партии направи. Трудно ли се събаря османска империя?

    Здравей.Аз не знам как ти е хрумнало да напишеш това по горе? Не желая да го обсъждам. В горните си постове ясно съм написал че това което днес се случва не е нищо ново а старото забравено.С пожелания за всичко най добро.
    П.П. - Тати казваше че незнанието било голям враг на човека .

  7. #6677
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Балкански народ ! Навярно си млад човек и не знаеш.На всички които не знаят ще разскажа как в далечния комунизъм по братска линия работеха виетнамци в България.Работеха като касапи в кланиците.Мазачи на панелките и др . Все такива неприятни неща.Та тези касапи тогава работеха за по 1200 долара.Повтарям 1200 долара.Няма грешка..
    Май само си чувал за това, което разказваш и то от една баба на пазара. Ти ако ги помнеше тези работи, трябва да си дядо пейчо, а не бати.

    " В началото България приема 3000 практиканта от Виетнам, през 1980 г. 17 000, а в началото на 1989 г. тази бройка достига 20 000. България осигурява преводачи за новодошлите, обучения по български език, охрана на труда, условията на живот и работа в НРБ (времетраенето на обученията намалява от 6 месеца през 1973 г. до 3 месеца през 1980 г.). Езиковото обучение продължава и след като виетнамските граждани са включени в производствения процес (6 месеца след пристигането им през 1973 и 3 месеца през 1980) като за целта предприятията прикрепят виетнамските работници към български такива. По време на първоначалните обучения, виетнамските работници получават стипендии, а след това тяхното възнаграждение е определяно съобразно заплащането на труда на българските им колеги. Всички чуждестранни работници се ползват с правата и задълженията на българските работници. "

    пп. бил съм в бригада с виетнамци, та знам неща от извора. 1200 долара--хаха, те тогава и в щатите не са вземали толкова.




  8. #6678
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    И още :

    " Политиката на НРБ спрямо виетнамските граждани има и своите наказателни страни. Може би най-репресивната мярка е новосъздадената алинея към допълнителното споразумение, подписано през 1986 г., според която виетнамските работници трябва да изплащат не по-малко от 10% от възнаграждението си (след наложени данъци) „в полза на СРВ“, което чисто и просто означава, че през 1986 България прехвърля дълговия риск на Виетнам от държавата към работниците. Сумите от 12 998 941,38 лв от 1986 до 1990 и 2 433 577,17 лв. само за 1991 са изплатени за погасяване на дълга на Виетнам.[10] Сума, акумулирана на база на тези 10%. Също така, виетнамските работници не могат да идват със семействата си в България и децата им остават във Виетнам дори и в случаите, когато двамата родители са на работа в България. Виетнамците нямат право на еднократна помощ при раждане на дете или пък на месечни семейни добавки за деца. Очевидно целта е краткосрочно установяване в България, което да не превишава времетраенето на трудоустрояването."

  9. #6679
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Здравей.Аз не знам как ти е хрумнало да напишеш това по горе? Не желая да го обсъждам. В горните си постове ясно съм написал че това което днес се случва не е нищо ново а старото забравено.С пожелания за всичко най добро.
    П.П. - Тати казваше че незнанието било голям враг на човека .
    Виждам че за виетнамците знаеш доста.

  10. #6680
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    И аз много се чудя, защо виетнамците ще шият ризи и дънки, ако получават 1200 долара месечно.
    Та курса на черно беше 1:3 т.е. 3600лв. месечна заплата. Живков не е получавал толкова.
    Вица за позеленелия под съм го чувал.

    През 1986г. живеех във Варна и работех в "Завод за строителни конструкции" гр. Девня.
    Арматурна бригада. Имаше и виетнамци, и виетнамки. Наистина продаваха ризи, но все нямаха в наличност.
    Явно не са имали шевни машини или не са умеели да шият, или не са имали време.

 

 
Страница 668 от 800 ПърваПърва ... 168568618658666667668669670678718768 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •