Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 584 от 800 ПърваПърва ... 84484534574582583584585586594634684 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,831 до 5,840 от общо 7995
  1. #5831
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    .
    Бат Жоро, Кашковски не се ли опира на роенето? Вкарва ги в роево, използва нагона, пуска роеве, лови ги и работи с тях, държи на роенето като чсст от системата.... най-грубо казано? Е, ако е така, кой кибичи да дебне примерно 60-70 дебели семейства преди пашата и да се разправя с роенето? Колко човека ще се занимават да гонят роеве? А ако хукнат 20 в един ден? Не е невъзможно. Питам де, ама да ми отговорят тези ”повечето”, които така си работят. Те разликите в условията май са повечко. Труда по онова време го е плащала държавата. А на два, три пчелина? Я вържи хора да спят по капаците и им плащай от джоба, да види къде ще отиде Кашковски? Или ще остане една малка част от неговата система. Е това система ли е?

  2. #5832
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Бат Жоро, Кашковски не се ли опира на роенето? Вкарва ги в роево, използва нагона, пуска роеве, лови ги и работи с тях, държи на роенето като чсст от системата.... най-грубо казано? Е, ако е така, кой кибичи да дебне примерно 60-70 дебели семейства преди пашата и да се разправя с роенето? Колко човека ще се занимават да гонят роеве? А ако хукнат 20 в един ден? Не е невъзможно. Питам де, ама да ми отговорят тези ”повечето”, които така си работят. Те разликите в условията май са повечко. Труда по онова време го е плащала държавата. А на два, три пчелина? Я вържи хора да спят по капаците и им плащай от джоба, да види къде ще отиде Кашковски? Или ще остане една малка част от неговата система. Е това система ли е?
    Не, категорично не работи с роене такива семейства ги бракува.Найчуков работи с роене ама живее на пчелина.
    Описано е в племенната му работа а тя не е в стандартните статии за системата там само е мината бегло.

  3. #5833
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Ако постигнеш и неговите (В. Г. К.) резултати, обещавам да дойда да стажувам на пчелина ти, някоя зима
    И аз ги гледам по тая система! Ела да стажуваш на моя пчелин тая зима! Само да подсигурим свинско - винските запаси в достатъчни количества
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  4. #5834
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Тъкмо си поиграх да прецизирам превода!

    Кемеровската система за грижа към пчелите е предназначена да увеличи значително производителността на труда, отхвърляне на неефективните, любителски техники. В основата си тя се основава на отглеждането на високо производителни семейства, отхвърляне на изоставащите, нискодоходни и склонните към роене, запазването на биологичната цялост на семействата, отхвърлянето на подсилванията на слабите, самосмяна на майката с т.н. свищева.
    Трябва да се отбележи специално, че В.Г.Кашковски е страстен подържник на централноруските пчели за Сибир и Алтай, срещу размножителната работа, свързана с размножаването на сложни хибриди. При нормални условия за пчелите, отглеждането на кръстоски, с изключение на допълнителна работа, нищо друго не дава, не бива да се надявате на подобрение на местните пчели поради вносни други породи. Възможно е и необходимо да се подобри местната пчела чрез правилно организирано развъждане. Възможно е да се внасят само чистокръвни централноруски пчели, което ще бъде преливане на кръв на местните и попиващи кръстоски.

    Основни правила при грижата за пчелите:
    1. Правилно подреждане на кошерите в места с добро засенчване от широколистни дървета от горещото слънце, което не пречи на доброто загряване на кошерите в началото на пролетта и есента.
    2. След облитането, на всички семейства се дава рамка с нагрят, разпечатан мед, поръсена с топла вода.
    3. При затопляне + 8 ° C и повече, всички пчелни семейства се преместват в чисти, дезинфекцирани кошери. Добър начин е да сварите кошерите в разтвор на сода каустик, последвано от измиване с чиста вода. При преместването на семействата, восъкът от летвите на рамката не се почиства. В същото време се определя качеството на майката и количеството на храната така, че запасите от мед да са поне 8-10 кг. Допълнително се разпечатва медова пита. След което семействата не се безпокоят за месец.
    4. Отказ от подсилване на слабите семейства. Най-често те са кандидати за бракуване. Слабите семейства, освен преместване в дезинфекциран кошер, изискват и допълнително топлоизолация: отстрани с рогозки, а отгоре с вестници и възглавници. Отвън кошерът е обвит с толма?, което допринася за по-доброто загряване.
    5. С появата на побеляване на восъка в горната част на рамките, семействата се натоварват да изграждат пити. Строителната рамка е широко използвана - тя е обикновена полурамка без тел и восък.
    6. Разширяването на гнездата се извършва както с втори корпус
    (плодник), така и с магазини. Когато поставяте втори корпус, пило в горния корпус не се качва, а се дават 5-7 восъчни основи. Когато се разширява с магазини, вторият магазин се дава изцяло с восъчни основи и се поставя между плодника и първия, вече усвоен, магазин.
    7. Рояците от силните семейства се оставят в пчелина, а рояците от средни и слаби се използват само за събиране на мед, а след вземане на меда се бракуват. Честото премахване на прекалено ройливи, непродуктивни семейства, държане на пчели в големи кошери, ежегодишна смяна на майките- до 80% - всичко това снижава проявата на инстинкта за роене.

    8. Според Кемеровската системата, рояците не се обединяват с майчините семейства преди главната паша, те работят независимо и се обединяват в края на медосбора.
    9. Смяна на майката се извършва в началото на основното събиране на меда или в края на цъфтежа на жълтата акация. Старата майка с малък брой пчели се отнема в отводка, а семейството си произвежда майка. Ако пашата е дълга, тогава можете да образувате отводка през първите десет дни. Ако се очаква да бъде кратка и бурна, тогава тази работа трябва да бъде завършена една до две седмици преди главната паша. Пчелите, които не участват в отглеждане на пило, преминават изцяло към събиране на мед. Майките се отглеждат в условия на обилно хранене и благоприятни топлинни условия, така че те са много качествени.
    10. Размножаване на пчелни семейства:

    - естествени рояци от най-добрите и производителни семейства;
    - изкуственото разделение наполовина.
    Само тези два метода ни позволяват напълно да предадем наследствеността на онези семейства, които искаме да размножаваме. Пчелите не отслабват и не се израждат. При изкуствено делене, семейството само си произвежда майката. Ако придадете друга майка, получавате семейство с различно качество.
    11. Главна паша, движение към медоносните растения
    (подвижно пчеларство), работата, свързана с вземането на меда и приготвянето на хранителните запаси - съгласно общоприети правила.
    В зимата семействата влизат с тегло от поне 2,5-3,0 кг, снабдени с хранителни запаси от 28,0-30,0 кг (в кошера + в склада). Използването на хранителна надставка дава много добри резултати. Пчелите зимуват както в зимовник, така и в снега
    (на открито). Задължителна замяна на мановия мед със захар.

    П.П. Извинявам се ако има неточности, но ... "Не стреляйте по пианиста - той толкова си може!"(надпис в каубойски бар)
    Реших да живея вечно. Засега всичко върви добре.

  5. #5835
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аз не пледирам в полза на кемеровската система само исках с част от статията на Гусляков да покажа, че от теирия до теория има разлика или както колега преди време писа , че теория може и да е нечия практика.Сега дали приложима или не е друг въпрос.

  6. #5836
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    И аз ги гледам по тая система! Ела да стажуваш на моя пчелин тая зима! Само да подсигурим свинско - винските запаси в достатъчни количества
    Готово, другата събота и неделя съм във Враца, може да направим суха тренировка за зимата
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  7. #5837
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    ,,толма,,- мисля, че е черна хартия с пясъчна посипка нещо подобно де едно време се слагаше под керемидите- ако не бъркам, че и моя руски е мани- мани.

  8. #5838
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Готово, другата събота и неделя съм във Враца, може да направим суха тренировка за зимата
    И аз съм навит на такава тренировка. Вие ще тренирате, а аз ще ви се радвам!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #5839
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ,,толма,,- мисля, че е черна хартия с пясъчна посипка нещо подобно де едно време се слагаше под керемидите- ако не бъркам, че и моя руски е мани- мани.
    Може да се ползва и черно стреч фолио, аз пролетта слагах от чербите чували на няколко, не съм видял поразителен ефект
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  10. #5840
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Може да се ползва и черно стреч фолио, аз пролетта слагах от чербите чували на няколко, не съм видял поразителен ефект
    Човека го е писал за Сибир.
    От тук малко от там малко и навярно ще има ефект.

 

 
Страница 584 от 800 ПърваПърва ... 84484534574582583584585586594634684 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 64 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 64 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •