Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 43
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ами примерно чиновника има интерес ти да не пчеларстваш в този район и не ти издава становище. Такива случаи вече има не малко.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Колеги,интересува ме какво е минималното отстояние на нов пчелин до вече съществуващ такъв?В закона за пчеларството пише само за временните-300м,може и аз да не съм видял,имате ли представа?

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В чл 13 пише и друго.
    Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
    1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
    В много случаи "добросъвестни" кметове отказват становище при регистрация именно заради този текст въпреки, че имота не е общински и не се учредява право на ползване.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    За такива своеволия има административен съд!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Има съд, но нали знаете, че докато се произнесе съда може да минат и две години и до тогава какво? Обикновено нещата опират до стимули. Имам познати, дето преди години общината им отдели терени където да разположат пчелините си, за да не притесняват хората в населеното място. Сега заради противоречия в нормативната база не могат да регистрират пчелините си вече втора година, а с това не могат да се регистрират и като ЗП и да се ползват от програми, директни продажби и т.н. Мотаят ги от институция в институция и тъкмо се види светлина в тунела излиза нещо ново. Последнот беше, че понеже местата са от горския фонд нямат право да ограждат пчелините си, а ветеринарите не искат да ги регистрират, защото трябва да имат ограда.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Наистина всяка институция дърпа чергата(закона) към себе си.За последното
    има решение прави се за ограда дървен плет.

  7. #27
    Според мен е много важно големината на пчелина и количеството и качеството и вида на пашата

  8. #28
    Има ли право някой , да си държи нерегистрираните си кошери до твоя регистриран пчелин и на какво разстояние

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако земята е твоя - никой не може да те спре, както и ти не можеш да спреш друг човек да се настани на съседния имот до тебе, ако си е негов личен.

    Аз го имам този проблем. Около моя пчелин притежавам над 200 декара земи, които мисля да засадя с акация, еводия, липа и т.н. Проблема е, че тези имоти са разпръснати и между тях има други чужди имоти. И ако някога някой реши да сложи 200-300 кошера в негов си имот в центъра на моите насаждения - нямам никакъв шанс да го спра. Дефакто мога да направя десетки и дори стотици хиляди инвестиция и след това някой да се клокне наготово и няма да мога да го мръдна с топ.

    Има едно единствено решение, което е по закон, и то е да регистрираш не обикновен пчелин, а пчелин за майкопроизводство.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За постоянните и временни пчелини на ЛИЧНА ЗЕМЯ важи следният тект от закона:

    Чл. 15. Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
    1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
    2. разстояние, по-малко от 10 км в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
    3. разстояние, по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
    4. територията на обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;
    5. разстояние, по-малко от 500 м от химически заводи, които замърсяват въздуха с вредни вещества, термоелектроцентрали, екарисажи, предприятия за кръвен албумин, туткал, кожарски фабрики, складове за кожи и угоителни стопанства.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •