Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 24 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 232
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика, създава предпоставка за бюрокрация и корупция. Образно казано, даването на субсидии означава, да бъдат взети пари от едни хора, за да бъдат дадени на други. Аз съм против субсидиите във всичките им разновидности.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Най-лесния начин да се унищожи един отрасъл е да се дадат субсидии. Разрушва се връзката клиент производител. Този дето взема субсидия не го интересува качество и клиент, а да вземе субсидията. Тези които не вземат субсидия не са конкурентни и преминават в друг бранш или почват да играят за субсидия. После субсидията се спира и бранша е унищожен. Кой ли има полза от такъв сценарий?

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Субсидии за брой пч.семейства - против.
    Подпомагане на килограм продаден законно мед от законен производител - допустимо.
    Рости, позволи ми да допълня, че в някои райони в Българи разчитат на пчелен прашец а не на пчелен мед. Така, че по-правилното и справедливо би било да се дава субсидия на РЕАЛИЗИРАНА продукция.

    ... В съвременната икономика съществованието на селското стопанство е немислимо без субсидиране на отрасъла. Селското стопанство се самоизяжда и няма толкова добавена стойност, каквато има в търговията, машиностроенето и други отрасли на икономиката, различни от селското стопанство.
    Селското стопанство не е способно да се възпроизвежда без странична помощ.

    Мое лично мнение е че пчеларството трябва да се субсидира (макар и никога да не съм се възползвал от това), но правилата трябва да са МНОГО ПРОСТИ и нарушенията да се санкционират ЖЕСТОКО.

    Преди време бях написал един пост за един колега пчелар от Великобритания, който продавал пчелен мед, като собствено производство, но го бил закупил от Аржентина на много по-ниска цена. Негов съсед го издал (заел е гражданска позиция) и на споменатия пчелар е наложена доживотна забрана да продава пчелен мед и да се възползва от каквито и да са подпомагания (пък нека да си произвежда мед колкото си иска).

    ...Аз поемам отговорност да участвам в такава група за създаване на ясни правила в отрасъла, но мисля, че няма кой да ме покани...

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Субсидии за брой пч.семейства - против.
    Подпомагане на килограм продаден законно мед от законен производител - допустимо.
    Как ли ще погледнат на това хората от балкана изкарващи по 8-10 кг от кошер?

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Най справедливо е да бъде точно на брой пчелно семейство,както е на земеделците на декар,без да се интересуват от добивите им .

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    18.11.2014
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Сакар
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Накой замисля ли се какво означава това?

    Какво ли означава минималната изкупна цена за зърнени култури и мляко в една
    Франция?
    Защо тази цена веднъж определена да бъде сумата от пазарната цена на продаден мед и съответната държавна помощ?
    Дали такъв тип помощ няма да е и по евтин за държавата и по ефективен

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от panto Виж публикацията
    Какво ли означава минималната изкупна цена за зърнени култури и мляко в една
    Франция?
    Защо тази цена веднъж определена да бъде сумата от пазарната цена на продаден мед и съответната държавна помощ?
    Дали такъв тип помощ няма да е и по евтин за държавата и по ефективен
    Не зная дали има такова нещо във Франция, но и да има за зърнените храни и млякото е оправдано. Това са продукти от първа необходимост и такава мярка е някакъв протекционизъм, борба със спекулата. С меда не стоят така нещата. Без мед може, без хляб - не! Ако се въведе такава цена, то тогава ще трябва да я има и за всички други хранителни продукти, добивани от земеделците. Пазарната икономика отиде на кино и ще се върнем към принципите на социализма.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    18.11.2014
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Сакар
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Не зная дали има такова нещо във Франция, но и да има за зърнените храни и млякото е оправдано. Това са продукти от първа необходимост и такава мярка е някакъв протекционизъм, борба със спекулата. С меда не стоят така нещата. Без мед може, без хляб - не! Ако се въведе такава цена, то тогава ще трябва да я има и за всички други хранителни продукти, добивани от земеделците. Пазарната икономика отиде на кино и ще се върнем към принципите на социализма.
    Виж съгласен съм,че не е стока от първа необходимост,а и няма кой да го приложи,но за мен това е начина за прозрачно подпомагане на сектора и то на хората,които ще го развият .

    Не виждам никакъв социализъм

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Селското стопанство се субсидира с няколко идеи.
    Първата е да е евтина храната, за да е доволен народа и да не се бунтува. Най-лесно се бунтуват гладните. Затова тези, които държат хляба и ножа, се грижат да има възможно най-малко гладни. Империи са се управлявали с девиза "Хляб и зрелища".
    Втората причина е, че някъде другаде произвеждат по-евтина селскостопанска продукция и ако има отворен пазар, на някои места земеделието просто няма да е рентабилно и земята ще запустее. В момент на криза/война/ може да се окаже фатално, ако нямаш собствено производство на храна.
    Трета причина е, че собственик на много земя /напр. в Англия/ е управляващата аристокрация и тя има интерес да взема рента от земята. И при нас така стана, някои накупиха огромно количество земя и сега живеят от високата рента, която обаче няма да е висока, ако изчезнат субсидиите.
    Причини много, но субсидиите ще останат, поне докато стандартът на живот по цялата Земя поне малко се изравни. И понеже за пчеларите почти няма субсидии - ревем заради евтин внос на мед от държави с по-нисък стандарт на живот. А такива колкото искаш. Ние няма да променим света, поне да се натискаме да докачим нещо покрай другите субсидирани под предлог, че е несправедливо.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от panto Виж публикацията
    Виж съгласен съм,че не е стока от първа необходимост,а и няма кой да го приложи,но за мен това е начина за прозрачно подпомагане на сектора и то на хората,които ще го развият .

    Не виждам никакъв социализъм
    Как да не е социализъм? Ако определената от държавата минимална цена не се хареса на търговците, те просто ще спрат да изкупуват мед, защото може да са и на загуба. Тогава кой ще го изкупува? Трябва държава да го изкупува на тази цена иначе целия отрасъл ще отиде "на кино". А защо само меда ще попитат производителите на месо, плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения, билки и гъби? Как ще ги убедиш, че за пчеларите може, а за тях - не?
    Да се върнем към "Нектаркооп" ли?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 24 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •