Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 151
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ..... Единственото предполагаемо решение е електронизацията на пчелина. Пращаш го манго да размести корпуси или нещо друго, без той самия да разбира какво точно прави и защо, защото компютъра така е казал. Твърдо съм решил да изпробвам този вариант, пък ще видим какво ще стане. Само с манго няма да стане, естествено, но поне един зрящ на десет слепи все е нещо.
    Ако това го напиша аз вече да са ми скочили!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ако това го напиша аз вече да са ми скочили!
    Защото си груб в изказа към деликатната пчеларска душа. По-добре пусни в някоя тема инфо относно програмата за звукова диагностика, за всички ще е интересно, а аз после ще докладвам за практическото и приложение и дали става за нещо. Пък току виж се оказало, че някой вече е пробвал.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Защото си груб в изказа към деликатната пчеларска душа. По-добре пусни в някоя тема инфо относно програмата за звукова диагностика, за всички ще е интересно, а аз после ще докладвам за практическото и приложение и дали става за нещо. Пък току виж се оказало, че някой вече е пробвал.
    Не обичам да викам "хоп" преди да съм скочил. Аз мога да ти напиша и как се трепят акари със звук, ама като не съм го видял с очите си ще излезе, че пак "плета печалбарски мрежи" и ви омайвам "деликатната пчеларска душа" с измишльотини. Така че - "всяко нещо, когато му дойде времето!"
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    От няколко години си се вижда сериозен наплив на кандидат-пчелари и то си е нормално след като има субсидии и по едно време цената на меда стана много добра. На хартия ще да е подем. Ама ако решим да си посетим пчелините и видим на място какво и що става май ще излезе, че в най-добрия случай сме в застой. Сигурно има и изключения.
    Иначе пчеларството е лесна работа. Нещо като при земеделието. Ореш, сееш, береш и ядеш. Едно, две, три, четири и готово. Хоп и 100 лв
    П.С. Ще ми е интересно мнението на Матеев, защото той се хвърли с много хъс, а в последно време се изгуби.
    Този пост е редактиран от todor.mitkov; 04.09.2017 в 07:25. Причина: Допълнение
    Медец

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Ей тия мангалски набези нямат край. Щял да електронизира мангала, а той да търка клавира. Е за такава мангалия става въпрос в сектор пчеларство.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Ей тия мангалски набези нямат край. Щял да електронизира мангала, а той да търка клавира. Е за такава мангалия става въпрос в сектор пчеларство.
    Рано или късно това за което говори Агро ще стане нормална практика... Просто е въпрос на време да се случи.
    Дори и сега колеги разделят кошерите си на групи по сила и предназначение с цел манипулациите да се уеднаквят и по този начин да се сведе до минимум вариациите и бавенто по дейноста на пчелина... Разликата сега е че както каза Агро един зрящ решава, а по-натам ще е на базата на решенията и алгоритмите в компютъра...

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Проблемът с липсата на работна ръка в тази държава ще нараства все повече, много големи фирми не могат да намерят работници при целогодишна заетост, а какво остава за един сезонен и екстензивен отрасъл като пчеларството...според мен пчеларството ще си остане на ниво семеен бизнес при 99% от пчеларите, а тези единици с по 2-3000 кошера лично аз не мога да проумея как могат да организират обслужването им, така че да има печалба и заплати за персонала.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Именно защото профилирана работна ръка няма, отрасъла нараства с пчелини от по 30,50,100 семейства отглеждани от един пчелар. Всички сектори страдат от липса на работници. Работодателите си го направиха сами. Няма как на работник с 25 години стаж да не му увеличиш с един лев заплатата. За мен решението е в обединяването от по 50,100 пчелари в кооперативи по райони. Които успеят ще оцелеят. Според мен огромните стопанства от по няколко хиляди семейства не са решение.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Дебелите книги по икономика казват, че една икономическа система има два пътя на развитие - екстензивен и интензивен. При екстензивния метод имаме нарастване на обема на продукцията за сметка на нарастване на производствените мощности, използваните материали, енергия и работна ръка. При интензивния път на развитие се търси начин за намаляване на използваните ресурси чрез автоматизация, нови технологии, по-малко работна сила. Това води до повишаване на ефективността - същата или повече по обем продукция с по-ниски разходи. Резултата е по-висока печалба!
    Българското пчеларство през последните 10 години беше в подем, но за сметка екстензивния път на развитие. Нарастваха едновременно броя на пчеларите, броя на пчелините и броя на кошерите в тях.
    Какви са причините?
    1. Европейските програми, които стимулираха както създаването на нови пчелини, така и разрастването на съществуващите.
    2. Безработицата до преди 2 години вследствие на икономическата криза и възможността за препитание в селата и малките градчета, от където промишлеността се отдръпна.
    3. Навлизането на по-крупни капитали в пчеларството и опитите то да се превърне от дребен (семеен) бизнес в промишлено.
    Резултата?
    1. Нарастване на количеството на меда на пазара на едро и дребно (при сравнително постоянни реализирани количества както на вътрешния пазар, така и като износ). Получи се свръх производство и устойчиво ниво на цените без особена тенденция за повишение.
    2. Пренаситеност на медоносните райони с пчелини и от там - ниски добиви.
    3. Липса на квалифицирана работна ръка - няма подходящо специализирано средно образование, обезлюдяването на селата и малките градчета продължава, някои от младите хора, заели се с пчеларство преди 5-6 години започнаха да се отказват и да търсят по-лека и доходна работа. През последните години безработицата видимо намаля (според мен и под допустимото критично ниво).
    Като резултат от всичко това се вижда края на екстензивното развитие, а може би и известен спад в близкото бъдеще.
    Бъдещето е в повишаване на ефективността и преминаване към интензивно развитие!!!

    //Следва продължение
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Ако се запазят цените на биологичния мед в ЕС или поскъпне още, няма да се учудя ако кошерите в горите станат повече от дърветата. Тя сметката на теория излиза и без субсидия по Агроекология, ако се хване среден добив 20 кг акация и 20 кг липа. Теорията е едно, а реалността е друга. Та за това са се хванали някой инвеститори да направят био пчелини в големи мащаби 2-5 хил. семейства.
    Интензивно пчеларство може да има само в случай че някой почне да плаща за опрашване както в САЩ. Докато това го няма ще сме все още в екстензивна фаза. Пчеларството е за млади хора, а не за млади пенсионери да си запълват свободното време.

 

 
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •