Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 149
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    аз имам два огромни мравуняка - за късмет поне за сега не са ми нарочили пчелите,но един колега тази година мравки му умищожили два кошера,така че и този проблем не е за подценяване

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Пчелоядите са проблем навсякъде. Но когато съм си свършил добре работата с търтеите съм нямал загуби повече от 10%. По-миналата година за няколко партиди нямаше достатъчно търтеи и само 1/3 от майките се оплождаха друга 1/3 оставаха неоплодени, а незавърналите се бяха само 1/3. Ако допусна че всички незавърнали се майки се дължат на пчелоядите (което е статистически невъзможно, понеже те са само една от множеството вероятни причини) все още процента е твърде нисък. При по-големи загуби трябва да се помисли че причината може и да не е само в пчелоядите.
    Аз лично смятам че всяко нещо си има място в природата. Щом е създадено, значи си има цел. Кой съм аз че да решавам противното.

    За мравките- доматите и лука ги отпъждат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Проблема с мравките го реших като сложих свежи пера от лук, върху покривната табла. На другия ден мравки нямяше.Натрийте и краката на кошерите.Ефекта от тези операции при мен беше много-добър.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Може ли някой да сподели конкретен метод за борба с пчелоядите?
    Два пъти подред ,като ходя при мойте кошери откривам до кошерите пчелояд да си кълве пчели.
    Чета ,че трябва да се убиват и унищожават гнездата им.Но ако има някакво друго спасение от тях моля да го споделите.А ако няма друг начин в сила ли е още следното:
    Убиването на пчелоядите е разрешено по всяко време в район до 300 м от пчелините (съгласно Закона за пчеларството – Държавен вестник бр. 102 от 30.12.1983 г.)

  5. #25
    Аз решавам частично проблема като ги гърмя с пушката и после ги окачвам по дърветата около пчелина като плашила....верно че са предпазливи ,но пушката ми бие надалече .....след като окача десетина другите почват да заобикалят пчелина на почетна дистанция което не значи че не ловят пчели...хич не ме интересува дали са защитени.....

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    14.01.2011
    Мнения
    14
    закачете мрежи и те сами ще се хващат на пчелина

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    23
    Аз освен с кълвачите имам проблем и със синигерите. Ловя птичките с капани за мишки на сланина (карам им се и ги пускам, като същите не се връщат повече), а за кълвачите съм размотал корда и съм я сложил там където каца. Когато го хвана и на него ще му се карам.

  8. #28
    Ето това е с две думи да се разбереш с гадинките и после по живо по здраво :D :D :D
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    Аз съм окачил табела на пчелина да не ми закачат пчелите иначе лошо и се пише :D

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Цитат Първоначално публикувано от Иван Гушев
    Аз освен с кълвачите имам проблем и със синигерите. Ловя птичките с капани за мишки на сланина (карам им се и ги пускам, като същите не се връщат повече), а за кълвачите съм размотал корда и съм я сложил там където каца. Когато го хвана и на него ще му се карам.
    Похвално.

 

 
Страница 3 от 15 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •