Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 15 ПърваПърва ... 31112131415 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 149
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от marinow Виж публикацията
    По високите брегове на реките, изоставени отрити мини, високи склонове. Пиратките вършат работа, ако може да се стигне дупката.
    Това ми е ясно! Все пак мисля, че въпроса е как да опазим пчелините, а не как да унищожим цялата популация на пчелоядите в околността. Нали?
    Този пост е редактиран от tsc1; 06.05.2016 в 21:38.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #122
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Пиратка в дупката за гнездене....
    Какъв ще е резултата?

  3. #123
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    След пиратката няма пиленца.Демек НЕ увеличаване на популацията.

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    След пиратката няма пиленца.Демек НЕ увеличаване на популацията.
    Сигурен ли си че върши работа. И за какви пиратки става въпрос.

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Стига да уцелиш момента-по време на гнездене.Пиратка-колкото цигара...Не стой срещу дупката........Можеби,ако мрежите се опънат пред дупките на дълги прътове,ефекта ще е по добър,но да не забравяме,че пчелояда е в червената книга и.......на "професора" устройството,насочено към дупките за гнездене може да има още по добър ефект.Но борбата с пчелояда на територията на пчелина е безсмислена,а около пчелина какво става.....

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Стига да уцелиш момента-по време на гнездене.Пиратка-колкото цигара...Не стой срещу дупката........Можеби,ако мрежите се опънат пред дупките на дълги прътове,ефекта ще е по добър,но да не забравяме,че пчелояда е в червената книга и.......на "професора" устройството,насочено към дупките за гнездене може да има още по добър ефект.Но борбата с пчелояда на територията на пчелина е безсмислена,а около пчелина какво става.....
    Нека преди да обсъждаме един или друг метод за борба с пчелоядите да формулираме ясно каква цел преследваме. Според мен има две възможности:
    1. Унищожаване на популацията в даден регион като цяло. Ефикасно, но неприемливо поне за мен.
    2. Пропъждане на пчелоядите от и около пчелините, където концентрацията на пчели е голяма и това води до голямо струпване на пчелояди и респективно големи загуби. Този метод не е 100% ефикасен, но не нарушава закона и екоравновесието. За мен това е приемливия метод и за това копам в тази посока.
    Формулирайте ясно и категорично кой от двата метода искате да се прилага, за да не водим безсмислени спорове, ако един метод е насочен към една цел защо не действа като решение за другата.
    Решения от типа на "Хем туя до края, хем душата в рая" няма!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Преди да се избере място за пчелина, би трябвало да се огледа има ли условия за гнездене на пчелоядите. Ако ги има при огледа още, що дири пчелина там? При възникнал проблем най щадящо е да се измести пчелина. Самите пчелояди, освен вреда носят и неоспорими ползи. А именно ограничават оси, стършели и други насекоми, а така също гонят скорци, врабчета и лястовици. Поне на книга. Относно метода на борба, харесвам разните джаджи дето биха ги пропъждали от района на пчелина.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #128
    Наблюдател
    Регистриран
    30.12.2011
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    община Плевен
    2009 година буря в Средиземно море унищожи голяма част от популацията. Две години след това беше поносимо. Сега отново са напаст в района. Затова аз съм за по радикални мерки за колонии близо до пчелините ми.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    При мен са проблем пролет, когато идват и есен.Ако има начин за отпъждане ще е супер.Не мога да ги жаля и обичам, ако мога ще ги трепя.За когото са полезни и ги е направил защитен вид, да ми плаща ,ще гледам няколко семейства за запазване на вида им.Сещам се за субсидията, за дивите гъски.

  10. #130
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Набелязваш през деня дупките където гнездят. Отиваш вечер с флакон монтажна пяна.И си решаваш проблема.

 

 
Страница 13 от 15 ПърваПърва ... 31112131415 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •