Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 45 ПърваПърва ... 283637383940 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 444
  1. #371
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Желателно, но не и задължително - така мисля, защото аз нямам опита с такива, но съм попивал мнения от колеги в нашия район. Що касае Лежаков, надявам се, че не съм аз човека, който го е принудил да не пише, защото не съм му опонирал.
    Ей..й,ама не го приемай дословно за колегата.Просто събирателно.Може и аз да съм причината,защото не ми открехна и дума за топлото подреждане/а мен ме интересува/Така че не го приемай върху себе си.

  2. #372
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    . Но въпроса ми все пак остава.
    На снимките лежаците са 25р без магазини(за сега).Обем от25 плодникови рамки са достатъчни за една майка,но ако се сложат магазините ще са необходими две майки.

  3. #373
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Да. В моите също има по две, но ги смятам като един кошер, но с две семейства. Но въпроса ми все пак остава. Може ли една майка да захрани такъв кошер - 18, 24 и, и рамки?

    Може да захрани такъв кошер!!
    Определящо за това, колко голям е И трябва да бъде един кошер е метода на пчеларстване, както и наличието и силата на пашата!
    При подвижното пчеларство, което практикувахме на времето с баща ми /бог да го прости/, кошерите ни бяха лежаци, 23 рамкови/бяха стационарно и индивидуално направени в ремаркето, което пригодихме за тази цел, на два етажа/. След развитието на семействата и местенето на 2 и следваща паша, се налагаше да слагаме допълнителни магазини, пак от рамки на Дадан-Блат, като тези магазини бяха 6 рамкови, а за по-силни семейства слагахме и по два такива магазина.

  4. #374
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    При един приятел видях 30 рамкови лежаци от фибран 5 см.За дъно се ползва цял лист 125-60см.Вътре има по 2 или 3 семейства разделени с плътна преграда,пролетта се развиват добре и когато настъпи главната паша ги обединява и не ги пипа до 20 август.Дърпа 15 рамки дб с мед и пак дели на 2 по 7 с млади майки.Твърди,че това е най лесния и доходен начин за отглеждане на пчели.

  5. #375
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Това с две майки в един кошер не го разбирам...
    По-добре замълчи.Прочети първо тази тема и след това задай въпрос.
    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=67

  6. #376
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Antonov Виж публикацията
    По-добре замълчи.Прочети първо тази тема и след това задай въпрос.
    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=67
    Истинския solaris60 знае за какво иде реч. Струва ми се,че снощи някой друг е писал от неговия ник и затова отговорите ми бяха такива....

  7. #377
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Какво е предимството на лежака пред ЛР-а, професионалните пчелари работят изключително с ЛР и ДБл....и тъй като мисля да остана хоби-пчелар с до 60-70 кошера, и затова Ви питам, колеги, има ли предимства Лежакът пред останалите системи в малките пчелини, и най-вече в добива на мед.
    Всяко нещо си има плюсове и минуси .
    Предимството при лежака е ,че се работи само с една рамка 300мм .
    Добивите са , като при другите системи .
    Да уточня -при работа с една майка .

  8. #378
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Antonov Виж публикацията
    По-добре замълчи.Прочети първо тази тема и след това задай въпрос.
    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=67
    Даааа. Прав си. Мълчанието е злато.

  9. #379
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Антонов , през годините с лежаци съм постигал по-добри резултати от другите системи.
    Повтарям - с една майка .

  10. #380
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Та сега не разбрах - може ли две майки да работят в един кошер? Без прегради. Гледам тук - там някой ги подмятат с едни клечки, тръскат клетките докато им направят мозъците на боза, но в крайна сметка като извадиш питата на нея има ли две майки които да снасят заедно? Иначе другия номер с преградите може да се допусне за определено време. Дори може да се направи комплекс по този начин с много майки. Но и той обаче ще е до време. В крайна сметка пчелите пак ще се съберат около една майка или при няколко, но в по отдалечените краища на комплекса в който няма да се усещат. Дали такъв комплекс ще е възможен?

    П.П. Антонов, ти какво ще кажеш?

 

 
Страница 38 от 45 ПърваПърва ... 283637383940 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •