Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 36 от 45 ПърваПърва ... 263435363738 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 351 до 360 от общо 444
  1. #351
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Гогол , де ме хвърли с 28 рамков . Моята идея е за 18-19 .
    Четно число,като вмъкнеш и по 1,5 см. за прегради.А бе,зависи как ще ги експлоатираш през годината.Може и толкова,може и повечко.Нали знаеш,човешкото око няма...........

  2. #352
    Вече споменах че, на страница 29 забелязах неяснота по отношение на страничните входове при лежаците. Както знаете, тези кошери се различават по своя обем, а от тук и по своето предназначение. Малките лежаци /16-18 рамки/ не се нуждаят от допълнителен страничен вход. Кошерите с над 20 рамки задължително имат поне един страничен вход. Той се намира на лявата страна /ако го гледате отпред/. Това е по-топлата част на кошера. Аз пък на моите направих и от двете страни. По този начин кошера става по функционален и не ми налага ограничения при прилагането на различните методи за отглеждане. Например:
    1. Четри отводки /по 6 рамки/ в един кошер. Всяка от тях с отделен вход. Така могат и да презимуват, а на пролет са добре дошли за всеки пчелар.
    2. Голям лежак с магазини и една майка помощница. Помощното семейство използва страничен вход.
    3. Двусемейно отглеждане. По-безопасно е когато входовете на семействата са на различни страни на кошера.
    4. През зимата, до основното семейство презимува една тлъста отводка. А през пролетта - две майки в един кошер. Ще ядеш мед от овошки.
    Има и доста ситуации, при които страничните входове помагат за разрешаването на възникналите проблеми.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #353
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков Виж публикацията
    Това разширяване се казва - едноразово. Правя го когато пчелите в лежака покриват най-малко 12 пити. Всичките премествам към дъното на кошера, а на тяхно място поставям поне 8 рамки. ВО и изградени пити през една. Кошера,ако не се наложи, не го отварям следващите 30 дни.
    В случая единствения ми проблем е рапицата иначе може и по дълго да не го отварям
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  4. #354
    При мен няма рапица. Няма и главна паша. Няма и защо да бързам. Последните години разчитам на продължителна, умерена и разнообразна паша. Поради тази причина, семействата трябва да са големи и силни.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #355
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    То рапица скоро никъде няма да има, поне така се говори, че спират субсидиите за нея. Примерно, специално при мен, тази година за първи път от доста време няма рапица.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  6. #356
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    То рапица скоро никъде няма да има, поне така се говори, че спират субсидиите за нея. Примерно, специално при мен, тази година за първи път от доста време няма рапица.
    При мен я изораха, била измръзнала! За разширяването с ВО. От годините опит съм остановил, че ако разширяваш с ВО, пита, ВО е грешка. Пчелите напълват с мед готовите пити и ги раздуват, от което основите не се изграждат хубаво. Затова практикувам, само ВО или пити и след тях ВО.

  7. #357
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков Виж публикацията
    Вече споменах че, на страница 29 забелязах неяснота по отношение на страничните входове при лежаците.
    Приемам забележки
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Снимки0243.jpg‎   Снимки0244.jpg‎   Снимки0247.jpg‎  

  8. #358
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Та като сме започнали да говорим за лежаци да питам и аз нещо. Може ли една майка да го напълни този гардероб? Казах една.

  9. #359
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Всяка нормална майка би го направила.Все едно 12ДБ с 2 магазина...

  10. #360
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Какво е предимството на лежака пред ЛР-а, професионалните пчелари работят изключително с ЛР и ДБл....и тъй като мисля да остана хоби-пчелар с до 60-70 кошера, и затова Ви питам, колеги, има ли предимства Лежакът пред останалите системи в малките пчелини, и най-вече в добива на мед.

 

 
Страница 36 от 45 ПърваПърва ... 263435363738 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •