Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 11 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 104
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Колега AGRO , все още сте само теоретик при отглеждането на пчели .
    Това , което писах вчера е за Вас , но някои колеги се включиха , че те са баш теоретиците , а самите те нямат пчели .

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Едно време, преди около 30 години, правехме димки от вестници и амониева селитра.
    ...
    Потвърждавам. За такова нещо са ми намалявали поведението и съм бил пред изключване. Дишал съм го - нищо не се случва.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #73
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    От чужди сватби не отбирам, но кайсиева пращам лесно с куриер, само да отворят пътищата, че при мене е снежна виелица.
    Ей......ии колега agro,ама ти хич не носиш на майтап бре! За чуждите сватби иде дума.Това е лаф от преди нежната демократична революция,89 година.Тогава сватби бол по ресторантите в събота и неделя–дни за разтоварване на работническата класа.Запили сте се в някое закътано капанче,но финикийските ни знаци бързо се стопяват и току някой от компанията изтърси–Айде,тръгвайте да ви черпя на една чужда сватба в ''САКАР'' или ''Малкия казак''.Та от там е този лаф при нас,не е обиден нали?
    За кайсиевата ти благодаря сърдечно,но не ползвам такива анестезиращи напитки от близо десетина години.Ползвам тези от големите хипермаркети по 2 л. като има на промоция,та си вземам по 2–3 стека и се джабуркам с тях.
    И при нас дереджето е същото.Колата ми е затрупана до огледалата,само я гледам от терасата.Днеска гледам че и двама полицаи се интересуваха от нея.За к,во ли?Нищо не казаха и си тръгнаха

  4. #74
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Обещавам да почерпя, но ако отговора с аргументите е публичен, а не на ЛС.
    Колега agro,това което споделям от опита си тук никога не го правя само за една особа за да го споделя на ЛС или да организирВам /правилното е организирам/ разни курсове с/у заплащане както прави някой си,някъде си.Би трябвало да си го разбрал досега.Сега обещаното споделяне от мен.
    Също като колегата solaris тръгнах да търся логичното и то ме подведе–райския газ е анестезик,следователно той ги приспива.Но защо като ме упоиха/пълна упойка/ не забравих нищо след като се събудих след час и половина –два,всичко си беше на място.Затова се задълбах по въпроса,започнах да ровя и другаде.Райският газ действа докато го вдишваш/затова маската е отначало до край при анестезия,а последните 2–3 минути дишаш кислород./При едно вдишване действието му е от20 до 40 s.След издишването му и вдишване на нормален въздух след 5s. действието му преминава. Затова експериментите на някои колеги не са сполучили.Тогава райския газ отпада напълно.Пчелите се събуждат и тази дрога/защото райския газ е и лака дрога/ ги дразни ,затова след това жилят като не видели.
    Ще продължа в друг пост,че стана много дълго.Извинявам се.

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Обещавам да почерпя, но ако отговора с аргументите е публичен, а не на ЛС
    Продължение:
    Райският газ е безвреден,предизвиква чувство за еуфория/затова е лека дрога/ не води до пристрастяване.Не си спомням лятото на коя година беше хит по Слънчев бряг и Несебър да се продават балони пълни с райски газ.Дишаш от балона и започваш да се хилиш като улав.
    Продължих да ровя за другия газ,когото смятах за безобиден–въглеродния двуокис СО2. Съдържанието му във въздуха е до 0,06% в зависимост от района.При издишване е около 4,5%.Въглеродния двуокис е крайния продукт отделящ се от организмите когато получават Енергия при разграждането на захари и мазнини с О2 и е част от техния метаболизъм.
    Когато концентрацията му мине 7–10% в газовата смес която дишат живите организми,моментално или след няколко минути изпадат в кома или безсъзнание,тъй като СО2 предизвиква хипоксия/кислороден глад/.А когато мозъка се лиши от кислород много от информацията записана в него се изтрива.А при пчелите този информационен хард диск е много по –просто устроен отколкото на бозайниците и може би се изтрива напълно.Надвиши ли се дозата ,крайния изход е летален за обгазения.
    Когато е в норми е безвреден и намира широко приложение навсякъде.
    Това е от мен колега agro,не харесван от много от вас младите/по възраст/ заради прямотата в отговорите ми към някои от колегите или острата ми критичност.Остава този сезон да го пробваш и да се убедиш че действа.Препоръчвам ти метода или прийома на колегата Делта–по–безопасен е за начинаещ.А направо с амониевата селитра може да не улучиш дозата,а в затворено пространство/пушалката/ тя и гърми,яко.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Продължение:
    ...
    Напълно се покрива с това, което съм чел и учил. Но въпроса все пак остава - защо амониева селитра? СО2 си се получава и от горящите въглени в пушалката. Какво точно добавя амониевата селитра, изсипана върху горящите въглени? Ето го пак уравнението:

    Вариант 1:
    Приемаме, че молекулата О2, взаимодействайки с разпалените въглени, се превръща в пушалката в молекула СО2. Така продукта от изгарянето на селитрата става газова смес от 6 молекули от останалите газове /Н2О и N2/ към 1 молекула СО2. Доколкото помня химията, това е около 14 обемни %. Това малко количество газови продукти от реакцията се смесва в пушалката с вдухвания в нея въздух, превръщащ се в генераторен газ, за който се знае, че съдържа от 6 до 8 обемни % СО2. Тоест, получаваме някаква смес, която съдържа СО2 в границите между 8 и 14 обемни процента СО2. Колко точно - божа работа. Този вариант изглежда съмнително нереалистичен.
    Вариант 2:
    Отделящия се от амониевата селитра кислород реагира не с въглените от пушалката, а със съдържащия се в генераторния и газ СО /въглероден моноксид/ по реакцията О2 + 2СО = 2СО2. В генераторния газ от пушалката по начало се съдържат около 28 - 30 обемни % СО. Тоест - при горенето на селитрата теоретично получаваме за момент 30% концентрация на СО2 /ако пренебрегнем страничните газове от изгарянето на селитрата/. За мен този вариант звучи по-реалистично.
    Вероятно има изследвания по въпроса за точния механизъм на тези реакции, просто не знам къде да го прочета. Но всичките тези разсъждения ме накараха да проумея и три странични факта:
    - пушалката генерира отровен пушек, потенциално смъртоносен за топлокръвни организми, освен това е и по-канцерогенен от цигарите.
    - всяко химично съединение, даващо при термичното си разлагане О2 и неотделящо странични, токсични за пчелите газове и пари, ще бъде подходящ заместител на селитрата. Въпрос на време е да се консултирам с някой спец по неорганична химия относно "вълшебните прахчета".
    - използването на СО2 от бутилка е много по-надежден начин за дозиране при упояване, избягват се и страничните, евентуално токсични за пчелите примеси в пушека от пушалката.
    В допълнение - ако вариант 2 е верен, то "вълшебното прахче" трябва винаги да се изсипе отгоре върху въглените. Ако се сложи под тях /не че е възможно, но знае ли човек/, няма да има ефект, защото кислорода ще реагира първо с въглените до въглероден моноксид.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #77
    Потребител
    Регистриран
    11.10.2011
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Варна,Добрич,Шумен
    http://www.brushymountainbeefarm.com/Varroa-Tester
    Просто СО2
    Спрете с тези селитри и райски газове

  8. #78
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Егати номера. При толкова капацитети тук, бат Севдо изби рибата. Той ще е някой дегизиран професор.

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    11.10.2011
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Варна,Добрич,Шумен

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Егати номера. При толкова капацитети тук, бат Севдо изби рибата. Той ще е някой дегизиран професор.
    //off topic
    Според теорията на наукознанието учените се делят на 4 категории:
    1. Учени теоретици (знаят защо, но не знаят как); Любима максима: "На който му трябва ще си му намери начина!"
    2. Учени практици - знаят как, но не знаят защо; Любим въпрос: "Абе работи, ама защо?"
    3. Учени генератори на идеи (широки специалисти с комбинативен ум)
    4. Учени организатори (нито теорията, нито практиката им е силна, но винаги намират най-подходящите хора, които обединяват в колектив за да им свършат работата)
    Пример за такъв човек е Курчатов.
    Та според тая класификация бай ти Севдо или с много опити е достигнал до някакво работещо решение или някой знаещ му го е дал на готово.

    Цитат Първоначално публикувано от ivoborisov78 Виж публикацията
    Този линк не ми се отваря!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 8 от 11 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •