Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 11 ПърваПърва ... 91011
Резултати от 101 до 104 от общо 104
  1. #101
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    С какво ги приспива?
    амониева селитра(амониев нитрат)

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ами защото явно не е достатъчно само CO2. При горенето в пушалката не се образува само този газ. Да, той е в най-голям процент, но има и други съставки, влияещи на пчелите и по принцип на живите организми.
    Абе човек, в стремежа си пчеларя да облекчи работата си е способен на всякакви фокуси, но някои са не до там приложими и ефективни, както и твоя случай. Ти с какво налягане вкарваш газа, с каква концентрация и т.н.? Инженер човек си, помисли!
    Така де, нали затова се занимавам с опити. Казвам и резултатите от тях. Какво да е налягането - ами в кошера винаги ще е атмосферното. Колко е то в бутилката и след редуцир-вентила, има значение само за дебита на газ през маркуча. Аз го пуснах със скорост, достатъчна да поддържа в кошера атмосфера от чист СО2, измествайки оттам всякакъв страничен въздух. Нарочно го пуснах през отвора в тавана, знаейки, че въгледвуокиса е по-тежък от въздуха и пада надолу. И наистина, пчелите по долната част на рамките се "успаха" първи, тези по горната част - последни. Сигурен съм, че ако бях задържал постъпването на газ по-дълго, ефектът щеше да е по-пълен. Някъде из линковете в темите четох, че го правят 10 минути максимум и реших да се застраховам докъм 6 минути, но явно е недостатъчно при така заложената постановка на опита.
    Много по-интересен ми е обаче въпроса с амониевата селитра. Каква точно активна съставка се получава при сипване на амониев нитрат в разпалената пушалка? Явно е с много силно въздействие, щом с няколко напушвания постига ефект/ сравнявам с огромното количество чист газ, който пусках в кошера/. Този въпрос разпалва любопитството ми, и то от чисто практическа гледна точка. Лично установих, че не е "райски газ". Какво е в такъв случай? Разглеждах химичните отнасяния на амониевия нитрат, но нямам обяснение - вероятните заподозрени - СО2 и N2O отпаднаха. N2O не действа изобщо, СО2 действа, но с много по-бавна скорост и иска атмосфера от почти чист газ около пчелите. Явно в пушалката се получава или някакъв силно действащ страничен продукт в малки количества, или няколко вещества с много по-активно въздействие в комбинация, отколкото чистите вещества сами по себе си. Нямам друго обяснение. Ако това се изясни, има чисто практическо приложение. Слага се съответния компонент или коктеил от компоненти във флакон и ето ви улеснение за пчеларя в редица операции, които иначе искат доста труд и разправии. Целта - опростяване и намаляване на труда в пчеларството, като единствен вариант за сваляне на себестойността на продукцията. Освен това подозирам, че въпросът отдавна е изяснен, само аз не знам къде да го прочета. И бат Севдо не казва, само показва.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #103
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Не сте се сетили едно време да проверите, такава статия относно no2 co2 i селитрата има още от 1954-та година. Ето тук има кратък абстракт. ..

    https://www.osti.gov/etdeweb/biblio/6308288

    Самото изследване няма откъде да го взема. Четох и други материали, но като цяло дори с CO2, има негативни ефекти върху тези пчели, общо взето "остаряват по-бързо".

    Няма полезна химия. А тези дето слагат амониев нитрав в пушалката, още по добре става (обаче за тях), ако се надишат. Но то си пише де ..

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Бях я позабравил тази тема докато преди двадесетина дни не ми я припомни един от авторитетните пчелари , майкопроизводител с много кошери. Помоли ме да му изработя флакони с диетил етер. Обясних му, че за по-малка партида от 20 флакона няма как да стане и той прие. Пуснах за изработка 30 флакона и тези десет над неговите се разпродадоха за 3 дни, независимо от двойно по-високата цена от преди 4 години. Извода ми е, че само диетил етера остава безспорния анестетик сред пчеларите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 11 от 11 ПърваПърва ... 91011

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •