Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 11 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 101
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ей, голяма скръндза си. Отвори малко рога на познанието. Кажи нещо ново, което го няма в книгите, разясни го, че най - незапознатия да го разбере и ще видиш, че ще ти благодарят. А ти само драскаш на котето по задника, дори го викаш, питайки къде е. Ти дай съвети на колегата пък то котето ще дойде.
    Ти досега не си ли разбрал, че никой не търси съвет, а всеки прави това което си знае.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ти досега не си ли разбрал, че никой не търси съвет, а всеки прави това което си знае.
    А туй то. Няма човек който знае и може всичко. На мен също ми се налага от време на време да търся съвет, за теб незнам. Не е задължително обаче получения съвет да се приложи едно към едно, все пак не сме машини, а хора, на които Господ е дал разум. Следователно получения съвет, всеки го пречупва през неговата си призма - познания, условия на работа и т.н. Ти искаш всичко, което кажеш да се приложи точно едно кам едно, но дали твоето/моето мнение е меродавно? За това би било правилно да се каже: "Аз правя еди как си" от там на сетне всеки да си изчепка позитивите и негативите по своя преценка. По повод темата, аз не мога да коментирам нищо, защото просто не работя по този начин и ако дам съвет, то той би бил подвеждащ. Общо взето избягвам да давам съвети, за това което не съм приложил на практика, а само чул, чел и т.н.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    А туй то. Няма човек който знае и може всичко. На мен също ми се налага от време не време да търся съвет, за теб незнам. Не е задължително обаче получения съвет да се приложи едно към едно, все пак не сме машини, а хора, на които Господ е дал разум. Следователно получения съвет, всеки го пречупва през неговата си призма - познания, условия на работа и т.н. Ти искаш всичко, което кажеш да се приложи точно едно кам едно, но дали твоето/моето мнение е меродавно? За това би било правилно да се каже: "Аз правя еди как си" от там на сетне всеки да си изчепка позитивите и негативите по своя преценка. По повод темата, аз не мога да коментирам нищо, защото просто не работя по този начин и ако дам съвет, то той би бил подвеждащ. Общо взето избягвам да давам съвети, за това което не съм приложил на практика, а само чул, чел и т.н.
    Нещо не се връзва това изказване с действията ти спрямо мен.

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Нещо не се връзва това изказване с действията ти спрямо мен.
    Дай по-обстойно де, не си каскани думите.

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Чакайте малко. Ай да уточним кой колега не е разбрал. Говоря за медови полукорпус т.е. магазин, зареден с мед а не с " питки". Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет. Няма общо със запасяващо или по-силно запасяване. Въпроса ми беше, дали това е възможно с магазин на ДБ и дали по-големия обем няма да окаже отрицателно влияние. Дали ако оставя 15 кг мед под плодника, няма да го пренесат скоростно в плодника и да задръстят и дали в началото на март когато разместя местата им, няма да охладя кошера и това да навреди на пилото. За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата. А имам такива намерения.
    Този мед 15 кг плануваш ти да го създадеш или да ползваш техен събран, после той запечатан ли или не, ако сложиш магазин със запечатан мед отдолу трудно и при определени условия ще стане местенето, ако не е запечатан има опасност от нападения(както каза Янчо). Напълно е вероятно ако имат пълен магазин с мед да има достатъчно мед и в плодника тогава се обезмисля ротацията на магазина по-вероятно е да потегли за центрофужна А относно пролетта зависи от развитието на семейството дали да му бъде поставен магазин отгоре и разбира се от усета на пчеларя

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Чакайте малко. Ай да уточним кой колега не е разбрал. Говоря за медови полукорпус т.е. магазин, зареден с мед а не с " питки". Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет. Няма общо със запасяващо или по-силно запасяване. Въпроса ми беше, дали това е възможно с магазин на ДБ и дали по-големия обем няма да окаже отрицателно влияние. Дали ако оставя 15 кг мед под плодника, няма да го пренесат скоростно в плодника и да задръстят и дали в началото на март когато разместя местата им, няма да охладя кошера и това да навреди на пилото. За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата. А имам такива намерения.
    Чудесно.
    Още няколко поста като моя и на някои от колегите, още две- три разсъждения на глас от твоя страна и ще налучкаш правилния подход.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата..
    Питките са твоя вариянт. Венер работи с ЛР, с много подхранване, машини и работна ръка. Макар и само десет ДБ, тези плодници как се вдигат, как се ротират, че есен, че пролет - аз що съм останал без кръст. После - тази година 30кг се брои за висок добив, аз и 25кг. не можах да стигна, ако за пчелите отделя 15кг., къде ще му видя края, работим за чест и слава, даже си и плащаме. Сетне - освен рисковете есента, за които споменаха колегите, ти сам се досещаш за пролетта. На пролет пилото може и да се простуди, може и да се размине, ротацията се прави ранна пролет, така че пилото тогава не е кой знае колко, за да се кахъриш, обаче - семейството ще се пренесе в магазина, майката ще го наснесе, но понеже магазина е малък обем ще го запълни бързо и ще се премести и в плодника, същевременно през това време пчелите ще са събирали прашец и какъвто нектар намерят из природата т.е. ще нашарят и магазин, и плодник ще дойде рапицата, а магазина пълен с какво ли не, ще почнат да складират мед в плодника. Плюс и усложненията, които се създават, когато ще правиш пролетните прегледи - всеки път ще трябва да сваляш и вдигаш магазина.

    Тъй че както казаха вече и други колеги с питки е най- добре, като искаш направи си и надставки.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Алексиев, що не ги смениш тия сандъци с нещо по модерно, та нито кръст, нито други проблеми да имаш.
    Този пост е редактиран от tarty; 16.11.2018 в 19:53.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    За хора с проблеми с кръста.


    Той колегата дърводелец, ама няма лошо, може и на Никот да мине.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Чакайте малко. Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет.
    Малко трябва да си поизясниш понятията есен и пролет...Венер ротира медовата шапка в началото на септември,демек 20 дена преди да свърши лятото.А целта е автоматично подхранване.Защо Венер сваля медовата шапка в началото на септември-защото пашата му е до края на август.Демек,подхранването започва веднага след последна паша,а пашата по места,може да свърши и юли...
    По Венер,качването на мед шапка е,когато започнат овошките и започне подбудителното подхранване с течна храна и има две цели. Първата е допълване на мед.шапка,а втората-запълване на плодника със пило в навечерието на акацията.Пълен плодник със пило+медова шапка=всичката акация в магазина.....
    Трябва да се има в предвид,че Венер практикува подвижно пчеларство,затова медовиците му са двусемейни........
    Става и с магазин за мед.шапка,но си мисля,че твоята система трябва да е Пелетовата,а не Венеровата...

 

 
Страница 6 от 11 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •