Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 11 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 101
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    За хора с проблеми с кръста.


    Той колегата дърводелец, ама няма лошо, може и на Никот да мине.
    То и аз съм мебелист и имам почти всички машини за направата на кошери, но ми е по лесно и евтино да си купя готови.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    То и аз съм мебелист и имам почти всички машини за направата на кошери, но ми е по лесно и евтино да си купя готови.
    Мебелист - дърводелец? Разликата: стругарофрезист - заварчик! То и аз имам ПОЧТИ всички машини, но за направа на кошери, не и за мебелно производство. А, да, имам и почти всички машини за металообработка, както и заваръчни такива, но... Машините не са всичко. Да, важни са, но си требва и мерак, а опита го оставям на страна. Е тъй ме е учил моя дядо, лека му пръст.

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    То и аз съм мебелист и имам почти всички машини за направата на кошери, но ми е по лесно и евтино да си купя готови.
    Знам, знам, писал си, че разбираш само от ПДЧ. От дървен материал не отбираш.

    п.п. бахти евтенията. Цяла БГ с ПВЦ кошери.

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Става и с магазин за мед.шапка,но си мисля,че твоята система трябва да е Пелетовата,а не Венеровата...
    Аз само да кажа, че и това не препоръчвам. :Д
    Пробвал съм Пелетовата със ДБ, значи няма такова наказание - крайния резултат беше много добър, обаче с тези големите корпуси забрави, за целта ще трябва да ми работят един отряд тимаджии или националния ни отбор по щанги.
    Фарара е друго нещо - сработи хем по- добре от ДБ, хем се работеше значително по- леко.

    А за целта на колегата - пак да кажа: за мен питките е най- удачното към момента. :Д Нищо сложно и същевременно съвсем достатъчно ефективно - какво ти трябва да повече? Още инвентари, още сиропи, още работа на пчелина, да отваряш семейства, да правиш ротации - такива методи като Пелетовия, като Венер са свързани с повече работа, с повече инвентар, с повече подхранване, това са интензивни методи на пчеларстване, точно както ги определяше и покойният Ангел Грънчаров; и пчелари, и пчели работят повече при такива методи,

    И са ефективни най- вече именно при подвижно пчеларство, когато преследваш пашата през целия активен сезон, ако нямаш паша примерно цял един месец за какво са ти тези "напомпани" семейства, а ако вземат, че свършат храната, което е много вероятно, какво правим тогава, захарта с чувалите, че инак беля. Разбира се, човек може да контролира процесите и да не стига до такива неудачи, но мисълта ми е, че тези методи разгръщат потенциала си при по- редовна паша, нямането на паша усложнява работата, усложнява самия метод.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Благодаря на всички за съветите. Не се отказвам от идеята но и не съм я приел на сляпо. Ще преосмисля някои неща и се надявам на помощ от ваша страна да ги изясним. Работил съм известно време като самостоятелен дърводелец и то с масив та имам някаква техника и не ми е никакъв проблем да направя кошер както и да преобразувам готов от един вид в друг. Трудно се прави един, когато правиш повече, правиш ги по детайлно и е много по-лесно. Убеден съм,че всяка система е добра, стига пчеларя да я разбира и прави необходимото. Имам и много удобна платформа за 10 а лесно ще стане и за 14 кошера, за подвижно пчеларство. Оказа се , че подвижното не е много подходящо за района но не съм се и отказал напълно. От претрупан с какво ли не гражданин изведнъж се оказах осигурен пенсионер с десетина пчели и толкова кокошки, айде и градинката. Време бол желание също, остават знанията затова моля ви помагайте. Благодаря ви.

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    точно както ги определяше и покойният Ангел Грънчаров; и пчелари, и пчели работят повече при такива методи, .
    Колегата търси пчеларстване от разстояние,затова и препоръчах Пелетовата с-ма,като такава..

  7. #67
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    ......
    Въпроса е, че към момента щем не щем сме принудени да работим с минимални разходи - фактора цена на меда е един от най- определящите по кои методи, какво, как и що ще работим. Огледай се из темите на форума - има доста такива, в които се обсъжда именно как да се ограничат разходите. В действителност тъкмо заради това и спрях подвижното - вярно е, че добива е повече, ала разходите са още повече и крайния резултат е такъв, че сметката се губи и то се губи с много. При цена ~4лв. на меда, аз поне не мога да изкарам на плюс с подвижно. Така, че както си и човек пенсионер, според мен гледай да не се увлечеш в някакви по- сериозни разходи, защото метода и да го научиш много добре, да го приложиш, както си трябва, това не е гаранция, че ще останеш доволен от крайния резултат. Това, че един метод е по- продуктивен не значи автоматично, че е и по- печеливш - то при 4лв. кой ли пък метод въобще е печеливш, но нали ....... Или например, както попита за полукорпусите - да направиш десет корпуса с нестандартни размери и рамки към тях си е и работа, и пари, и време; ще експериментираш примерно две години с тях, няма да ти хареса какво се получава и после какво ще ги правиш тези полукорпуси? ..... баща ми две години си вари ракия със е те такива стари всякакви нестандарти изпълнения, че накрая ми писна от тях и ги изхвърлих.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Благодаря на всички за съветите. Не се отказвам от идеята но и не съм я приел на сляпо. Ще преосмисля някои неща и се надявам на помощ от ваша страна да ги изясним. Работил съм известно време като самостоятелен дърводелец и то с масив та имам някаква техника и не ми е никакъв проблем да направя кошер както и да преобразувам готов от един вид в друг. Трудно се прави един, когато правиш повече, правиш ги по детайлно и е много по-лесно. Убеден съм,че всяка система е добра, стига пчеларя да я разбира и прави необходимото. Имам и много удобна платформа за 10 а лесно ще стане и за 14 кошера, за подвижно пчеларство. Оказа се , че подвижното не е много подходящо за района но не съм се и отказал напълно. От претрупан с какво ли не гражданин изведнъж се оказах осигурен пенсионер с десетина пчели и толкова кокошки, айде и градинката. Време бол желание също, остават знанията затова моля ви помагайте. Благодаря ви.
    Ротациите с магазин и ДБ плодника за мен са + ,може и 2 магазина да се ползват за втори плодник като се използват двата вида рамки.Според мен това може да ти донесе позитиви много повече от негативите стига да знаеш какво правиш и кога го правиш и защо го правиш съобразено със силата на семейството и календарното време и медоносите.И не е кои знае каква философия и е подходяща за начинаещи.

  9. #69
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ротациите с магазин и ДБ плодника за мен са + ,може и 2 магазина да се ползват за втори плодник като се използват двата вида рамки.Според мен това може да ти донесе позитиви много повече от негативите стига да знаеш какво правиш и кога го правиш и защо го правиш съобразено със силата на семейството и календарното време и медоносите.И не е кои знае каква философия и е подходяща за начинаещи.
    Няма ли го ето това: силата на семейството и календарното време и медоносите, магазините може да си ги подмяташ само за физзарядка.

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Няма ли го ето това: силата на семейството и календарното време и медоносите, магазините може да си ги подмяташ само за физзарядка.
    И съвсем не е за начинаещи, съдейки по моя опит, че почнах от абсолютната нула и почти никой не ми е помагал. Как да прецениш едно семейство силно ли е, слабо ли е, ако за първи път отваряш кошер? Аз майката трудно намирам, пашата си още не знам каква е в района, добивам мед, но не знам малко ли е, много ли е? Лекарства не давам само защото не знам колко и кога. Който си е купил мед от моя, идва да иска още, но не знам каква е причината. И т.н.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 7 от 11 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •