Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 101
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от ogan Виж публикацията
    А с магазините отгоре не става ли
    А магазина отгоре за какво ти е? Тук според мен идеята е семейството да е по-високо от мрежестото дъно и студа да не бие директно в кълбото, някои дори оставят празни пити в долния корпус. А с магазина отгоре какво ще правиш? И аз имам такива кошери, стария модел с дълбок плодник и мислех да оставя магазина върху плодника и да вдигна семейството в магазина, но отдолу остава голямо разстояние, а магазинни пити няма как да се сложат. Затова си поръчах да ми направят наставки, в които ще вдигна семействата, отдолу остават 5-6 см свободно пространство, мисля да е достатъчно - хем по-добра вентилация, хем семействата на по-високо. Ще видим дали ще проработи.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    От години зазимяваме с магазина отгоре, стига да е нормално силно семейството, а не отводка на 3-4 рамки... Презимуват си нормално. Реално аз разлика със и без магазин не съм видял пролет в развитието... Държа да отбележа обаче, че това е за нашия регион, долината на река Янтра... Тва вече ще е 6та зима без да сваляме магазините есентта и да чукна на дървената си кратуна проблеми няма!

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    А не можеш ли вместо надставка да ползваш празен магазин.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    @nikawr: А защо зазимяваш така? Кошерите ти от стария модел ДБ ли са? Имат ли мрежи на дъната?

    @Ангел Йосифов: Смятам, че ще стане много голям обем с магазините, писала съм в предишния си пост. Плодниците на тези кошери са доста големи, като сложиш и един 17см магазин отгоре, мисля става много пространството, дали ще се затопли достатъчно зимата, t° при нас пада понякога до -20°C. Та затова, наставките са 7-сантиметрови, не увеличават много обема, но достатъчно да не е кълбото точно до мрежата щото сега рамките са на 1,5-2 см от дъното.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Силве, пчелите не топлят обем въздух, топлят кълбото и меда дето го разпечатват за храна. После топлят пилото, и то в началото е толкова колкото могат пчелите да покрият с кълбото.
    Кошерите ни са от старите ДБ 10 и 12 рамкови. Имам и няколко на мрежа, но и при тях работата е същата, даже и по-добре! Затова следващите ще са с мрежещи дъна.
    А зазимяваме така, защото проблема с молеца отпада. Отпада и съхранението и мъкненето на магазини насам натам. Никога не закъснявам пролетта за слагане на магазини, а и все се надявам на мед от минзухар...

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Така де, но колкото по-малко е пространството толкова по-бързо ще се затопля, когато има слънчеви дни. Не знам аз ли не мога да обясня какво имам предвид ....
    Все едно, аз така съм решила, с наставки и семействата вдигнати на релсите на надставките, таблите обърнати обратно, когато стане време за питки.
    Аз такива кошери никога повече няма да купя.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Така де, но колкото по-малко е пространството толкова по-бързо ще се затопля, когато има слънчеви дни. Не знам аз ли не мога да обясня какво имам предвид ....
    Все едно, аз така съм решила, с наставки и семействата вдигнати на релсите на надставките, таблите обърнати обратно, когато стане време за питки.
    Аз такива кошери никога повече няма да купя.
    Абе мила, колко са слънчевите дни зимъска, че пчелите да разпуснат кълбото, което е противопоказно по него време

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Така де, но колкото по-малко е пространството толкова по-бързо ще се затопля, когато има слънчеви дни. Не знам аз ли не мога да обясня какво имам предвид ....
    Все едно, аз така съм решила, с наставки и семействата вдигнати на релсите на надставките,
    За да ги вдигнеш на надставките ще трябва да извадиш всички пити извън кошера. После да ги подредиш пак наново. Пролетта процедурата се повтаря. (всъщност с магазин е пак същото). Защо не се концентрираш в отвора/мрежата на дъното? Да може да се регулира колко да е отворено... Щом те е страх от студа.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Колкото, толкова. Виждала съм ги миналата зима, излизат при слънчице, облекчават се. Бях разхвърляла сено, да не кацат на снега и студената земя.

    Отворите могат да се регулират, описала съм го в съответната тема.

    Така съм решила, така ще направя, по-зле от миналата зима няма как да стане.

    Ще ви информирам за резултата напролет. Сега за мен започва втората ми пчеларска година.


    nikawr, значи в ДБ от стария модел и с мрежа на дъното семейството ти е на плодниковите рамки на около 2 см от мрежата? Колко градуса най-ниско пада температурата през зимата при теб? Вятър има ли често?

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Не Силве, ме си ме разбрала. Старите кошери са с една малкамрежа на дъното Ф10-15, която отдавна е заклеена. Имам 4-5 малко по-нови, с мрежа 1/3 от дъното, която мрежа не се затваря също. Разлики в зимуването на семейството не виждам, дори тея с мрежата изпреварват напролет.
    Иначе, зимите са си нормално студени за страната и за Горнооряховска община, сняг пада доволно, но кошерите са на завет от вятъра зад 2м дебела ограда.
    Реално да ти кажа ли се плаша от топла зима, от колкото от такава като предната...

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •