Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 37
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Димитровград

    Проблем с майка

    В началото на м.07 .закупих отводка от мой познат .Майката снасяше слабо ,в един момент гледам няма я ,няма и прясно пило ,няма и маточници ,кошера бучи особенно ,принципно от това което знам ,значи няма майка .Купувам нова майка и на 25.07 . я придадох както му е реда с клетка.Излезе нормално ,снася като луда ,за няколко дена 4 рамки с пило .До тук добре,на 20.08. отварям да видя какво е положението .Майката е там ,пило колкото искаш,само,че по средата на рамките стърчат 3 маточника ,смачках ги. Не разбирам какво става ,защо са решили да я сменят ,това ми е въпроса .
    Митаче

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Те разбират много по рано от нас когато майката е за смяна. Вече си премахнал маточниците така че давай на пред и толкова. Вероятноста тази майка да изведе семейството до май догодина е голяма. Тогава ще я мислиш.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Митаче Виж публикацията
    В началото на м.07 .закупих отводка от мой познат .Майката снасяше слабо ,в един момент гледам няма я ,няма и прясно пило ,няма и маточници ,кошера бучи особенно ,принципно от това което знам ,значи няма майка .Купувам нова майка и на 25.07 . я придадох както му е реда с клетка.Излезе нормално ,снася като луда ,за няколко дена 4 рамки с пило .До тук добре,на 20.08. отварям да видя какво е положението .Майката е там ,пило колкото искаш,само,че по средата на рамките стърчат 3 маточника ,смачках ги. Не разбирам какво става ,защо са решили да я сменят ,това ми е въпроса .
    Защото когато купуваме всеки иска да ни мине отзад. Единия ти е продал най - скапания си кошер като отводка, а другия старата майка.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Наблюдавай ги. Щом са решили е възможно да повторят. Ако има хубави дни, дори Окточври и Ноември. Миналата есен имах такъв случай. След студовете намерих вирнати задници и излюпени маточници.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от Митаче Виж публикацията
    В началото на м.07 .закупих отводка от мой познат .Майката снасяше слабо ,в един момент гледам няма я ,няма и прясно пило ,няма и маточници ,кошера бучи особенно ,принципно от това което знам ,значи няма майка .Купувам нова майка и на 25.07 . я придадох както му е реда с клетка.Излезе нормално ,снася като луда ,за няколко дена 4 рамки с пило .До тук добре,на 20.08. отварям да видя какво е положението .Майката е там ,пило колкото искаш,само,че по средата на рамките стърчат 3 маточника ,смачках ги. Не разбирам какво става ,защо са решили да я сменят ,това ми е въпроса .
    Понякога, когато смениш майката се случва старите пчели, въпреки че "официално" са я приели да искат да я сменят. Обяснението е в различните породи. Щом майката снася, мачкай маточниците. Когато се излюпят нейните пчели, този нагон ще мине, защото ще пречат на залагането на маточници. Ако и след излюпването на едно поколение нейни пчели залагането на маточници продължи, значи нещо не й е в ред. Успех.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Понякога, когато смениш майката се случва старите пчели, въпреки че "официално" са я приели да искат да я сменят. Обяснението е в различните породи. Щом майката снася, мачкай маточниците. Когато се излюпят нейните пчели, този нагон ще мине, защото ще пречат на залагането на маточници. Ако и след излюпването на едно поколение нейни пчели залагането на маточници продължи, значи нещо не й е в ред. Успех.
    Мога и аз да потвърдя това явление. Тази година започнах да взимам майки от ново място за отводките си. Почти на всяка отводка майката си снася стабилно, а на крайна пита - маточници за самосмяна. Някои от тях ми дойдоха дюшеш, някои разруших, но това не попречи на новите семейства.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    В 95% от случаите причината за преждевременната самосмяна на майката е недостатъчно добре захранен маточник. Такива майки пчелите ги сменят до 25ия ден от пронасянето. Понеже майкопроизводителите продават майките още с първото яйце на задника, тази самосмяна се случва при пчеларите.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Защото когато купуваме всеки иска да ни мине отзад. Единия ти е продал най - скапания си кошер като отводка, а другия старата майка.
    Точно казано !
    А , и друго имам в предвид , но .... .

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    06.08.2019
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    Враца
    Здравейте,
    Нов съм в форума и имам следния проблем с който не мога да се справя сам и моля за вашите мнения и насоки за решаване то му.Предварително благодаря.
    На 25 04 2020 г. реших да маркирам всички пчелни майки в моите кошери,но на един от тях пчелите веднага убиха майката-това е една друга тема.След това заложиха маточници . Аз унищожих първите запечатени и ги оставих на спокойствие.Появилата се майка нямаше никакви външни забележки и аз изчаках да минат няколко дни (21 дни) след което проверих за прясно пило-такова нямаше.Помислих си-лошо време не се е оплодила и изчаках още една седмица,резултат никакъв-пило няма нито нормално нито търтиево . По същото време една от отводките ми заложи маточници и аз изрязах два полу зрели ,който затворих в два защитни цилиндъра от тези който ползват майко производителите .Премахнах проблемната майка и поставих двата цилиндъра в средата на гнездото и една пита с запечатено пило-да има кой да храни новата майка..След пет дни имах нова майка която пчелите хранеха през отворите на цилиндъра ,сиреч не бяха агресивни към нея и аз я освободих,а другия цилиндър премахнах.Майката беше приета успешно движи се по питата ,пъха глава в килийките ,а около нея една свита от около 8-10 пчели .След 14 дни проверявам проблема същия -пило няма,никакво - нито нормално нито гърбаво.Реших ,че и тази не е излязла да се оплоди -викам си нещо и пречи в този кошер ,а и годината за нас приключва и поръчах оплодена майка . Премахнах пак майката и придадох оплодената. След една седмица гледам майката там , но и от нея никакви яйца.Последно поставих още две пити с преобладаващо запечатено пило и вече се изчерпих. Не знам какво да правя. Някой от по-опитните пчелари може ли да помогне със съвет или някаква информация.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    06.08.2019
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    Враца
    P.S И при двете последни майки центрофугирах по две пити за да им създам място за осеменяване ,но няма резултат .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •