Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 44 от 46 ПърваПърва ... 344243444546 ПоследнаПоследна
Резултати от 431 до 440 от общо 457
  1. #431
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    Здравейте,

    Грешно Ви е впечатлението - искаме да има истинско биологично пчеларство и истински биологичен мед. Цената ни за био е реалната, просто до тогава на Вас са Ви плащали твърде малко. Пропуснахте да кажете, че сте биологичен производител, подизпълнител, имате вписан в сертификата очакван среден добив от 37.5 кг от кошер - почти два пъти по-висок от средния за страната.
    http://bioregister.mzh.government.bg...php?file=27995

    Поздрави
    Хайде почна се. Какво като има очакван добив цели 37,5 кг. та ако ще и да е 5 пъти над средния. Вече е лош колегата, потенциален измамник? Естествено че ще пише максимална цифра за очакван добив.

  2. #432
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    .... Естествено че ще пише максимална цифра за очакван добив.
    Естествено . Аз го разбрах така. Всичко над добива отива по -1лв./кг Аве тенекии 25 кила -въздух.

  3. #433
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Хайде почна се. Какво като има очакван добив цели 37,5 кг. та ако ще и да е 5 пъти над средния. Вече е лош колегата, потенциален измамник? Естествено че ще пише максимална цифра за очакван добив.
    Здравейте,

    Никъде не твърдя, че колегата е потенциален измамник - той може да е напълно изряден биологичен производител. Коректната позиция от негова страна би била да каже, че той самия е биологичен пчелар - подизпълнител, и да си даде аргументите по конкретните три точки защо не сме прави в твърденията си. Вместо това, той повтаря мантрата на създателите на сегашната ситуация в биологичното пчеларство, че ние искаме да го затрием. Не, господине, искаме да го съхраним.

    В конкретния негов случай, сертификационното писмо, издадено по този начин, вече предоставя възможност 3700 кг мед (разликата между средният добив по статистика и този, вписан в документа) да бъде манипулиран. Това нямаше да бъде тема на разговор, ако контролиращите лица упражняваха достатъчен контрол, а както е видно от докладите на няколко институции - това не е съвсем така. Именно по тази причина ние искаме да се подсигури допълнителен контрол върху тази част от системата.

    Попитахте какво трябва да стане, за да получи българската продукция адекватна цена. Един от отговорите е - когато всички ние започнем да изискваме повече от себе си и от околните. Вие не сте биологичен производител, осъзнавате или не сте ощетен от сегашната ситуация, но казвата - "е какво пък, нека пише човека, щом може. Аз ако бях - и аз щях да пиша." Именно това мислене ни е довело до ситуацията, в която сме.

    Поздрави

  4. #434
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    ...предоставя възможност 3700 кг мед (разликата между средният добив по статистика и този, вписан в документа) да бъде манипулиран....
    Защо ми се струва, че точно по този въпрос имаше доста мнения из форума, преди да се напишат сегашните изложения до инстанциите. Изразяваше се недоволство и възмущение с недомлъвки, а сега, като се написа официално, се дава заден ход. Веднъж поставен, въпросът ще намери някакво решение. Имат ли мнение пчеларите какво трябва да бъде доброто решение?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #435
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Имат ли мнение пчеларите какво трябва да бъде доброто решение?
    Няма друго решение освен пазарното. Там където се създава икономически мотив никакъв контрол няма да свърши работа. Не знам защо са се вторачили в средния добив след като количеството по сертификата се формира като брой кошери по заложен добив. Като намалят добива как ще контролират броя кошери.
    Не може да даваш 60% по-висока цена за един и същ мед и да чакаш някакъв контрол да свърши някаква работа. Казвам го като ощетен конвенционален пчелар.

    Според мен нещата ще продължат в същия дух докато процента на конвенционалните пчелари падне толкова ниско, че тия кухи сертификати няма с какво да се запълват. Тогава цената на био меда ще започне да пада и така нататък......
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  6. #436
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Как приблизително може да се разбере средния добив от една община, копирано от статията за добричкото дружество- В нея се включват и останалите добруджански общини като Крушари, Каварна, Шабла, Тервел, в момента текат разговори с Генерал Тошево. Пчеларският съюз обхваща 20 000 кошера пчели с обща продукция от 400 до 600 тона мед.

  7. #437
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Можело ли да има истинско био пчеларство? Може! Само че, преди да го има трябва да се намери начин да се контролират всички земеделци с какво аджеба си пръскат насажденията. А точно това няма как да стане. Иначе щеше да е както в онзи филм- "роднина- милционер". В нашия случай пръскачка-инспектор.
    В момента държа една оферта от лаборатория. И ще цитирам някои актуални към момента цени: Антибиотици и Сулфонамиди-25 лв., примеси от търговска глюкоза - 8лв. и т.н. Който не иска да се обяснява, че нямал сестра може да си извади от джоба някой лев, и да си върже гащите. Освен това да прочете няколко закона. Например за пчеларството и за храните.
    Относно добивите имам да споделя следното нещо. Догодина очаквам да спечеля десет милиона. До сега съм печели по десет хиляди. Значи средно се очаква да се сдобия с един милион. Абе няма да избързвам с яхтата и с ламборгинито.......
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #438
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от ГрозьоГърдев Виж публикацията
    Какво значи подизпълнител. След като колегата притежва посочения от Вас сертификат, кое налага да бъде подизпълнител и на кого?
    Не съм БИО и затова не разбирам.
    Моля да разясните!
    Благодаря!
    Можете да намерите информация тук:
    https://pchelari.com/forum/showthrea...l=1#post149781

    Нищо не го налага, въпрос на личен избор е.

    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Няма друго решение освен пазарното. Там където се създава икономически мотив никакъв контрол няма да свърши работа. Не знам защо са се вторачили в средния добив след като количеството по сертификата се формира като брой кошери по заложен добив. Като намалят добива как ще контролират броя кошери.
    Не може да даваш 60% по-висока цена за един и същ мед и да чакаш някакъв контрол да свърши някаква работа. Казвам го като ощетен конвенционален пчелар.

    Според мен нещата ще продължат в същия дух докато процента на конвенционалните пчелари падне толкова ниско, че тия кухи сертификати няма с какво да се запълват. Тогава цената на био меда ще започне да пада и така нататък......
    Имате право, че икономическият мотив винаги е водещата движеща сила, поне в стопанската дейност, а за някои и в живота като цяло. Манипулирането на броя кошери, обаче, е доста по-трудно, отколкото просто вписването на едно число в сертификата. Тези кошери трябва да са регистрирани по надлежния ред, а ако взимат и субсидия, а не съществуват, нещата стават още по-сериозни.

    Разликата в цената между биологичната и конвенционалната продукция я определя пазарът, който към момента вече започва да се сеща, че има нещо гнило, наблюдавайки тенденциите в последните години. Ще Ви кажа, че цената на биологичната полифлора през 2016 г. беше около 4.30 - 4.50 Евро за кг. при изкупна цена тогава у нас с приблизително същото цифрово изражение, само че в лева. Когато ние стъпихме на пазара на био мед, приложихме същата логика при формирането на изкупната цена за биологичната продукция, както при конвенционалната. Колегата подизпълнител каза - "давате 1 - 1.50 лева повече" и това му се е сторило крайно съмнително, защото той е свикнал да продава по 4.50 - 5 лева биологичния си мед (в неговия случай конкретно не просто биологичен, а и нещо повече, но той най-вероятно дори не знае).

    Важно е да се отбележи, че не сме измислили ние топлата вода - същите процеси текат в Мексико и Бразилия. Нереално високи добиви в сертификатите, огромен брой сертифицирани семейства. Всъщност, България е на първо място в ЕС по брой кошери в системата за биологичен контрол (278 хил. през 2015, 236 хил. през 2016 и около 250 хил. към 2017) и на трето място в света след Бразилия (537 хил.) и Мексико (368 хил.) - данни за 2016 г. На този фон, след нас е Италия - 195 хил., Франция - 102 хил., Румъния - 86 хил., Германия - 35 хил. Съпоставете територията на тези страни, броя пчелари и броя кошери с нашите. Нормално е индустрията, гледайки тези цифри, да започне да си задават въпроси къде е логиката в тях. Доколкото знам, към момента в Мексико тече сериозно преструктуриране на биологичното пчеларство именно поради разкриване на много нарушения в него. Иначе пазарът вече последва всички тези тенденции и цената на биологичния мед върви трайно надолу - просто предлагането е прекалено високо.
    Решението, което предлагат хората, които се чувстват засегнати от нашите действия, го знаете - тихо, да си траем, да не се говори за това - сами го казвате, а и по тази причина заглавието е такова: тема табу. За съжаление, така не става - според нас това е балон, а всеки балон гърми, ако не се спадне навреме. Вече казах какво смятаме, че би станало, ако се остави да гръмне от само себе си.

    Поздрави

  9. #439
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    .... Всъщност, България е на първо място в ЕС по брой кошери в системата за биологичен контрол (278 хил. през 2015, 236 хил. през 2016 и около 250 хил. към 2017) и на трето място в света след Бразилия (537 хил.) и Мексико (368 хил.) .....

    Поздрави
    Ако имаме 250 хил. сертифицирани семейства по заложен среден добив 40 кг., то 10 хил. тона мед могат да бъдат изнесени като биологичен. Напрактика това е цялото годишно производство за страната и то в добра година. Очевидно, че в балона няма място за още въздух.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  10. #440
    Не крия че съм био и подизпълнител ,много хора във форума са такива така ,че ако искате да ме засегнете засягане и другите.Относно добива ми тази година е точно 37кг мога да го докажа ,района ми е такъв ,че добива се движи между 30-45 кг и това също мога да го докажа и според вас какъв очакван добив да дам 15 кг. За цената също сте в грешка продадох го за средна цена 6лв което също мога да докажа.И тъй като ви одговорих честно,вие одговорете дали до сега в практиката си като изкупвачи не сте попаднали на некачествен(с антибиотици или сулфонамиди) конвенционален мед и какво направихте тогава писахте ли писмо до ЕС ?Защо действате за сходни проблеми по различен начин ?Кажете същото така какво целите с този донос (това което сте писали не е уведомително писмо)какво трябва да стане след евентуална проверка от европа кого трябва да накажат и как това наказание, ще подпомогне родните био производители ?Далеч съм от мисълта ,че не чакате някакви облаги от тези ваши деяния,но оставам с надеждата,че ще обясните тука на всички как ще ни помогнете с този донос!

 

 
Страница 44 от 46 ПърваПърва ... 344243444546 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •