Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 46 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 457
  1. #151
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Защото едни хитреци получават субсидии за нещо което по нищо не се различава качествено от произведеното от другите пчелари.
    Защото закона го позволява.

  2. #152
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    Чета ви коментарите и неразбирам защо сте така негативно настроени към всичко дето е био?
    Веднага обяснявам, давайки ти пример при това със самия теб. Сложи си сега ръка на сърцето и честно сподели, колко пъти в годината си пазаруваш био пилешко, био свинско, био телешко, био плодове, био зеленчуци и изобщо продукти от щанда био, където цените са завишени минимум двойно и горна граница на практика нямат?
    И ако не пазаруваш био продукти, то - "защо си така негативно настроен към всичко дето е био", също и "я гледай как в белите държави хората млатят само био", и още "нима не вярваш на лелката в магазина за истински чистото био еко ала- бала пиленце с цена стартираща от 30-40лв. за бройка".

    Та нали - проявявам разбиране към така позитивното ти настроение, когато си продаваш меда т.е. био меда на значително по- висока цена, но това отношение е крайно едностранчиво щом не присъства в теб, когато влезеш в био магазина. (ако въобще)

    За разлика от повечето колеги аз съм напълно против цялата тази био далавера - такава пазарна (и производствена) ниша въобще не е редно да съществува, защото от- до си е чиста спекула. Да вземем пчелния мед и както уточни ivootur пчеларите, чиито пчелини са далеч от всякаква обработваема земя т.е. производителите, които действително отговарят на критериите за био - в случая изключваме абсурдите, които виждам с очите си, та съм бил пряк свидетел как се продава/ изкупува рапицов мед за био такъв. Аз пак ще съм против сертификата "био", защото си има вече установени в пазарната и производствена практика, много по- справедливи и ТОЧНИ правила за качествата и стойността на техния (а и на всеки друг) пчелен мед - това е мед с определено съдържание и качества, които са проверими и този мед е по- рядко срещан, заради разбираемо по- слабия добив. Съответно не представлява кой знае каква трудност да бъде диференциран от по- масовия пчелен мед и оценен по- високо, и не м/у другото - дори за крайния клиент разликата ще е съвсем осезаема, тъй като просто вкусовите качества на добития в горски райони мед са по- различни.

    Така, че цената - както изкупната, така и към крайния клиент - може да се определя според вида мед, а това са вече установими в лабораторна среда показатели. Съответно имаме цена според вида мед - слънчоглед, рапица, липа, акация, кориандър, аморфа, магарешки бодил, мана и т.н. А не както е сега - издали някаква хартийка, на която пише био и давай: де що има все е био, пък на практика какво му е биото, е въпрос, който се замита под килима, само и само да не прекъснем сладката далавера, и откровения обир на клиента, защото тук маржа е убийствен.

    п.п. и впрочем не позна - по складовете се задържа био мед, щото все сме големи хитреци, та станахме най- големия износител на био мед в Европа. Ма пустата му адрешковщина нема излекуване и това е - агитките по стадионите вместо българи- юнаци, ще е много по- правдиво да врякат българи- тИрикати или българи- хитреци, става и българи- андрешковци. И те ти държава за чудо и приказ - първенец на Европа из всякакви негативни класации ..... ма па сме 'итри налЕ. (;
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #153
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Закона позволява да имаш пчели в населени места.Как мислите,дали всички комшии се чустват в безопастност?Дали на всички им е комфортно с близоста с пчелите?Дали на тия дето пчеларстват по гори и чукари им е много кеф ,че нямат ни ток ни вода,ни защита от вандали,крадци,животни?Как меда на комшията,които е много хубав(10-15тенекета)даму направят в чужбина анализ струващ900евро и да му го вземат за био?Тук един го наказаха щото ни изкара глупаци.Как да отделят биото от другия мед или другия хубав мед от инверта?За сега тази е ситуацията и “хитретците” се възползват.Съжалявам обаче за колеги които имат желание да се развиват,но нямат възможност.Бих помогнал на желаещи колеги да направят биопчелин,но от сега предупреждавам-много препятствия има и много бягане по институции.Не е като да пишеш ”щури” работи или да се шегуваш.

  4. #154
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236

    .

    Ти в момента знаеш ли какъв мед купуват Апитрейд?Да не мислиш,че биомедарите ще почнат да пишат ,че са им взели меда?Нали всички ще пропишат веднага?Ама ти нас българите ли имаш в предвид за меда?Ние не сме и дупка в кавала на Европа,а аз мисля там да продавам.А непазарувам био,щото не съм толкова богат колкото тях.Ако съм европеец(не българин в Европа) с доста пари щях да ям биопродукти.Моя мед като го вземат в Германия му правят анализ(навярно с твоя или някой друг)и ако е добър тогава германеца купува.Сега интерестното-появявате се вие дето неядете нищо био и почвате да ревете,че това не е биопродукция.???Защо ли?Разгледах ти профила-не ми стана ясно ти с пчеларство ли се занимаваш или така за кеф?Що не си писал колко са ти кошерите,де са и т.н.?Излиза ,че отговарям на фантом ,ама с мнение.Питам това защото ако ходиш неиде на работа а гледаш и пчели ,Европа така ще направи,че ще си останеш с работата само.Нищо лично към теб,но така се очертават нещата.Примери колкото щеш.Един въпрос-що ли тая година маржа е2.50,а не 2лв.,както миналата година?Сигурно фирмите си правят дъмпинг?Или се презапасяват с биомед,щото знаят,че догодина ще го ядат?
    Този пост е редактиран от вдраев; 18.06.2018 в 13:47. Причина: Допълване

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Всички казваме,че няма голяма разлика в меда м/у нашия и Био меда.Тогава защо е толкова голяма разликата в цената на изкупуването?
    п.п.Такъв е живота докато има балъци ще има и тарикати.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #156
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.02.2018
    Мнения
    236
    Кои сте вие “всички”?Ти с чужденци дето са с пари имаш ли контакти?Не с такива дето ходят по битаци?

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    Кои сте вие “всички”?Ти с чужденци дето са с пари имаш ли контакти?Не с такива дето ходят по битаци?


    От де такива контакти.Те по къра ги няма такива с пари,а остава и чужденци.Повечето мои контакти са с извесни пияници или слаби на акъл.То в България ако кажеш нещо което е истина и може да развали някоя схема те изкарват или пияница или слаб на акъль.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #158
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    .....
    Не ми се коментира състоятелността на всички точки, които засегна, но само едно да отбележа - допълнителното бягане по институции, в което се въвличат кандидат био- пчеларите, не е никакво оправдание за по- висока цена на меда, нито за съществуването въобще на тази био измама.

    Няма лошо, а дори и чест ти прави готовността да съдействаш на желаещите да се сертифицират, като био производители, но моля те - все пак се намираме и пишем в пчеларски форум, та се получава малко тип краставици м/у краставичари да си продаваме. Био меда е измама и пчеларите най- добре го знаем това - ти не си изключение. Никой или хайде поне аз, не съм тръгнал срещу теб, нито имам намерение да те злепоставям - не заради друго, а най- малкото, защото наистина по напълно честен И почтен начин, като пчелар в България почти няма възможност да се развива (или по- точно казано, оцелява) човек, просто в такива обстоятелства и условия се намираме, че такава представа граничи с чиста утопия ... което е жалко, уви. Но това, което умолявам всички био производители учатващи в този форум, е да бъдат по- скромни и умерени в претенциите си, и изказванията по темата, защото перифразирайки тука не ядем меда с пчелите - произвеждайте био мед, вземайте по- висока цена, развивайте се, не съм ви душманин, ала не ми влизайте в обяснителен режим на врели некипели и да се опитвате да ме кръщавате за неща, които са ни ясни на всички. Говоря от първо лице единствено число, само за да спазя правото на мнение на всеки, но имам достатъчно основания да вярвам, че доста колеги са със сходна позиция по темата.

    Нека бъдем коректни, доколкото ни е възможно - пазете малко повечко тишина по въпроса за био меда, защото цялата тази работа е подигравка с професията и обижда много пчелари. Казано с други думи - био темата е ненужна полемика м/у нас, правим си услуга, като я зачекваме по- малко.

    п.п. докато напиша този пост, гледам че си отправил коментар към мене - ще подмина провокацията ти, защото виждам, че си увлечен емоционално, а от там и се изказваш лекомислено. Инак за протокола - трето поколение пчелар съм (всъщност може да се каже четвърто), имам ~200 семейства, пчелина ми се намира в с. Росица В. Търновска област и нямам друг приток на доходи, нито по закон, нито извън закона, нито полузаконно. Като цяло не обичам и избягвам да публикувам лична информация за мен, поради мои си съображения от по- скоро частен характер. А био продукция не консумирам не само, защото нямам толкова пари, а защото и не съм чак такъв глупак - все пак на село съм израстнал, та ми е повече от ясно, кои хранителни продукти, какво представляват.
    Този пост е редактиран от kando; 18.06.2018 в 14:23. Причина: допълнение
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Бягането по институците си струва според мен ако имаш над 100-200 кошера Био.Разликата в цената на меда и останалата помощ която им се дава аз като работник не мога да я изкарам цяла година.Почвам да се замислям да ли да не приема предложението за помощ на колегата.Вярно професията няма да ми е шлосер, а разкървач по институциите,но пък няма се потя толкова много.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от вдраев Виж публикацията
    Чета ви коментарите и неразбирам защо сте така негативно настроени към всичко дето е био?Нима имате доверие на лелката на пазара дето ви убеждава,че неиния мед е най-чист и т.н.?Та нали за този мед няма никакви анализи?В града ни има мед за 5лв.,бил ама много хубав и има и клиенти за него.Колеги,за всяка стока си има и купувачи,моля ви да престанете да плюете по биото,че в очите на тия които си купуват биопродукти вие изглеждате измамници,а не биопроизводителите.Те тия купувачи на лелки,чичковци и тем подобни в “белите”държави невярват,а биото там върви.Конвенционалния ( сега така почнаха да го наричат) мед от миналата година още не са го продали някои наши фирми,но търсят сертифициран таз годишен.Нещо да ви говори това?,или ще се борите срещу системата?.Аз мисля,че ще загубим,ако не си сменим “чипа”.Пиша това на тия дето са професионални пчелари.Любителите не ги интересува много много цената и добива,те гледат пчели за кеф.
    Ако под "смяна на чипа" разбираш да гледаме на ставащото само с "широко затворени очи" и да вярваме на всяка модерна измишльотина, то този чип не струва и цената на вложения в него силиций! Непрекъснато, една след друга се издигат все по-невероятни, но галещи ухото тези с цел да се изсмучат повече пари от потребителя, робуващ на модата.
    А докато има будали, ще има и тарикати, които да ги доят. Няма лошо работещите и произвеждащите да вземат някой лев в повече от робуващите на модата консуматори.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 16 от 46 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •