Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 73
  1. #41
    Всичко лепя с обикновенна пяна.

  2. #42
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    С дискусија за тези кошери с*м се сретнал в СПОС, форума на с*рбските пчелари. Те ги употребјават много. Гледал с*м доста филмови и клипове с тези и такива слични материјали от които са направени кошери.Аз лично мислја че, може да се има нјакој так*в кошер на пчелина за опит. Може би се так*в кошер показал нјак*де доб*р, ама при нас може би неште.моето мнение нее добро за нјакого, а нјакој и ште го подржи.А с*м за ПРИРОДНО и само природно.С*с савремеността се сами себе уништожаваме......
    здравејте.

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    17.01.2011
    Мнения
    3
    Има възможност за производство на полиуретанови кошери и в Б-я ,едната е с полиуретанови панели,а втората е чрез леене на отделни елементи от кошера. И по този начин ще станат като кошерите на румънската фирма.Но всичко това едва ли ще стане в любителски условия ,това е цял бизнес.Аз не разбирам много от кошери,но работя с полиуретани.Ако се интересува някой повече ,пишете ми на ЛС

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    07.06.2012
    Мнения
    12
    https://www.youtube.com/watch?v=FA-jsgFcMO8
    Ето как се леят кошери от пенополиуретан в домашни условия. Благодарение на г-н Колев от предния пост, от когото купих компоненти за леене, направих пробно леене на корпуси за ЛР10. Добре се получава и лесно, но не и евтино.

  5. #45
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kolev.d Виж публикацията
    Има възможност за производство на полиуретанови кошери и в Б-я ,едната е с полиуретанови панели,а втората е чрез леене на отделни елементи от кошера. И по този начин ще станат като кошерите на румънската фирма.Но всичко това едва ли ще стане в любителски условия ,това е цял бизнес.Аз не разбирам много от кошери,но работя с полиуретани.Ако се интересува някой повече ,пишете ми на ЛС
    Това с леенето на полиуретан в домашни условия силно ме заинтересова. Би ли казал колко струва един килограм комплект от двете съставки, каква е опаковката, какви са минималните количества и цена за покупка на дребно с цел експеримент и каква е цената на едро, ако впоследствие се закупуват по-големи обеми.

    Сам разбираш, че цената на един корпус (респективно цял кошер) ще зависи основно от цената на суровината (полиуретана) и от нея всъщност зависи дали на човек ще му излезе сметката сам да си лее нещо или е по-добре да си го купи готово (напр. от поляците или финландците). Всичко е игра на сметки и моята молба е да ни дадеш някакви числа, за да си ги направим тези сметки.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    А аз искам да попитам с каква плътност стават тези корпуси? За пример може да се вземе най-разпространения фибран за изолации, по-плътно и твърдо ли става или не?
    Също споделете ако може каква е гладкостта на получените изделия по-скоро гладка и лъскава или по скоро като на отрязан с нож фибран?

    Благодаря?

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Плътноста зависи от тебе - колко материал ще сложиш в матрицата. За да станат твърди като финландските кошери, ще трябва да сложиш 103-105 kg/куб.м. От тука ще дойде и цената на корпуса, защото този пенополиуретан хич не е евтин.

    Фибрана е само 32-35 kg/куб.м., така че него не го брой.

    Ето как се прави фибрана (XPS) - това е съвсем друга технология:




  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето как се прави EPS (стиропора). Това е нашата технология. При нея има огромни матрици, в които се излива тази двукомпонентна химия. И в зависимост от количеството налята в матрицата химия се получават детайли с една или друга плътност. Ако искаш висока плътност - матриците трябва да са много здрави и тежки, защото образувалите се налягания вътре в тях са огромни. Аз лично съм питал български производители дали могат да ми произведат детайли с плътност над 100 kg/куб.м. и те са ми отговаряли, че оборудването им няма да издържи и че 35 кг/куб.м. е максимума, за който биха могли да поемат ангажимент.


  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не е така.
    Стеропорените детайли се получава от слепване на предварително произведени малки сферички. Тези сферички се слепват под влияние на температура и много високи налягания. Ако се загледате в клипа се виждат огромните "контейнери" от винил в които държат сферичките. Технологията на руснака е по близка до фибрана.

  10. #50
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Прав си, но начините за разширение са различни. Ето какво открих в интернет:

    При производството полистиреновите перли, съдържащи разпенващо вещество, се нагряват с водна пара, при което те експандират до 50 пъти в сравнение с първоначалния си обем. Този процес е сравним с печенето на кейкове в кухнята, но вместо бакпулвер се използва набухвателят пентан, който се съдържа в природата (в цветята). Пентанът не спада към парниковите газове и не вреди на озоновия слой в стратосферата.

    Явно трябва да има експандиране (разширяване), като начините за постигане на това разширяване могат да бъдат различнии. Общото на технологията е, че има затворена матрица, която се запълва от разширяващия се материал, а методите за разширяване са различни.

    Така или иначе не съм химик и нямам претенции за познания в тази област. Просто ровя из интернет и търся полезни зрънца информация, които биха могли да ми влязат в употреба. Ако във форума има специалист в тази област, ще се радвам да внесе малко повече яснота по въпроса.

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •