Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 73
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    От доста време си блъскам главата как да изработя XPS (фибранов) кошер и не мога да реша един друг проблем. Според мен горе показания кошер не може да се ползва, защото ще се разпада при всяко отваряне и всяко вадене на рамка. Според мен ЗАКЛЕЙВАНЕ е проблема заради който собственика на кошера ще се откаже от него преди мухъла да успее да нанесе щети. Не мога да си представя как ще се разделят два корпуса без да се откъснат парчета от перифериите им. Ако пък се окрайчват корпусите с дървени рамки от горе и от долу направата им става много трудоемка, особено на горната рамка, защото трябва да се изработи и засечка за да лежат в нея и ушите на рамките. Заради тази засечка дебелината на горната рамка става поне 25мм, а това води и до изработка на сглобки за ъглите и нещата доста се усложняват.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    28.09.2010
    Мнения
    12
    Точно затова rosty_sz показвам кошера в тази фаза.Най-доброто което ми е хрумнало досега против заклейването м-у два корпуса еда залепя на горният идолният ръб на всеки корпус суперздрава самозалепваща лента,което от своя стана води до оскъпяване на всеки корпус с около 2 лв.

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    28.09.2010
    Мнения
    12
    rosty_sz Ако се вгледаш по-внимателно в дадановият корпус,ще видиш,че има пластмасова релса за ушите на рамките.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    А защо все пак искате да държите пчелите си във фибранов кошер?.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    А защо все пак искате да държите пчелите си във фибранов кошер?.
    Аз искам да си изработя просто допълнителни корпуси, които да ползвам "в разгара на сезона". Мисля, че няма да имам проблем с влагата ако един от четири корпуса е от XPS.
    Клипа с мухлясалите кошери съм го гледал и наистина беше голяма мизерия, но съм гледал и много клипове и един филм с кошери от EPS(стиропор)и там проблем няма. Във немския филм за борба с вароатозата който е преведен на БГ (избяга ми името) германката си работеше с такива кошери боядисани в зелено и от горе покриваше с найлон и вкарваше цели легени със сироп в кошерите. В Сливен гледах и едни турски кошери изцяло от мека пластмаса при които водата трябва направо да тече ама явно има някаква тънкост. Може би разковничето е в силна вентилация, не знам. Някои веднага ще отговорят зимуване на пчели и течение са несъвместими, но пък веднага ми идва на ум как сърбите почнали да зазимяват с отворено дъно и половин мрежеста табла, тук някъде го четох. НЕ ЗНАМ, трябват опити.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Драги rosty_sz, този филм който си гледал за каката германка е действително увлекателен , НО не ти ли направи впечатление, че на всичките й кошери дъната освен, че бяха дълбоки , но и от дърво! Може би една от тайните на този кошер.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Определено ми направи впечатление и предполагам, че ги държи на мрежа през топлия сезон и по този начин няма да има проблем. Интересното е как ги държи през зимата?
    Да дървото е паропропускливо, но едно дъно достатъчно ли е?
    Някъде по-напред в темата колега беше споменал, че е виждал огромно количество конденз в хранилка на такъв кошер. Струва ми се, че това е напълно в реда на нещата, защото XPS е абсолютно паронепропусклив, обаче той ще е и много топъл от вътре и мисля, че няма да се появи конденз. Кондеза е нормално да се появи в хранилката, защото там влагата ще намери студена повърхност да кондензира, което пък е супер, защото ако има трябва вода на пчеличките ще имат под ръка. Съвсем между другото вчера и в петък моите поилки бяха много посещавани. Въпроса е дали е имало конденз в кошера при толкова конденз в хранилката и как е било оставено дъното, затворено или отворено и колко отворено.
    Не искам да остава някой с впечатление, че защитавам изработката на XPS кошери, просто водим дискусия и дано бъде конструктивна и изведем някакви изводи. Все пак ще бъде много полезно да се включи някой с опит с такива кошери.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Все ми се струва , че в този филм доста неща се премълчаха относно технологията и по скоро е реклама на тези кошери. Разбира се това си е мое мнение. Другият отговор които търсим е във фолиото. То именно възпира топлината , съчетано с капака служи за капан на топлия въздух плюс супер изолация , следствие няма влага или минимални капчици.Инженерите създали този кощер сигурно имат още аргументи за него , но знае ли човек sadsmile;
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    http://www.youtube.com/watch?v=kDrhvAFdMXI
    Този човек е пуснал поредица клипове как си прави кошери от XPS. Това е 6-та част, можете да си откриете другите с търсачката.
    http://www.youtube.com/watch?v=6eZ4kCVv07g
    Тези предполагам, че ги продават разглобени.
    Ето и малко хвалебствени слова за стеропорките. Лошото е че са изказани от производителя и дори да са истина е редно да ги подложим на съмнение и със сигурност е премълчал недостатъците.
    http://www.youtube.com/watch?v=zpuhL-YBx9w

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    18.07.2013
    Мнения
    4
    Здравейте,
    Тъй като сега съм в процес на проучване, като цяло за система и подбор на тип пчеларство, искам да изкажа и някой свои наблюдения за кошерите от алтернативни полимери или стироли.
    Скоро гледах един филм сниман в Германия, някъде около подножието на алпите. Жената боравеше много сръчно и експедитивно с кошерите от финландски тип. Това което най силно ми направи впечатление бяха дъната, найлоновото покритие под капака - поставяно върху корпуса и голямата резултатност от създаване на отводки. Но и друго ми прави впечатление от проучванията в този тип кошери се забравя за хранилки, поилки, табли събирания на прашец и всякакви други глезотии. Според мен проблема с конденза е решен чрез найлона отгоре и широко отвореното дъно. Счита се че в долния корпус почти постоянно се поддържат пити които нямат толкова водни изпарения колкото тези в горните корпуси. Заради широкото дъно и голям естествен и дообогатен вентилационен режим от пчелите относителната влажност е почти нулева. Кондензните капки се появяват по найлоновото покритие, които могат спокойно да се използват от пчелите за водопой или просто да си следват естествения път към отвореното дъно и да се изпарят там. Другото което е конструкцията е абсолютно квадратна на корпусите за да няма излишни завихряния по ъглите в корпусите. За мен лично този тип кошери са много удачни само и единствено ако им отделяш време за прегледи ежедневно, в района няма гризачи или други пчелни неприятели /заради широко отвореното дъно/, климата е с относително постоянна цикличност, не се събира прашец, и пчелина се отглежда предимно за малки количества мед и основно за създаване на отводки.
    В повечето клипове и филми, които гледах и от това което изчетох за пчеларството. Дъно използвано в практиките с ЛР, ДБ или други системи за тези кошери не е добро. Дъното е изцяло отворено отпред, където е прелетната дъска /в случая липсва такава/. Изглежда като едно чекмедже в което се поставят съдове с захранка, ако е необходимо, други пособия с които да установят наличност на акари. Според мен тези кошери не са удачни за райони с крайности в климата, както напоследък се забелязва такъв на балканите.
    Аз лично мисля да започна с един ДБ, един ЛР и ако инвестицията ми го позволи два кошера от финладнския тип /полистиренов/. Забравих и това да упомена, че както ми е направило впечатление ги разполагат по двойки този тип кошери. От една двойка гледат да изведат поне една отводка.
    Така смятам, че е най-добре да почне пчеларстването всеки начинаещ, като предварително се подготви с много проучвания и литература после с необходимото оборудване и накрая с три отводки, които да се опита сам да развие и подготви за доброто им зимуване.
    Както много от вас споделят, като се пчеларства не се печелбарства.

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •