Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 51
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112

    Плитко мрежесто дъно на кошер ДБ - Недостатъци и зазимяване

    Колеги поради липсата на празни кошери преработих няколко стари магазини ДБ на плодници. Дъното го направих мрежесто 100% директно захванато за дъното на плодника. Сега имам притеснения как ще се отрази малкото разстояние и липсата на периферия на самото дъно. Как мога да постъпя в моя случай за да предотвратя нахлуването на силни пориви от вятър през дъното. Варианта с поставяне на празен магазин отдолу отпада тъй като нямам в наличност свободни.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Прекалено много се притесняваш, един месец преди да се появи прашеца трябва да мислиш как да го затвориш, за да могат да подържат по топло вътре, а от там и увеличаване на пилото.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Прекалено много се притесняваш, един месец преди да се появи прашеца трябва да мислиш как да го затвориш, за да могат да подържат по топло вътре, а от там и увеличаване на пилото.
    Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov Виж публикацията
    Колеги поради липсата на празни кошери преработих няколко стари магазини ДБ на плодници. Дъното го направих мрежесто 100% директно захванато за дъното на плодника. Сега имам притеснения как ще се отрази малкото разстояние и липсата на периферия на самото дъно. Как мога да постъпя в моя случай за да предотвратя нахлуването на силни пориви от вятър през дъното. Варианта с поставяне на празен магазин отдолу отпада тъй като нямам в наличност свободни.
    А защо не закова един фазер и нямаше да имаш притеснения.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско

    Smile

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.
    Затова се чудиш защо аз имам такива развити семейства и кошерите ми са на такава височина.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз съм с по-малка височина от твоите,ако не броим на брата роя на съйванта,но искам да споделя,че не съм пускал дъната тая година и ги държах присвити прелките до липата и мога също да се похваля със супер силни семейства,че имах.Според мен не беше толкова от значение дъното от колкото обема тая година/това си е мое мнение/.Начинати на отглеждане е много сполучлив тая година,но дали догодина ще е така?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз съм с по-малка височина от твоите,ако не броим на брата роя на съйванта,но искам да споделя,че не съм пускал дъната тая година и ги държах присвити прелките до липата и мога също да се похваля със супер силни семейства,че имах.Според мен не беше толкова от значение дъното от колкото обема тая година/това си е мое мнение/.Начинати на отглеждане е много сполучлив тая година,но да ли догодина ще е така?
    При мен се получава вече трета година. Обема винаги е важен, долния вход отвора му е от единия до другия край, но по важното за мен е първоначалния старт и снасяне на майката на макс. На мен главната паша ми тръгва началото на юни, дай на пред 84 дена и ще разбереш защо още от тогава ги стартирам. Пчеларите практикуващи със стандартни ДБ кошери да не ме четат, защото с този кошер никога не можеш да развиеш такова силно семейство, това го пиша от опит.
    Този пост е редактиран от tarty; 03.08.2017 в 20:26.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Аз съм с по-малка височина от твоите,ако не броим на брата роя на съйванта,но искам да споделя,че не съм пускал дъната тая година и ги държах присвити прелките до липата и мога също да се похваля със супер силни семейства,че имах.Според мен не беше толкова от значение дъното от колкото обема тая година/това си е мое мнение/.Начинати на отглеждане е много сполучлив тая година,но дали догодина ще е така?
    Да попитам.Държал си ги дълго време свити и тогава си ги разширил или от самото начало са били в голям обем.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    При мен се получава вече трета година. Обема винаги е важен, долния вход отвора му е от единия до другия край, но по важното за мен е първоначалния старт и снасяне на майката на макс. На мен главната паша ми тръгва началото на юни, дай на пред 84 дена и ще разбереш защо още от тогава ги стартирам. Пчеларите практикуващи с стандарти ДБ кошери да не ме четат, защото с този кошер никога не можеш да развиеш такова силно семейство, това го пиша от опит.
    Ако Дадана го гледаш ротационно нямаш проблеми с развитието на силни семейства.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.
    За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито. Това който го е открил е пълна глупост. Той защо не си остави къщата без прозорци и врати и да си спи спокойно?

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •