Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 51
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Не съм съгласен с теб.Аз казвам моите наблюдения за моя район.А за затопленето е бил прав човека да го прави.Ти пролетно време присвиваш ли ги като почнеш да ги развиваш?

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А защо се получава така? Имаш ли обяснение?
    Първия път като се случи беше малко ройче на тревата до кошера. Разбутах го малко и видях майката ка се набута под кошера. Явно се случват такива неща. Иначе са много интересни. Подават си храна през мрежата и работят общо.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Не съм съгласен с теб.Аз казвам моите наблюдения за моя район.А за затопленето е бил прав човека да го прави.Ти пролетно време присвиваш ли ги като почнеш да ги развиваш?
    Всеки сам си преценва аз акъл не искам да давам само си казвам моето мнение. А и за всеки район е ралично и няма как някой друг да знае кое как е, просто пчеларя си има глава на раменете. А как да прав, аз ходих при него зимата и като отвори дъното се изля локва вода, ама сам си е виновен като се води по акъла на други. Не стеснявмам не затоплям пролетта и кошерите нямат удържане от роевото от сила.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Първия път като се случи беше малко ройче на тревата до кошера. Разбутах го малко и видях майката ка се набута под кошера. Явно се случват такива неща. Иначе са много интересни. Подават си храна през мрежата и работят общо.
    Значи нямаш обяснение за това. Аз мисля така. В дадени моменти при самосмяна или роене се получават две майки. В твоя първи случай майката е била немощна и е изпълзяла в тревата с шепа пчели. Във втория да предположим, че майките са млади, но едната е по - слаба и напуска като се скрива от другата страна на мрежата. Да поясня - майките избягват двубой, ако имат друг изход. Предполагам още, че времето е било лошо и не е могъл да се образува рой. През това време пчелите започват строеж чувствайки се удобно в кошера. Това пък от своя страна кара майката да излезе да се оплоди и да се върне обратно. Започват нормална работа, както и другото семейство.

    П.П. Предния пост беше по голям, но леко чукане на бутон от клавиатурата го изпрати някъде на м.... си.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    А не е ли възможно рой да е от други кошер?На мен тая година се случи в отводка зад преградна където бях оставил рамки да се засели рой.Работеха си и двете семейства

  6. #46
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    А не е ли възможно рой да е от други кошер?На мен тая година се случи в отводка зад преградна където бях оставил рамки да се засели рой.Работеха си и двете семейства
    Възможности много. Просто не си ме питал. Да допълня тук и за друго което може да се случи. Примерно при по голям обем на кошера част от пчелите губят връзка с майката и си правят нова. Майките обаче се усещат и едната минава в нелегалност зад преградната, мрежата, магазина - свободни пространства бол.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Задобрявам.Гледай Делтата познал авера за догодина./а дано,ама нада ли/

  8. #48
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Хранителните запаси си ги разполагат пчелите, тези който не знаят как умират зимата и въобще не ги жаля, но почти нямам такива. Целия четвърти магазин е мед, а кълбото го правят на втори и трети магазин, първия е празен играе ролята на дълбоко дъно, ако е имало нещо по рамките пчелите си го приместват на горе. Аз държа най малко по 25 кг храна да имам в кошер, ако не съм им го извадил си им остава, но изкарам ли го като тази година храня яко до 15 август да си направят запаси. ХР задължително над четвъртия магазин за да не се качва майката в магазините за мед.
    По същият начин действам и аз,с тази разлика че винаги оставям меда в 3-ти и не подхранвам.Снощи прибрах и последните от паша.Мога да кажа че със заземяването съм готов на 80 процента.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Да споделя и аз моя опит: Миналата есен не съм врътнал райбера на две " чекмеджета" на дъното. На горно ниво мрежестото дъно а под него дървена плоскост-второ ниво. Цяла зима така са зимували нямаха нъкакъв проблем. Не третирам на пролет, срещу акар.

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Преди много години когато си купих първите кошери есента бяха Дадан с дъно с клинове.Заземих ги с всичките им плодникови рамки .На пролет без никаква намеса от моя страна освен редовно подхранване реших да правя основен преглед .Един от кошерите (12рамков) имаше 8рамки пило на целите рамки,докато другите около 3-4.Тогава видях че на дъното има кръгъл отвор с мрежа който не беше затворен, съответно го затворих .На този факт не обърнах никакво внимание.На следващата година си направих нови кошери с плътно дъно от фазер.След 6-8години дъната се скапаха.Направих нови,този път с вентилационни отвори 12/12см.за пренасянето.За 2 години всичките бяха замазани с прополис без един.Близо 10-на години си беше отворен и бавно,бавно го запечатаха.През всичките тези години аз не бях доволен от меда който вадех от него.Пчели колкото другите а едно или две вадения по малко от тях. След като запечатаха дъното ваденията се изравниха.Та съм за мрежесто дъно през зимата и затворено през медосбора.

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •