Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 51
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито.
    Напълно съм съгласен.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Пизо Виж публикацията
    Ако Дадана го гледаш ротационно нямаш проблеми с развитието на силни семейства.
    Напиши какво разбираш под ротационно?

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Напиши какво разбираш под ротационно?
    Както се ротират ЛР кошери,като претполагам и ти ротираш фарарите.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито. Това който го е открил е пълна глупост. Той защо не си остави къщата без прозорци и врати и да си спи спокойно?
    Може и да си прав нямам представа какво става в кошера. Но аз си направих опит, 10 еднакви семейства по сила, зимата 5 с плътно дъно и 5 с мрежесто, тези с мрежестото пролетта бяха по силни а не видях съществена разлика в запасите. От тук на татъка кой каквито и теории да ми развива не ме интересува за мен е важна практиката.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Затова се чудиш защо аз имам такива развити семейства и кошерите ми са на такава височина.
    Височината не помня да съм коментирал (даже няма представа какви кошери имаш) а за това че пролетта имаш кошери на 3 корпуса пълни с пчели нали ти казах, и да видя няма да повярвам.

    ПС. Или ме бъркаш с някой или не помня какво пиша

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Пизо Виж публикацията
    Както се ротират ЛР кошери,като претполагам и ти ротираш фарарите.
    Това си е вече корпусна система и ако го прилагаш с корпуси ДБ ще ти трябват два корпуса за плодник, а това се равнява на 3 корпуса ЛР или 4 магазина за плодник. За това съм напълно съгласен, тогава остава да кажем и с коя рамка се работи по лесно, ниската или високата при това въртене на корпуси?

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско

    Talking

    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Височината не помня да съм коментирал (даже няма представа какви кошери имаш) а за това че пролетта имаш кошери на 3 корпуса пълни с пчели нали ти казах, и да видя няма да повярвам.

    ПС. Или ме бъркаш с някой или не помня какво пиша
    Аз затова и не се пъна да ти обяснявам

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз затова и не се пъна да ти обяснявам
    И по добре, че ако започнем всички да вадим по толкова мед цената ще падне на лев за килограм
    Да остане и някой като мен дето не разбира.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Това си е вече корпусна система и ако го прилагаш с корпуси ДБ ще ти трябват два корпуса за плодник, а това се равнява на 3 корпуса ЛР или 4 магазина за плодник. За това съм напълно съгласен, тогава остава да кажем и с коя рамка се работи по лесно, ниската или високата при това въртене на корпуси?
    Да това имам в предвид.Работил съм с 3 плодника дадан като плодниците съм ги ползвал и като магазини.Сега съм с ЛР. Много по лесно се развива силно семейство в дадана но хамалогията по вадене на меда убийствена защото както писах плодниците ги ползвах и за магазини.С фарари не съм пробвал,през пчеларския си стаж съм изцентрофужил само 1 магазин.Но като техника за обслужване целогодишно на пчелното семейство мисля че няма разлика дали е Фарар, ДБ, ЛР,но като физическо натоварване е в полза на фарара за сметка на по големият брой врътки.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ползите не само от лекотата и врътките. С малката рамка разцепваш семейството на две, което с голямата не можеш да направиш, това е най важното за мен. Има и още няколко плюса, но ти трябва един Фарар да го гледаш една година и самия ти ще оцениш малката рамка.

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •