Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 133

Тема: Прелките

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа

    Прелките

    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Кажи защо? Аз не забелязах никакъв проблем така, но може да съм пропуснал нещо.

    Вече извадих от тези от снимката. Единия даде 3 корпуса + няколко пити от плодника (беше с ХР над втори корпус) всичко запечатано от летва до летва. На другия майката беше затворена на първи корпус и даде 4 корпуса мед, но на втори корпус средните пити бяха пълни но имаха запечатан само венец. Извадих и от двусемейните, които в началото на пашата се превърнаха в двумайчини. Уникален добив. Единия даде 5 корпуса, а другия 6. Най-интересното е че почти в края на слънчогледа има свалих по два корпуса и им върнах празни. Сложих празни и на много от другите кошери за да не пропускам от пашата. На нормалните семейства корпусите си бяха с една две напръскани рамки, а на двумайчините лудница. Единия запечатал и двата без три средни пити, които си бяха пълни и запечатани на венец, а други запечатал единия и сериозно запълнил другия, но без никаква запечатка. Тези кошери "и от камъка мед вадят".
    Когато единият от двата го хване роева другият почти винаги също.На мен ми се е случвало два пъти и от тогава никога близко. А за прелките, виждам че си изключително иновативен и последователен така че догодина си поиграй.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При мен 2 майчините имат два пъти по голями добиви от другите, но са на половината на rosty_sz.
    Имахме късмет с дъждовете тази година и заради това добивите са по-големи. Валя точно когато трябва и в достатъчно количество. Ако не беше 44 градусовия ад щеше да е перфектно, но и така е супер. Който успя да удържи на мега натиска за роене без да отслаби много семействата успя да извади прилично от слънчогледа. Иначе положението с липата и горските билки беше пълна трагедия, в полупланинските пчелини в района където не разчитат на слънчоглед е доста зле.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Рости, чудех се дали да пиша, да не ме емнат пак, но да споделя нещо което съм разбрал, а за теб тема на размисъл. Както писа Пизо, прелките се оставят отворени само на корпусите където ти е пилото, всичко друго затворено, има доста изписано по книгите. Друго за което ако решиш да се замислиш е, при положение, че всички корпуси са били пълни както описваш, колко корпуса мед си изтървал с не слагането на празни такива? Сам знаеш как пчелите пръскат нектара по питите.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Рости, чудех се дали да пиша, да не ме емнат пак, но да споделя нещо което съм разбрал, а за теб тема на размисъл. Както писа Пизо, прелките се оставят отворени само на корпусите където ти е пилото, всичко друго затворено, има доста изписано по книгите. Друго за което ако решиш да се замислиш е, при положение, че всички корпуси са били пълни както описваш, колко корпуса мед си изтървал с не слагането на празни такива? Сам знаеш как пчелите пръскат нектара по питите.
    Абсолютно сигурно е че съм изтървал част от пашата и то на два пъти. Първия път като свалих всичко запечатано си дадох сметка за това и и заради това вместо по един им върнах по два празни корпуса обаче се оказа че пак не съм имал правилната преценка. За пръв път виждам такова нещо, дано има шанса да се повтори и приложа наученото
    Колкото до прелките, аз не съм чел нищо сериозно по въпроса и сам съм достигнал до извода, че е най-добре по време на паша всичко да е отворено. Ако имате сериозни доводи против казвайте да ги обсъдим.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    https://m.facebook.com/groups/593488...20268228072683
    Тук да виждаш входове по магазините, а и в почти всички книги който съм чел дават картинки с точно кои входове да са отворени при различните кофигураций. Ще оставя на доайените да си кажат становищата по въпроса.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    https://m.facebook.com/groups/593488...20268228072683
    Тук да виждаш входове по магазините, а и в почти всички книги който съм чел дават картинки с точно кои входове да са отворени при различните кофигураций. Ще оставя на доайените да си кажат становищата по въпроса.
    Дано има и други становища защото нещо си от фейса (което не се отваря) не мисля, че е сериозно.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    За активната работа на събирачките е необходимо да усещат майката.Иначе,вместо 15 курса правят 5-6-7 курса.За това входа е добре да е близо до плодника или.....поне да не пречат на домушарките
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Снимки0206.jpg‎  

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Да ви попитам, по колко мед вадите на ден. Аз сам около 200кг. но ми изглежда малко. Не си давам зор ама вече 3ти ден въртя и запона да ме мързи вече Оствям ги на 1 - 2 магазина незапечатан, след 10 дена ще въртя всичко.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Да ви попитам, по колко мед вадите на ден.
    Зависи от много неща!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    50 - 60 магазина на ден - около 500 рамки средно (само сваляме и въртим, ще връщаме после) без много зор, все пак не сме за един ден....

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •