Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 133

Тема: Прелките

  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    За активната работа на събирачките е необходимо да усещат майката.Иначе,вместо 15 курса правят 5-6-7 курса.За това входа е добре да е близо до плодника или.....поне да не пречат на домушарките
    През горните прелки почти нищо не лети. Ползват ги активно денонощно за вентилация. Пчелите летят през прелките през които са се облетели- на дъното и на 1 к-с. Загубите са по двайсетина пчели на прелка за охрана. Ползите са от безупречна вентилация която е много необходима по време на паша, а при 44 градуса на сянка си е ..... при тестове с поднесен пламък от запалка и денем и нощем през всички прелки се вентилира здраво. Използвам това и да разбирам безпогрешно какво е положението при акациевата паша. Приключи ли вентилирането след залез или се скъси до под един час след залез значи акацията е приключила.
    Сериозна разлика се забелязва и в скороста на запечатването при отворено цяло мрежесто дъно затворено на половина и напълно затворено.

    ПП. Ако админ прецени да премести мненията за прелките в друга тема да не цапаме темата на колегите. Съмнявам се че ще има развитие темата, защото мнозинството пчеларства с дадан без прелки на магазините и нямат наблюдения.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    А дали,като "издиша" (отворени прелки по магазини и корпуси)от повече от две места не усложняваме-затрудняваме работата на пчелите.Мисля си,почти съм убеден,че отворените прелки по вертикалата,ангажира повече пчели за контролиране и насочване на въздушния поток.Отвор ниско и отвор на тавана,определено ще облекчат вентилирането.....

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    А дали,като "издиша" (отворени прелки по магазини и корпуси)от повече от две места не усложняваме-затрудняваме работата на пчелите.Мисля си,почти съм убеден,че отворените прелки по вертикалата,ангажира повече пчели за контролиране и насочване на въздушния поток.Отвор ниско и отвор на тавана,определено ще облекчат вентилирането.....
    Правилно зададен въпрос,но отвор ниско и отвор на тавана вече не е вентилация а течение.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Аз това съм го забелязал.Ако даже и капачето на хранилката да отвориш веднага се променя работата в магазина.Моите табли се свиха с 1см.в единия край и зяпаше пчелите не работиха добре в магазина.След като оплатних промяната беше видима.Друг е въпроса дали при тая вентилация майката ще се качи в магазина ако не ползваш ХР.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
    Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
    Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.
    На 100% подкрепям това мнение! Имам на някой ДБ магазини отвори но не ги позвам вече! Питите които са до прелката, не се пълнят, с мед до прелката и не градят основите! Мрежесто дъно и отвор на покривната табла, това ползвам аз.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Да ви попитам, по колко мед вадите на ден. Аз сам около 200кг. но ми изглежда малко. Не си давам зор ама вече 3ти ден въртя и запона да ме мързи вече Оствям ги на 1 - 2 магазина незапечатан, след 10 дена ще въртя всичко.
    В неделя от 10 сутринта до 18 часа с малко обедна почивка за хапване оправих 8 магазина(макс 150 кг), като включвам в това време ваденето, центрофугиране и връщане след това.
    При ваденето тръскам всяка рамка и след това с четката доизчиствам пчелите, при центрофугирането разпечатвам с вилица по-класическия начин и след това въртя с ръчна 8 рамкова центрофуга. Все неща които ме бавят, но да и на мен ми се струва, че много бавно работя, но това е положението Всяка една операция има начин и по-бързо да се прави, но за момента работя така съобразно броя на кошерите ми.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    На 100% подкрепям това мнение! Имам на някой ДБ магазини отвори но не ги позвам вече! Питите които са до прелката, не се пълнят, с мед до прелката и не градят основите! Мрежесто дъно и отвор на покривната табла, това ползвам аз.
    И отвора на таблата не го ли запрополисяват?

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Пизо Виж публикацията
    И отвора на таблата не го ли запрополисяват?
    Не, отворите са за хранилка, за сироп. Няма никакви затоплящи, материяли, нямам вентилационни отвори на капака.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
    Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.
    Tarty , вярвам ти , но ти работиш с рамка 160 .
    Така , че всеки си има технология .

 

 
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •