Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 19 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 185
  1. #41
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И аз най-после се сдобих с яйца в апарата на Никот, но това не стана от първия път. При първия опит майката ми избяга - беше по-тънка и по-дълга от останалите. Може би друга порода - знам ли. При второто залагане и след като намазах с мед по препоръка на колеги от форума, нещата потръгнаха и на другия ден имах снесено едно единствено яйце. Оставих майката още 24 часа и днес вече майката е напълнила целия апарат. Продължавам нататък съгласно филмчето и инструкциите - 72 часово изчакване, като майката вече е освободена и капачето на апарата Никот вече е премахнато.

  2. #42
    Потребител
    Регистриран
    07.03.2011
    Мнения
    57
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    И аз най-после се сдобих с яйца в апарата на Никот, но това не стана от първия път. При първия опит майката ми избяга - беше по-тънка и по-дълга от останалите. Може би друга порода - знам ли. При второто залагане и след като намазах с мед по препоръка на колеги от форума, нещата потръгнаха и на другия ден имах снесено едно единствено яйце. Оставих майката още 24 часа и днес вече майката е напълнила целия апарат. Продължавам нататък съгласно филмчето и инструкциите - 72 часово изчакване, като майката вече е освободена и капачето на апарата Никот вече е премахнато.

    ДА не се изненадаш когато отвориш след 72 часа кошера

  3. #43
    Цитат Първоначално публикувано от peychev
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    И аз най-после се сдобих с яйца в апарата на Никот, но това не стана от първия път. При първия опит майката ми избяга - беше по-тънка и по-дълга от останалите. Може би друга порода - знам ли. При второто залагане и след като намазах с мед по препоръка на колеги от форума, нещата потръгнаха и на другия ден имах снесено едно единствено яйце. Оставих майката още 24 часа и днес вече майката е напълнила целия апарат. Продължавам нататък съгласно филмчето и инструкциите - 72 часово изчакване, като майката вече е освободена и капачето на апарата Никот вече е премахнато.

    ДА не се изненадаш когато отвориш след 72 часа кошера
    Уточни се,от какво?
    Нищо не е вечно,дори благодарността.
    "Ренар"

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    07.03.2011
    Мнения
    57
    Цитат Първоначално публикувано от Сергей Тимофеев
    Цитат Първоначално публикувано от peychev
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    И аз най-после се сдобих с яйца в апарата на Никот, но това не стана от първия път. При първия опит майката ми избяга - беше по-тънка и по-дълга от останалите. Може би друга порода - знам ли. При второто залагане и след като намазах с мед по препоръка на колеги от форума, нещата потръгнаха и на другия ден имах снесено едно единствено яйце. Оставих майката още 24 часа и днес вече майката е напълнила целия апарат. Продължавам нататък съгласно филмчето и инструкциите - 72 часово изчакване, като майката вече е освободена и капачето на апарата Никот вече е премахнато.

    ДА не се изненадаш когато отвориш след 72 часа кошера
    Уточни се,от какво?
    Има вероятност до излюпване на ларвите,вече да не се намират в апарата...Все пак това е на теория,но ако Акацията е цъфнала вероятността си я има

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    С риск да получа ограничение от модераторите, искам да споделя и моето мнение, но не за Никот, а за хибриден апарат с чашки на йентеров, като този http://www.youtube.com/watch?v=KD52TYOqzIs.
    На 14.04 към 9.00 часа, затворих майката в апарата, като предварително го напръсках със захарен сироп. Около 18,00часа вече бе пълно с яйца. На 4 ден т.е. 72 часа след това пренесох чашките в отглеждача с вече излюпени ларви. На следващия ден гледам - градят ги. След няколко дена отварям и.... какво да видя останали само три. Помислих, помислих и реших да ги унищожа, защото ми трябваха чашките и на 21.04. отново затворих майката. На 24.04 пренесох ларвите с чашките в отглеждача. Последваха процедурите по графика ден 9, ден 13, ден 14 и т.н. Утре ден 17 ще проверя за излюпването на майките. Предположенията ми за неуспехите при първото пренасяне са, че времето бе студено и вероятно ларвите са умрели при прехвърлянето им.
    Процедурата е една и съща за Никот и какъвто и да е апарат, затова я споделям.

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    4
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Здравей колега.Можеш да пробваш следното.Когато видиш че майката е осеменила килииките в апарата,не я вади веднага.Остави я още едно денонощие,и тогава я освободи.Даже съм чел че ако пчелите чистят яйцата,майката може да се държи в апарата чак до 4 тия ден,когато става пренасянето.
    След 72 часов "арест" на майката установих, че пак чистят личинките, защото касетата беше пронесена с прясно снесени личинки. Сега мисля утре да извадя касетата с майката и да създам отводка с нея. След 5 дена ще е ограничено не запечатаното пило в кошера донор и като върна касетата с личинките след около 6-7 часа надявам се тях да захранят с пчелно млечице. И така кошера донор да стане и отглеждач.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Днес за втори път се наложи да арестувам майката в апарата на Никот.Първия път я освободих след 24 часа.Имаше яйца но пчелите са ги почистили.Тоя път ще я държа затворена три дни. Ако не стане се отказвам за тоя сезон.Днес брадясах докато я намеря,два пъти преравях втори и трети корпус, а тя накрая се оказа в първи. Няма ли някой дето чете форума и е постигнал успех с тоя апарат да напише нещо.Чета литература,гледам клипове-всичко елементарно, а в тая тема на форума всички пишат как не става.

  8. #48
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Майките от които ще вземаш материал се държат максимум на един корпус!?
    Не само за да ти е по-лесно после. Аз моите разплодни майки ги оставям да осеменяват на 4-5 ЛР пити и чак към края на сезона ги оставям да се развият до 9 (+ преградна дъска- хранилка). Когато трябва се отнема пило за да не стават много силни, но не прекалено че да останат шепа пчелички. Нормално покритие от пчели- когато вдигнеш пита с пило то да не се вижда от пчели, без да се притесняваш че майката ще избяга.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    След пренасянето на ларвите от Йентеровия апарат вчера сутринта,днес установих че от 34 заредени маточни чашки са започнали градеж на матоници върху 31 чашки.Пчелите не бяха започнали да градят далаци върху маточната рамка което е добре засега.Въпреки че рапицата и акацията цъфтят,налях в хранилката на отглеждача около 700 мл захаро-меден сироп в съотношение 2:1 вода-захар плюс около 150 грама разтворен мед.Чудя се дали да повтарям тази процедура всеки ден ,или през ден,до запечатване на маточниците.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    необходимо е хранлката да е постоянно със сироп, ти сам си правиш схемата през колко дни или всеки ден.

 

 
Страница 5 от 19 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •