Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 19 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 185
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Силно семейство и стартер. И вече няма проблеми с приемането независимо от условията извън кошера.
    Липсата на главна паша е задължително условие за добро хранене на маточниците (освен когато семейството е в роево състояние). Да бъдат приети маточниците е едно, да бъдат обилно хранени е съвсем друго нещо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    4
    Напълно вярно.

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Силно семейство и стартер. И вече няма проблеми с приемането независимо от условията извън кошера.
    Липсата на главна паша е задължително условие за добро хранене на маточниците (освен когато семейството е в роево състояние). Да бъдат приети маточниците е едно, да бъдат обилно хранени е съвсем друго нещо.
    Това са главните условия за работа на апарата ,но по -лесно е да кажеш не работи и да чакаш на готово.
    Благодаря колега ,ти си единственият който сподели какви са причините за неуспехите при работа с апарата.

    В следващият линк може да прочетете подробно как работи колега от Русия с апарата Никот .На руски език е ,за тези които не разбират да ползват програмата за превод
    http://pasekamalukhi.ucoz.ru/index/vyvod_matok/0-13

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Клипа е страхотен. Мисля че, с помоща на този апарат може лесно да се произведе пчелно млечице. Някои знае ли от каде може да се купи.

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    4
    Купих Йентеров апарат. Работи много добре. При първото залагане от 64 личинки в два отглеждача приемът е 58. При второто залагане от 64 - 62. Днес заложих трети път. До сега си произвеждах майките с прехвърляне и мога да срвня: с Йентер е хиляди пъти по лесно и ефективно. Дори мога да дам наколко препоръки:
    1. Напълнете питата с мед и я поставете надвечер в семейството донор, без Ханемановият капак, между пити с открито пило и яйца.
    2. След 24 часа затворете вътре майката.
    3. На следмащия ден майката е осеменила всички килийки. Освободете я към обед като махнете Ханемановия капак. Този ден бройте за първи.
    4. Късно след обяд или вечерта на третия ден подгответе семейството отглеждач. Това е много силно семейство, с майка на две или три години. Аз го правя така:
    - Една седмица преди това го подхранвам със сироп всяка вечер.
    - Вземам питата с майката и пчелите и образувам отводка.
    - Стеснявам го на 6 рамки (работя с 10 рамкови Даданблат), като изтръсквам всички пчели от махнатите рамки в кошера.
    - Питите с открито пило ги раздавам на отводки или слаби семейства. Тук трябва да има само запечатано пило.
    - Подреждам питите така: медена, запечатано пило, прашец, място за маточната рамка, прашец, запечатано пило, медена, преградна дъска. Това гледано от по-топлата страна.
    - Изтръсквам пчелите от 5-6 пити с открито пило от други кошери, като предварително капя няколко капки ментово масло (за изравняване на миризмите). Тук трябва много да се внимава да не се пренесе някоя майка. Вземайте пити от другите кошери само след като сте видяли майката.
    - Изтръсквам пчелите от магазина. Сега кошера "ще се пръсне от пчели".
    - Затварям и поставям отоплителна възглавница отгоре. Всичко това става за около 1 час.
    5. На следващия ден в затоплено помещение с вряща вода на котлона сглобявам маточниците и ги поставям на маточната рамка. Питата с личинки и маточната рамка пренасям с преносно съндъче, което предварително съм затоплил. Постовям маточната рамка в оставеното пространство в кошера. Между другото гледах в един филм как един германец сглобява маточниците върху капака на кошера в пчелина на сянка.
    6. На деветия ден проверявам приема. Маточниците са запечатани.
    7. На 14 и 15 ден използвам маточниците.

    Много е важно това да се прави във време, когато няма силна паша. Ако пашата е слаба - още по- добре. В противен случай изграждат маточната рамка и задушават маточниците. Имал съм случаи, когато за няколко дни я запълват с мед.
    Гледайте да свършите тези неща до края на юни.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    2006 год си я купих за140 лв-немско производство.Правя всичко по ръководството и средния прием е от 50 до 70 %.Тази година мисля да опитам на единия отглеждач да пренеса яйца вместо ларви.Някой ако го е опитвал това,моля да сподели опита си?!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Благодаря ви колеги!Страхотно си обменихме опит.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Интересен филм на руски в който е показано подробно работата с апарата на "Никот".
    http://www.youtube.com/watch?v=Jbv_pVAiNYs

  10. #30
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    2006 год си я купих за140 лв-немско производство.Правя всичко по ръководството и средния прием е от 50 до 70 %.Тази година мисля да опитам на единия отглеждач да пренеса яйца вместо ларви.Някой ако го е опитвал това,моля да сподели опита си?!
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Благодаря ви колеги!Страхотно си обменихме опит.

    Първо. Честита Нова Година на всички съ-форумци, админи, модове и опоненти и приятели тук. Сега влизам сефте за тази година.



    Колега Ганев, това лято си направих любителски майки точно по този начин. Рано е да се каже какви са майките, не съм броил яйценосни тръбички, но са едри, жизнени и снасяха много до късно есента. То това си е характеристика на младите майки. Чакам пролетта за по-достоверни впечатления.

    - Избрах една стара майка от която съм много доволен. Тя навлизаше есента в 4тата си година и който иска да вярва, който иска - не но не се даваше на младите. Развиваше винаги най-силните ми семейства.
    - Не можах да избера най-подходящото според мен време но сколасах за първата половина на юни.

    - Монтирах апарата на една магазинна рамка и я поставих в кошера за седмица да се "умирише"

    - Подготвих си една рамка за маточниците както съмя виждал по книгите. С Никот-а ми бяха продали пластмасови основи за маточните чашки. Монтирах около 20-25 общо на 2 дъсчици на рамката.

    - След седмица улових майката и я оставих за седмица арестувана в апарата. Нямаше ларви след въпросната седмица - само яйца. Пчелите ходеха след нея и каквото снесе чистеха и тя пак снасяше.


    - Казах си - "още по-добре", подготвих стаята какато пише - топла, влажна и т.н. и на бърза ръка съсипах почти половината яйца, защото се мъчех да извадя маточните чашки с яйцата на ръка от Никот питата и после да ги монтирам на маточната рамка, пак с ръка, което действие НЕ СТАВА. Винаги има сътресения които развалят приемането. Тогава се сетих да взимам маточната чашка от Никота по-внимателно с другата пластмасова джаджа дето си върви с апарата. От тази втората половина яйца ми приеха задоволителен брой - над половината със сигурност, но не искам да си крива душата с проценти.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

 

 
Страница 3 от 19 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •