Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 185
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Колеги мисля тази година да се пробвам да си отгледам мой майки но незнам какъв инвентар ще ми трябва.И кой вариянт е подходящ за начинаещ.Моля за съвет БЛАГОДАРЯ :D

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Чети – мисли, разсъждавай!
    И пак!
    Най важен е личния опит!
    От изкуствените пити има 2 вида:
    1. Йентеров апарат
    2. Система Nicot
    Първата е по-надеждна, с втората се работи по-лесно.

    Всичко друго е личен избор.


    Пс.
    Иам и - Сот МАЛИКОВА, че и още други, но те не са тема за млади пчелари, а и не са разпространени в Бг.

  3. #13
    откъде може да се купи Йентеров апарат в България и на каква цена?

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    откъде може да се купи Йентеров апарат в България и на каква цена?
    Преди години, Котларски продаваше. Сега не знам дали има. Но пък изложението в Плевен е близо, така че, може и от там.

  5. #15
    Цената на Йентеровия апарат е около 135 лв. Най-вероятно на изложението в Плевен ще има.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420

  7. #17
    Даниеле ,виж тук http://www.hoseyni.com/pch.php
    Предполагам че може да пазаруваш онлайн.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    4
    Всъщност не ми стана ясно какава е разликата между Никот и Йентер. Мисля, че принципът е един и същ. Аз си произвеждам майки чрез пренасяне на личинки във восъчни чашки. Когато пашата е силна приемът е изключително слаб, а маточната рамка е изградена и най често пълна с мед.
    Понеже вече ми е трудно да пренасям личинки реших да се снабдя с Йентеров апарат. Много изчетох за него. Такива проблеми, които са описани по-горе никъде не срещнах.
    В Плевен последните две години едни поляци правят щанд. Там цената на апарата, като че ли беше най ниска. Мисля там да го търся.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    С Йентеровия апарат се работи малко по-трудно отколкото с Никотския - манипулациите са повече.
    С Никотския апарат, оформянето на маточната чашка в маточната рамка става най-лесно.
    И двата апарата работят през роевия период и много трудно след него, като към края на лятото с Никотския става невъзможно да се отгледат майки (освен ако дълго и постоянно не си подхранвал стимулиращо).

    Едно е да четеш какво е написал производителя, друго – какво пише потребителя.
    Купи си го, изпробвай го и тогава вероятно ще разбереш каква е разликата.
    УСПЕХ!

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    4
    Какъвто и метод да използваш за производство на майки, успехите са през периода на нарастване на семействата. Забелязял съм, че след лятното слънцестояне (22 юни) приемът на личинки рязко намалява. Чрез пренасяне на личинки съм произвеждал и през август, но приемът е бил десетина процента.

 

 
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •