Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 27
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Мисля, че големината зависи и от времето. Ако е хубаво много събирачки са на работа и е по-малък. Ако е по-мрачно повечето са в кошера и е голям. Като вали до обяд и пекне излизат големи роеве. И аз имам втори рой по-голям от първия.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Миналата седмица водихме спор с баща ми за един кошер дали ще се рои или си прави самосмяна, и в крайна сметка не го разцепихме.
    Оказах се прав че ще се рои, и в събота излезна хубав рой от него, но интерсно, че роя беше много разпилян се раздели на една ябълака на пчелина на две.
    По голямата част на 5 междурамия пчели който прибрахме в съндък. Но другия рой беше много малък, буквално 3-4 шепи пчели. Чудехме се доста какво да го правим и дали да го тръснем при първия, но накрая го изтръскахме в една тръвна. Лично аз се чудих много дали има майка, щото като го свалихме го гледах доста време, но не намерих такава. Основния кошер го разцепихме още веднъж, че имаше още доста пчела, а и доста да се люпи, както и неизлюпени маточници бол.
    Въпроса ми е следният:
    Ако няма майка, не би ли следвало да напусне тръвната и пак да се качи на ябълката където евентуално са останали феромоните на майката?
    Вчера по обяд отхлюпих тръвната, а пчелите се бяха скупчили на върха им, не съм ги разбутвал да видя дали са градили нещо, а долу под тръвната им сложих една паничка с мед и начупени клечки отгоре, за да не залепват по меда.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Със сигурност има майка. Просто не е успяла да увлече повече пчели. Вероятно е с по-ниско качество. А и в основния ти рой майките сигурно са били повече от една.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Сега вече идва следващия въпрос.Ако има 2 майки на клоня,колко има в кошера?Аз при самосмени оставям винаги два маточника по възраст.Повече от един винаги може да увлече рой.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Абе спора с баща ми бе, че предната седмица имаше дестина маточника, но имаше и прясно снесени яйца. Бащата вика самосмяна, аз не роене. Наличието на пресни яйца ме спря да не го разфасовам още тогава. А и маточниците бяха на последните 3 рамки само.
    Тази седмица пресни яйца няма, магазина беше почти пълен с мед, а сега дрънка... Абе първака сме го оттървали....
    Ама нормално, като нямаме възможност да сме там постоянно...

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Може да е и първак.При мен един двумайчин се рои от миналата седмица.Първака малък 4 рамки.Вторака пак малък 4 рамки.Третият и четвъртия от 8-10 рамки.Според мен големината на роя не се определя от последователноста на излизане на роевете.Макар ,че в повечето случаи първака е голям.
    Има ли причина да се остави такъв силен кошер да се рои до откат? Все си мисля, че би дал мед, а след това разделянето ще стане по избор на пчеларя( начин и време).

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Да оставен е да се рои но не до край.До сега е дал 10 рамки мед украински и 4 роя.Два от които са на 10 рамки имат и магазини вече.В неделя и на двете семейства направихме гол рой.Излизащото пило го качихме в магазина което не беше малко 8 рамки.Според нас ще да де и един магазин още с мед.Но нека видим дядо боже какво ще каже.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Да оставен е да се рои но не до край.До сега е дал 10 рамки мед украински и 4 роя.Два от които са на 10 рамки имат и магазини вече.В неделя и на двете семейства направихме гол рой.Излизащото пило го качихме в магазина което не беше малко 8 рамки.Според нас ще да де и един магазин още с мед.Но нека видим дядо боже какво ще каже.
    Друмев, вместо да четеш 1001 въпроса и отговора по пчеларство, май си чел 1001 нощ.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Вярно забравил съм да напиша за пилото което сложих на роевете.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Вярно забравил съм да напиша за пилото което сложих на роевете.
    Давай, давай. Още нещо може да се сетиш, че си забравил, а най - вече, че някои не сме хванати от гората.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •