Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    27.05.2017
    Мнения
    10

    Поставяне на восъчна основа

    Здравейте,
    нов съм в занаята и имам едно питане към момента и то е свързано с поставянето на восък върху рамките. Разгледах различни клипчета и видях че някой подгъват восъчната основа, като оставят свободно място в долният ъгъл на рамката, а други разполагат основата по цялата рамка. Как е по-правилно да се направи или няма никакво значение? Другият ми въпрос е понеже, аз опитвам да лепя основите с ток, и на места телта се показа от другата страна, това проблем ли е? Също, ако леко се надигне(дефромира) на обратната страна, основата може ли да се ползва или вече не? Прикачам снимки за да покажа какво постигнах.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20170528_000930.jpg‎   IMG_20170528_000945.jpg‎  

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Теловете ти са малко. Така както са няма да държат. Или монтирай за напред и вертикални, или ги направи шест. Основата я доближавай до горния край, защото започват да градят от там. Разстояние отдолу може и да не оставяш, ако очакваш градежа да започне веднага. Ако ли не и то не помага за деформациите на питата.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    27.05.2017
    Мнения
    10
    Много благодаря за бързият отговор, не знаех, че трябва да са по шест тела. Понеже взех кошерите с рамки, изрязах старата тел и сложих нова по същият начин както си бяха. Някой са с по три тела, някой са с пет. За напред ще слагам повече редове. А ако някъде основата се скъса това проблем ли е?

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от stefan_mil4ev Виж публикацията
    .... не знаех, че трябва да са по шест тела.
    Е, чак шест -свят ще ти се завие. Обтелването е най-гадната работа по рамките. Начина зависи и от вида на центрофугата.
    Аз правя по : ДБ плодник - 5 реда.
    ЛР - 4 реда.
    ДБ -160 мм.-3 реда.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Аз оставям и странично по 2мм отстъпка на основата. Опъвай повече телта. Последния ред при залепването има видима дъга. Прочети темите. Хората си правят приспособления улесняващи и ускоряващи работата. Примерно, подложка от дърво, парче стъкло за притискане равномерно на основата. В средата на основата и трите реда не са хванали добре! Добре поставената основа по-трудно се деформира в жегите и къса в центрофугата.
    Примери има много. Ето ти някакъв :
    https://m.youtube.com/watch?v=WAU4U1xjiiE

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Първо не си заслужава да поставяш и изграждаш нови основи в тези рамки/все пак при добро изграждане ше ги гледаш 3-4години/!Нова е 40-45ст.
    Обтелването минимум 4 хоризонтала при канал отдолу на горната летва!При лепене с ток трябва да е добре изпъната тел,при лепене с шпорче с подложка може и така.Оставяй по 2-3мм от страни за да може по време на жегите да поеме разширението иначе може да деформират/да се нагънат/.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    27.05.2017
    Мнения
    10
    Благодаря на всички за насоките!

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •