Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 39
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.11.2014
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Божурище

    Убиват новите майки

    Здравейте,
    От 6г отглеждам 50 семейства и от 3г си купувам по 5-6 майки от Апиакта, Ловеч. Тази година също купих седем майки и във вторник и ги сложих. В петък проверих дали са ги освободили и за яйца, но за мое нещастие в пет кошера пчелите бяха тревожни и нападнали майките като за убиване. кошера жужи, пчелите с вдигнати задници и махат с крила. Майките придадох като всяка година- отнемам всичкото пило заедно с майката, местя го в друг кошер, оставям два часа пчелите да осиротеят и тогава слагам клетката намазана с мед от кошера. Досега винаги са приемали майката без никакви проблеми. Единственната разлика тази година е, че времето е лошо, няма много слънце, и повече вали.
    Имате ли някакви мнения, съвети, забележки.
    Мерси

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Не съм пчелар с голям опит, но не е ли по правилно да оставиш старата майка да я налетят нейните пчели, а на преместеното пило да придадеш новата майка. Ще има по малко стари пчели и младите приемат по лесно.
    Другото е майката да е току що пронесла, веднага сложена в клетка и още не са и силни феромоните.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2016
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Брезник-Трън
    Най-вероятно са ти пробутали неоплодени майки.Неоплодените майки и на Петровден не ги приемат.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Колега на твое място бих сформира нови малки отводки на 3 рамки,състоящи се от 1 рамка люпещо се пило и още 2 с мед и прашец като пчелите да са млади(не летящи),на такава отводка предай майките които не искат да приемат.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Anton Donchev Виж публикацията
    Най-вероятно са ти пробутали неоплодени майки.Неоплодените майки и на Петровден не ги приемат.
    Защо , само на Петровден ?
    При некадърните и на на 15 август е същият резултат .
    Има начини на предаване и на неоплодени майки .

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2016
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Брезник-Трън
    На 15 август майките се приемат много по-трудно(въпреки, че тогава е богородица,а на 12юли по стар стил е апогея на пашата на много места у нас.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Тогава се придават по-лесно .
    Петър Иванов

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Майките са не качествени времето е не постоянно

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз пък не изключвам възможноста,кошерите да си имат млади майки.....

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2017
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    гр.Генерал Тошево
    Здравейте .Аз съм нов във форума. Искам да споделя един проблем който който се появи в пчелина ми тази година . Проблема е че семействата залагат маточници за самосмяна и като се излюпи новата майка я убиват ако не веднага ,то на следващият ден .Някой разрушават другите заложени маточници преди да я убият ,други не ,но така или иначе убиват и следващата по ред която се излюпи . Незнам какво става . Лошото е че не е само един кошер а шести вече по ред . Освен това направих отводки 12 на брой и предадох маточници от тези кошери ,но и отводките трепат новоилюпените майки . Някой от тях убиха не само майките от придадения маточник ,но и тези дето се излюпиха от спасителните които сами заложиха .Незнам какво се случва . Такова нещо до сега не е имало . Новоизлюпените майки пищят странно . Преди два дни затворих една такава майка в клетка и я оставих в кошера на отводката . Днес я освободих . Стори ми се спокойна и вече не пищеше така ,но ще гледам утре дали не са я учистили . Ако някой се е сблъсквал с този проблем моля да пише .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •