Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 39 от общо 39
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?
    По добре по късно...

  2. #32
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?
    Според мен няма да е грешка да ги придадеш и сега.Времето е топло и няма да ги изстудиш.15-16 ден риска е голям те ще се люпяп буквално в ръцете ти
    . Така че ти си прецени с какво време разполагаш и как ще подходиш.

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Тази година пробвах един украински вариант за придаване на неоплодени майки. Приемането беше на 90/95% , това е от около 110 бр. (част за подмяна на старите майки а други за пазара)

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Тази година пробвах един украински вариант за придаване на неоплодени майки. Приемането беше на 90/95% , това е от около 110 бр. (част за подмяна на старите майки а други за пазара)
    Ще споделиш ли?

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Ще споделиш ли?
    Ами подготвям си стартерите както е стандартно (с осиротяване на майка),но вместо да залагам по 20-30 маточника както до сега съм правил -залагам само 10-15 и от тях си пробирам 9 броя. Когато майките се излюпят - взимам пита с пчели от същия кошер придавам си му неговата майка и така сформирам отводка.И така цепя кошера на 9 отводки - няма значение дали питата е с пило или медова важното е да има пчели. Не споменах ,но предварително сам придал пита с младо пило ,медова пита и пита с вода и след 3-4-5 часа както смогна продавам питата с майката. Недостатък използваш доста стартери. Предимства- почти 100% прием на неоплодените майки защото ползващ собствената пчела участвала в отглеждането и извеждането на майката.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?
    През тази година за 15 и особено 16 ден забрави!!! От тазгодишните две малки партиди от по 10-14 маточника си отидоха на 15 ден около обяд. Достатъчно е една да излезе ... Между 8 и 12 ден не е желателно да ги местиш много. За подсигуряване, ако имаш ги сложи в клетки за маточници, така че отдолу да могат да излязат без да бъдат прогризани отстрани. По принцип придавам и отворен маточник до открито пило, а затворен до закрито. Мацни ги и малко с мед от същата рамка.
    Keep Walking...

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,658
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Ами подготвям си стартерите както е стандартно (с осиротяване на майка),но вместо да залагам по 20-30 маточника както до сега съм правил -залагам само 10-15 и от тях си пробирам 9 броя. Когато майките се излюпят - взимам пита с пчели от същия кошер придавам си му неговата майка и така сформирам отводка.И така цепя кошера на 9 отводки - няма значение дали питата е с пило или медова важното е да има пчели. Не споменах ,но предварително сам придал пита с младо пило ,медова пита и пита с вода и след 3-4-5 часа както смогна продавам питата с майката. Недостатък използваш доста стартери. Предимства- почти 100% прием на неоплодените майки защото ползващ собствената пчела участвала в отглеждането и извеждането на майката.
    Работя по подобен начин.
    На най силните ми кошери и придавам по 2 рамки люпещо се пило и изчаквам майката да осемени и я изваждам с 1 рамка на страни.
    На 4 тия ден отварям кошера и изрязвам лошите маточници. Стремя се да оставя по 2-3 максимум на рамка. На 13 тия ден разцепвам стартетите като във всяка отводка поставям по 1 рамка от стртер със маточник и пчелите. Грубо по 15 рамки вадя и ги подреждам в сандъците за отводки. Така разцепвам цялия стартер а на негово място поставям неговата си майка която съм отделил и летящата пчела я налита и до слънчогледа е пълноценен кошер. После в отводките взимам по още 2 рамки с пило от различни кошери и ги оставям на 1 пръст разстояние да направят "синджир" и на след няколко часа доближавам рамките. Така до сега никога не съм виждаал прояден маточник, но тази година е налки шашва.

    П.С. Пиша от телефона извинявам се ако има грешки.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,658
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    През тази година за 15 и особено 16 ден забрави!!! От тазгодишните две малки партиди от по 10-14 маточника си отидоха на 15 ден около обяд. Достатъчно е една да излезе ... Между 8 и 12 ден не е желателно да ги местиш много. За подсигуряване, ако имаш ги сложи в клетки за маточници, така че отдолу да могат да излязат без да бъдат прогризани отстрани. По принцип придавам и отворен маточник до открито пило, а затворен до закрито. Мацни ги и малко с мед от същата рамка.
    Не работя с маточна ранка и няма как да сложа клетки. Ще дайствам на 10тия ден без да изрязвам матчници пък на 16тия ден може да извадя някой маточник от отводка. Последния стартер ми заложи маточници на 16 рамки и то много хубави.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не работя с маточна ранка и няма как да сложа клетки. Ще дайствам на 10тия ден без да изрязвам матчници пък на 16тия ден може да извадя някой маточник от отводка. Последния стартер ми заложи маточници на 16 рамки и то много хубави.
    Може да си направиш клетки от мрежата за дъно, капачето го лепиш с пистолет за горещ силикон (много лесно става) и с тях захлупваш маточниците до излюпването им (ако някой е на кофти място го режеш и преместваш където ти е удобно), после правиш каквото си знаеш...

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •