Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 39
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Станко, остави семействата на спокойствие. Точно сега не е момента да ровиш в тях. Пчелите си знаят работата и без твоята намеса. В един момент ще се успокоят нещата и ще имаш оплодена майка. Но и нея не я търси, просто следи за яйца или пило.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Миналата година имах подобен проблем с няколко семейства. Времето беше много непостоянно и оплождането проблем. Пчелите оставят младата майка да снесе малко яйца на някоя пита и я убиваха. На нейните яйца залагаха нови маточници. Вероятно усещат некачествено оплодена майка.Колегата е прав. Не ги закачай. Прецени кога ще се излюпи майка, дай и аванс за оплождане и примерно при хубаво време десет дни след изклюпване наблюдавай притока на прашец. Започнат ли да мъкнат прашец активно, БИНГО. Може още десет дни да не ги закачаш, докато затворят първото пило. При така стекли се обстоятелства, може да провериш работата на майката. Тя вече 100% е тяхната майка. Винаги може да има фаул. Аз лично, се стремя да имам отводка в резерв със работеща майка. Ако има провал, придавам цялата отводка. Така получават и млада пчела. Междувременно семейството чакайки дълго време майка е останало с малко или въобще без млади пчели. Успех.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,658
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз имах подобен проблем миналата година. Някой отводки убиваха майките малко след пронасяне и залагаха маточници и после отново се повтаряше същото. Като се замислих се сетих, че всички 4 отводки са дъщери на 1 майка. След това и придадох майки от друг кошер и проблеми нямаше. Не знам каква е пречината, само ви казвам фактите.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз съм забелязал това, когато има рапица ги има и тези самосмени.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Третирал ли си продължително време срещу акара с кумафос?

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    От 12 отводки които направих 11 са вече с оплодени майки и снасят.
    На 28.05.2017г купих 3 оплодени майки-които сложих на кошери където без да искам съм притиснал майката,а единия го изтървах излезе рой доста голям 5-6 рамки.Днеска при проверка на тези 3 кошера и трите майки бяха приети и снасяха вече,ето начина по който придавам майките.
    1.Намирам мястото където ще сложа новата майка(рамка) хващам няколко пчелички и натърквам хубаво клетката.
    2Поставям я върху рамката или двете рамки където съм набелязъл,и чакам да разбера реакцията на пчелите,след около 2-3 минути се качват по клетката и ако зпочнат да подават хоботчета да хранят ще приемат майката успешно.
    3Слагам я веднага.
    От миналата година ползвам този метод и наистина имам почти 100%успеваемост при придаване на майки.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    По т. 1 ползвай търтеи, не ги жали.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    5
    Здравейте, колеги. Преди няколко години и при мен стана проблем с майка от Апиакта Ловеч. Хем я приеха, след седмица все още нямаше яйца и накрая я убиха. Майки от там не купувам, правя си ги сам. Тази година реших да сменя майка в основно семейство, която е стара, а и беше с варовито пило/което овладях/.Придавам млада майка от самосмяна която е осеменила 2 рамки ДБ. На втория ден освободих майката , тъй като пчелите бяха спокойни и я хранеха през мрежата. Шест дни по-късно няма нито едно яйце, килийките са полирани, майката е там /видимо отслабнала/, и два маточника, които си мисля че са от яйца на предходната майка. Та въпросът ми е някой имал ли го е тоя случай и възможно ли е ако пчелите на хранят майката тя изцяло да спре снасяне? Имам резерви майки обаче си мисля да не стане същото. Какво бихте предприели Вие колеги? Само да спомена, че пчелите станаха изключително агресивни след отваряне на кошера.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    26.04.2017
    Мнения
    5
    Здравейте,
    От миналата година се занимавам с пчеларсво и съм твърде далеч от това да се нарека пчелар.
    Имам следният проблем. Реших на два от кошерите да сменя майките / преди седмица/ . Всичко направих както си го пише по книгите, точка по точка. Вчера проверявам как стоят нещата и констатирам следното:
    Новите майки ги няма. Явно не са приети и има по 4-5 маточника на семейство. Моля за съвет какво да правя - да поръчвам нови майки и да се моля да ги приемат или да ги оставя да си произведат, при вторият вариант колко маточника да оставя. Предварително благодаря за съветите.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Plamen69 Виж публикацията
    Здравейте,
    От миналата година се занимавам с пчеларсво и съм твърде далеч от това да се нарека пчелар.
    Имам следният проблем. Реших на два от кошерите да сменя майките / преди седмица/ . Всичко направих както си го пише по книгите, точка по точка. Вчера проверявам как стоят нещата и констатирам следното:
    Новите майки ги няма. Явно не са приети и има по 4-5 маточника на семейство. Моля за съвет какво да правя - да поръчвам нови майки и да се моля да ги приемат или да ги оставя да си произведат, при вторият вариант колко маточника да оставя. Предварително благодаря за съветите.


    И аз не съм много опитен,но имах същия проблем с маточниците.След като споделих с колеги проблема стигнах до извода.Или годината или жинса им е такъв.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •