Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 27 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 262
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    Колеги ги слагат във варели от безалгохолни напитки и производство на вафли, има и 200 литрови със капак и скоба за притягане, нищо не може да влезе, стига да са сухи рамките.

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На мене ми дадоха една идея, и аз веднага я приложих. Става въпрос обаче за восъчни пити, а не за рамки. Всъщност може и да става за рамки, но ще е трудно реализуема.

    Та идеята е восъчния молец да се удави. Набухват се всички пити (или рамки) в някакъв голям съд и после този съд се пълни с вода. На восъка нищо няма да му стане, но молеца се дави. Та аз хванах и напълних няколко 300-литрови матуратора с вода и потопих в тях всичкия си наличен запас от восъчни пити. Най-отгоре се слага камък или бетонна плоча, за да тежи, като така пречи на восъка да изплува.

    С рамки не съм го пробвал, но сериозно се замислям дали да не пробвам. Вижда ми се много переспективно. Само 40 дена под вода и измира всичко - молци и ларви, както и всички новоизлюпени яйца. След 40 дена гарантирано няма да е останало нищо живо. Не само молеца, но и всяка една жива твар ще е измряла.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ха ха отдавна не бях се смял така... Стига вече щуротии, топлата вода е открита отдавна - или хладилна камера, или помещение за фумигация...

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Какво си му е на метода - много си е добър. Имам както хладилни камери, така и специално помещение, в което опушвам със сяра. И въпреки това сложих 1-2 тона восък в матуратори и го залях с вода. И трябва да ви кажа, че това беше най-бързото и най-лесното обеззаразяване, което съм правил до момента. Нещо повече - метода гарантира неограничено време на престой под водата, като разходите за това са нула лева. Не може да се каже същото за хладилната камера, нито за помещението за опушване със сяра.

    Ха, ха - и аз се смея, но за друго .......

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Радвам се че има място където да се посмеем и двамата... Щом става въпрос за пити восък дръжте го колкото искате у басейна, аз моя восък го държа претопен и закачен под навеса. Даже ако го оставите на зима да хване лед отгоре ще бъде още по-добре. Като направите експеримента с рамки с изградени пити /не се съмнявам че ще приложите емпиричен подход/, бъдете така добър да съобщите резултата у форума. Тогава няма да се смея, обещавам.

  6. #36
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Восъчните пити, които сам си правя, нямат нужда от вода против молеца. Просто аз си ги правя качествени и чисти, и в тях молец не се завъжда. Това обаче не е така с восъка, който изкупувам. В него при част от питите има мръсотия в долните 1-2 сантиметра и тази мръсотия гъмжи от молци, какавиди и пеперуди. Събрали са се цели армии. Именно затова идеята с водата ми дойде като дар божи. В същия склад държа и празните матуратори. Просто придърпах няколко от тях, наблъсках восъка и армиите молци в тях и след това ги напълних с маркуча. Има няма 15-20 минути за почти 2 тона восък. Просто и елегантно решение. Тези пити ще си стоят там до момента, до който ми потрябват за машината. Няма значение дали това ще са 2 месеца или 2 години. Хитрото в цялата работа е, че не е необходимо да правя периодични проверки или дезинфекции. Там под водата си е идеално място, което е защитено едва ли не от всички възможни вредители - сегашни или бъдещи.

    Идеята си струва да бъде споделена с останалите, защото и други хора с много восък на склад биха могли да се възползват от нея. Колкото и да е смешна - работи безпогрешно, а това е най-важното.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това става за восъка, но е не приложимо за питите.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    1
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Восъчните пити, които сам си правя, нямат нужда от вода против молеца. Просто аз си ги правя качествени и чисти, и в тях молец не се завъжда. Това обаче не е така с восъка, който изкупувам. В него при част от питите има мръсотия в долните 1-2 сантиметра и тази мръсотия гъмжи от молци, какавиди и пеперуди. Събрали са се цели армии. Именно затова идеята с водата ми дойде като дар божи. В същия склад държа и празните матуратори. Просто придърпах няколко от тях, наблъсках восъка и армиите молци в тях и след това ги напълних с маркуча. Има няма 15-20 минути за почти 2 тона восък.Просто и елегантно решение. Тези пити ще си стоят там до момента, до който ми потрябват за машината. Няма значение дали това ще са 2 месеца или 2 години. Хитрото в цялата работа е, че не е необходимо да правя периодични проверки или дезинфекции. Там под водата си е идеално място, което е защитено едва ли не от всички възможни вредители - сегашни или бъдещи.

    Идеята си струва да бъде споделена с останалите, защото и други хора с много восък на склад биха могли да се възползват от нея. Колкото и да е смешна - работи безпогрешно, а това е най-важното.


    1.След две три седмици водата ще плесеняса както и питите с восък.

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Благодаря за предложението - ще проверявам от време на време. По принцип водата плесенясва само ако е на светло. Когато е на тъмно би трябвало бактериите да не могат да се развиват. Имам 100 кубиков подземен резервоар на поливните системи и в него водата никога не е плесенясвала, въпреки че много се застоява през зимния сезон.

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Искам малко да поразчупя темата.Навсякъде до сега се пише за вредата от молеца,но никъде не пише за ползите му.Най добре е когато се развъдят молците до стадий какавида да се използват за лекарство против редица заболявания.Това е единственият организъм който притежава вещества разграждащи восъка.Почти всички вируси,микроби и устойчиви едноклетъчни са покрити с ципа която в повечето случаи е подобна по хим. състав на восъка с малки изменения.Многократно съм използвал ларвите на молеца в стадий избистряне,когато се прочиства от конкременти и става чисто бял и съм го консумирал.Преди повече от 100 тодини в Русия е правено лекарство против малария на базата на спиртен извлек от ларвите на молеца за борба с маларийния плазмодий.Резултатът е близък до употребата на хинин.Много малко хора знаят за предимствата на такива лекарства на биологична основа в борбата и с грипния вирус.Сега е модерна противогрипната ваксина за определени щамове на очакваните вируси,но те струват пари.А лекарството е при нас и е жалко ако самите ние не го ползваме при предстоящи епидемии.В най лошия случай може да се консумира в хубава ракия или в мед/разбира се със затворени очи/.Не си правя майтап....Ако все пак не ви се занимава,просто ги съберете охранените ларви и ги подарете на приятел рибар.Той знае какво да прави с тях,особено ако е плувкар.

 

 
Страница 4 от 27 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •