Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 27 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 262
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Става на въпрос за колеги с малко кошери, които все още не знат как да си опазят питите. За големите пчелини се подразбира, че пчеларите са намерили най вярното решение.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    08.05.2012
    Мнения
    18
    какво е това чудо ?
    тази "гъсеница" е дълга около 3-3,5 см. големи поражения беше направила. Потъмняла е за това , че я бях сложил питите във фризера .





    ПОМАГАЙ ТЕ !!!

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Голям восъчен молец

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    08.05.2012
    Мнения
    18
    ларви на големия и малкия восъчен молец съм виждал, но такава ларвая с такива размери до сега не бях виждал- явно мутант . Да не би случайно да е ларва на "Мъртвешката глава" ? За такива размери е невероятно поне за мен да вида такава ларва на восъчен молец за около 4 години стаж с пчелите . Ако някой има и друго мнение ще съм благодарен

  5. #25
    За първи път чувам Мъртвешката глава да снася по восъчните рамки. Тя по скоро хапва от медеца до пръскане или докато не е усетят пчелите и не е утрепят
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Колега FVCVS CAESAR,може да ти се струва силно казано ,но абсолютно не ги закача молец щом са чисто бели рамки!
    Така е, но при две условия, или поне за толкова се сещам:
    1. В тях не трябва да има никакъв прашец.
    2. Ако се наложи за няколко дни да се складират осеменявани рамки, добре е те да се съхраняват отделно, т. е. да не са в контакт с неосеменяваните, защото покрай сухото почва да гори и мокрото. wink;
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Колега FVCVS CAESAR,може да ти се струва силно казано ,но абсолютно не ги закача молец щом са чисто бели рамки!
    покрай сухото почва да гори и мокрото. wink;
    Много точно мнение!

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    27
    Нареждането на корпусите на 'комин' явно доста помага..
    но какво да правим ако имаме малко корпуси...
    или не искаме да ги нареждаме на голяма височина 2-3м...
    или искаме да ги съхраняваме в затворено помещение...
    хм.. ето какво си спретнах тези дни:
    няколко комплекта дъна с отвовори за въздуха и капаци с вентилаторчета...

    от вътрешната страна кръглите отвори на дъната обковах с метална ситна мрежа....
    На едната от страниците на дъното направих импровизирана прелка с цел за евентуално поставяне на някакъв химикал за третиране против паразити разни....


    вентилаторчетата са 12 волтови , но ще ги оставя да работят на 9 волта - дебитът ще е достатъчен , а живота им се удължава
    мързела - основен двигател на прогреса !

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2011
    Мнения
    14
    За мен голям проблем се оказа тази година молеца, свалих магазините, напръсках ги с B401 и сложх орехови листа, след 2 дни вече имаше следи от молеца. Точно тези пити реших да върна в по-силните пчелни семейства, останалите преместих в едно мазе и сложих още орехови листа. Искам да попитам вярно ли е, че ако ги съхранявам навън няма да имам такъв проблем? До сега винаги съм ги прибирал, но тази година направо се сбърках. Ако се сещате за някакъв вариант моля споделете. Благодаря

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Наредени на момин има значително по малки поражения.
    Аз направих 2 комина от по 5 корпуса, вчера направих контролен преглед и намерих само 2 червея на молеца.
    А бях забравил 2 в стаята, от тях не става нищо.

 

 
Страница 3 от 27 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •