Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 27 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 262
  1. #161
    Потребител
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    55
    Турнахте ми дерт за тези гадини .Вече трета година съхранявам ,на комини .Между всеки магазин ,орех,лавандула,пелин, и тази година по същият метод ,но добавих и още една миризливка -Девисил .Всичко ми е толкова плътно нагъчено от треволак ,та едва ли от горчилка ще опита нещо да се промъкне .

  2. #162
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jenia Виж публикацията
    .Всичко ми е толкова плътно нагъчено от треволак ,та едва ли от горчилка ще опита нещо да се промъкне .
    Идеята на комина е да става течение.

  3. #163
    Потребител
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    55
    Не се чуди градски ,няма такъва плътност .Та ако е необходимо ,имам завещан от дядо ми /мях/от миналят век ,ще го пробвам за вентилация .Сигурна съм ,че знаеш ,какво е това МЯХ .

  4. #164
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Нищо в природата не съществува случайно. Восъчният молец, например, считан за вредител в продуктивното пчеларство е изключително полезен за съществуването и развитието на дивите пчели. Унищожавайки старите пити, той не само създава място за нови, но и ограничава разпространението на болестите.
    Молецът, привлечен от миризмата, снася яйцата си в гнездата на пчелите - в цепнатини по кошера. Веднага след излюпването си младите гъсеници се опитват да достигнат восъчните пити, където се хранят с отпадъчните продукти, получени в резултат на отглеждането на пило, както и с остатъци от цветен прашец в килийките. "По време на цялата метаморфоза, траеща 2 до 3 месеца ларвите се хранят много лакомо като с всеки стадий увеличават теглото и дължината си. Една ларва на големият восъчен молец може да повреди през живота си 500 и повече килийки като изяжда средно 1,246 гр восък. През годината молецът дава 3 поколения. Теоретически 5 двойки молци при 3 поколения и нормално размножаване могат да унищожат 500 кг пити (около 300 кг восък). В България от восъчните молци се разрушават над 30 т. восъчни суровини.
    Важно:
    - Идеалната температура за развитие на ларвите е 29-35°С.
    - Стоп на развитието настъпва при: t <15° и t > 40°C




    В кошера по-опасен е малкият молец. Неговите ларви са по-малки и успяват да останат незабелязани от пчелите, докато изгризват восъка по дължина на средностението. При такива пити се наблюдава т.нар. "тръбовидно пило" (ларвите безпокоят с дейността си пилото, което се изтегля напред) - на снимката по-долу. Килийките са надградени от пчелите, за да покрият изпадналото пило. Често младите пчели остават заплетени в паяжината, която покрива образувалия се тунел и не могат да се излюпят.
    В кошера пчелите обикновено са в състояние сами да се справят с подобни проблеми.
    Важно за предотвратяване развитието на молци в кошерите е:
    - поддържане само на силни пчелни семейства,
    - периодично почистване на дъната,
    - използване на здрави кошери (молците снасят яйцата си в цепнатини и отвори, за да останат незабелязани от пчелите)
    - редовна подмяна на старите пити
    Питите в складовите помещения са много по-сериозно застрашени от дейността на молецовата гъсеница. Тук по-големи щети нанасят ларвите на големия восъчен молец.
    При съхранението на пити важи основно правило: През топлия сезон се прави регулярна проверка на съхранявания материал. За целта на дъното на шкафа или между редовете с пити може да се постави лист хартия - А4 и да се провери състоянието на отпадъците по нея.
    Мерки за борба:
    Технически:
    - сортиране на питите и отделяне на застрашените (стари, тъмни пити, вкоито е отглеждано пило)
    - бързо претопяване на застрашените пити
    - съхранение в хладни, светли и проветриви места (молците се страхуват от светлина и течение). Необходимо е да се вземат мерки за предпазване на питите от гризачи.
    Физически методи:
    Изразяват се в съхранение на студено или в топлинна обработка:
    1. Съхранение на студено: унищожава молеца във всички стадии на развитие, но изисква по-скъпа инфраструктура
    2. Обработка чрез замразяване: унищожава молеца във всички стадии на развитие. Необходимото време зависи от температурата: 2 часа при -15° ; 3 часа при -12°; 4,5 часа при-7°
    3. Обработка с горещ въздух: унищожава всички стадии, но е необходимо повишено внимание, поради опасност от разтапяне на восъка. Загряването става с въздуходувка за 80 мин. при температура 46 градуса или 40 мин. при 49 градуса. Трябва да се осигури и добра циркулация на въздуха.
    Биологични методи:
    Спори на Bacillus thuringiensis. Този метод е открит още през 1911 год и се използва успешно в растениевъдството. Съдържа се в продукти като B-401, Certan®, Mellonex. Спорите на бацила унищожават ларвите на восъчния молец, без да са влияят на възрастните насекоми. Ефикасността им е 2-3 месеца след приемане, като действат главно на големия восъчен молец. Преди прибиране питите трябва да се напръскат от двете страни с разтвора и да се изсушат. Ако питите са вече нападнати от молеца, първо трябва да се приложи някое от изветните химически средстава за борба.
    Ихнеумон
    Като всяко нещо в природата и молците имат своя естествен враг, който ограничава разпространението на популацията им. Ихнеумонът паразитира яйцата на молците, снасяйки своите яйца в тях и прекъсва по този начин развитието им. Използването на този метод изисква добра логистика, тъй като насекомите трябва да се пуснат в подходящия момент.
    Химични методи
    - Един от най-сигурните методи е обработка със серен двуокис: два пъти през две седмици през пролетта и през есента. Прави се от горе надолу чрез изгаряне на серни фитили или чрез напръскване с SO2 (спрей). Не действа на яйца, поради което се препоръчва, обработката да се извърши 1-2 седмици след сваляне на питите. Дозировка - една серна лентичка на 100 л обем (около 3 магазина); за спрей: 1 сек. (=2,5 g SO2) / магазин или 3 - 4 сек на 100 л. обем
    - Обработка с оцетна или мравчена киселина: над питите се поставят тампони, напоени с киселина. Унищожават яйца и възрастни молци, но не и ларвите. Поради това питите трябва да се обработват веднага след свалянето им (преди яйцата да са се развили в ларви). Оцетната киселина унищожава успешно и спори на нозематоза.
    Дозировка: на 100 л. обем - 200 мл. 60-80% оцетна киселина или 80 мл. 85% мравчена киселина. През лятото обработката се повтаря 1-2 пъти с интервал от 2 седмици

    Какво не трябва да се използва за борба с молците в съвременното пчеларство:
    Не са разрешени средства за борба с молци на базата на парадихлорбензол (PDCB). Той се разтваря лесно във восъка и може да бъде открит след това и в меда. Наред с това PDCB може да бъде и отровен за пчелите. Ако в кошера се поставят недобре проветрени пити, третирани с препарат на базата на PDCB, това може да доведе до увреждане или смърт в семейството.

    Замърсители на меда и опасни за пчелите са препарати като нафталин, фостоксин, въпреки че последния често се среща в публикациите като ефикасно средство за борба.

  5. #165
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Това е правилното решение.Таблетките се казват''Делиция'' и са по 12лв. флакона.Унищожава всичко що е в помещението–молци,паяци,м авки,комари,хлебарки.Да изброявам ли още?Няма смисъл.Карантинен период–10 дена.На 11 ден даваш питата с мед,третирана по този начин и всичко е О,кей.Не остава във восъка и меда.Убива яйце,какавида,пеперуда.
    И аз съм на такова, слагам го, както са корпусите с питите "на комин". Пазете се, силна отрова при вдишване. Трепе всичко наред. Дръжте шишето с хапчетата здраво затворено, ако влиза въздух /той съдържа влага, която отключва реакцията/, първо ще ви трови, после нищо няма да остане от препарата.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #166
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    . Пазете се, силна отрова при вдишване. Трепе всичко наред. Дръжте шишето с хапчетата здраво затворено, ако влиза въздух /той съдържа влага, която отключва реакцията/, първо ще ви трови, после нищо няма да остане от препарата.
    Агро, това предупреждение за мен ли е предназначено? Ползвам я от ......не помня вече.А бе сигурно 30–на години.Толкова съм привикнал с тази приятна миризма,че интуитивно влизам в помещението за фумигиране просто да го усетя.Май отива към някакъв вид наркомания.Знам ли?

  7. #167
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от gonzo79 Виж публикацията
    Колеги ако някой е ползвал мравчена киселина против молеца нека да сподели
    Аз също ползвам мравчена 85% срещу молеца,напоявам дамски превръзки с нея,корпусите на комин добре уплътнени отгоре и отдолу и превръзката върху най горния корпус,всяка седмица превръзките трябва да се дозареждат понеже мравчената се изпарява бързо,сумати литри заминаха тази година,молеца е в огромни количества там където съм пропуснал да сложа Мк.

  8. #168
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...Толкова съм привикнал с тази приятна миризма,че интуитивно влизам в помещението за фумигиране просто да го усетя.Май отива към някакъв вид наркомания.Знам ли?
    Бати Гоголе, броят на феновете ти във форума е забележително голям, но е възможно някои от тях да не познават в детайли чувството ти за хумор. Башка па ако се случи и някой млад аджамия и ще вземе да прилага думите ти едно към едно /все едно чете от учебника/ и тя белята станала. Позволи ми да ти предложа в такива случаи да слагаш някое усмихнато човече накрая
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #169
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    На Бати ти Гогл хумура му стои като на умрял пардесю. Когато не трябва така по 100 емотикона слага, но иначе е хаберлия.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #170
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Аз също ползвам мравчена 85% срещу молеца,напоявам дамски превръзки с нея,корпусите на комин добре уплътнени отгоре и отдолу и превръзката върху най горния корпус,всяка седмица превръзките трябва да се дозареждат понеже мравчената се изпарява бързо,сумати литри заминаха тази година,молеца е в огромни количества там където съм пропуснал да сложа Мк.
    Вместо да се дозареждат превръзките всяка седмица, дали може да се сипе в някакъв съд по-голямо количество, за да изкара по- дълго време? Примерно в хранилка или буркан.

 

 
Страница 17 от 27 ПърваПърва ... 71516171819 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •