Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2017
    Мнения
    4

    Въпрос относно регистрация на кошери

    Здравейте, решил съм да си взема два кошера,ей така за крастата.Ще ги поставя на мое празно място, което се ползва за градина и се садят зеленчуци.Обаче, имам кофти съседи.Та въпроса е могат ли да пускат някакви жалби и трябва ли ми регистрация някаква?Четох из темите,но там регистрирате цели пчелини.Давайте мнения как трябва да стане.Става дума за гр.София ако това е от значение.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Момче , това ще ти стане супер хоби .
    Колкото , до съседите се иска отстояние .
    Според мен ще стане работата .
    Горе главата и напред .


    P.S. Моля , модераторът да прехвърли съобщенията в ,, Как се помага .... ,, .
    Този пост е редактиран от delta.e; 28.04.2017 в 17:39. Причина: Допълване

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Ogi Varbanov Виж публикацията
    Здравейте, решил съм да си взема два кошера,ей така за крастата.Ще ги поставя на мое празно място, което се ползва за градина и се садят зеленчуци.Обаче, имам кофти съседи.Та въпроса е могат ли да пускат някакви жалби и трябва ли ми регистрация някаква?Четох из темите,но там регистрирате цели пчелини.Давайте мнения как трябва да стане.Става дума за гр.София ако това е от значение.
    Идеята ти не е добра. Не заради съседите само. Аз бих ги сложил тия кошери извън населено място. Успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Бат Тянко , не мога да се съглася с теб .
    Какво ли разбирам аз , от регистрация на пчелини ?

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Цитат Първоначално публикувано от Ogi Varbanov Виж публикацията
    Здравейте, решил съм да си взема два кошера,ей така за крастата.Ще ги поставя на мое празно място, което се ползва за градина и се садят зеленчуци.Обаче, имам кофти съседи.Та въпроса е могат ли да пускат някакви жалби и трябва ли ми регистрация някаква?Четох из темите,но там регистрирате цели пчелини.Давайте мнения как трябва да стане.Става дума за гр.София ако това е от значение.
    Според мен оправи отношенията със съседите и след това слагай кошери,в противен случай ще береш много ядове,регистрация не ти трябва просто оправи междосъседските отношения!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Според мен оправи отношенията със съседите и след това слагай кошери,в противен случай ще береш много ядове,регистрация не ти трябва просто оправи междосъседските отношения!
    Не вярвам в това,ама както и да е.Слагай си кошерите на 3 м. от границата/входовете на кошерите да не гледат към комшията/.Ако продължава да негодува,кажи му само,че ще вдигнеш 3,5 м.висока,плътна ограда.Мисля,че ще куртулиса.Особенно, ако си пред него.При мен се получи–спряха да го жилят,да му пият водата от басейна,да му бръмчат над главата когато спял в хамака под лозницата и ред други.Вече 20–тина години.Успех!

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    864
    Прочети закона за пчеларството. Там са описани минималните допустими разстояния на кошери с пчели до съседен имот. Добре е при възможност, тези отстояния да са по-големи. Кошерите трябва да са обърнати с входовете на юг. Каква е оградата на твоя имот в тази посока? В коя част на София се намира твоя имот? Каква паша ще има за пчелите в близост до него? Площ на имота? Имай пред вид, че понякога, при работа на пчеларя с пчелните семейства се случва пчелите да се разсърдят и да жилят случайни минувачи и на много по-голямо разстояние от посочените в закона. При отглеждане на само две пчелни семейства, производителността на труда на пчеларя е ниска. Трябва да бъдат закупени пчеларски принадлежности и материали, идентични като за пчелин с повече кошери - центрофуга, вана за разпечатване, восъкотопилка, принадлежности за монтаж на восъчни основи, преносно сандъче, пушалка, рамкоповдигач, пчеларско облекло и други подобни.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    И от мене съвет:
    Когато купуваш семействата виж пчелина на продавача.Ако ходи облечен като космонавт, не купувай от него.Пчелите най-вероятно са с "лош характер" и това е предпоставка за проблеми със съседите в бъдеще.А и не вярвам да ти се иска да си затворен само вътре и никой от семейството ти да не смее да излезе.Има пчели, които нападат "безпричинно" и на повече от 50м. от кошерите си.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    864
    Нравът на моите пчели се променя през годината. Най-зли са по време на цъфтежа на рапицата, дори когато няма рапица! Цъфне ли акацията, пчелите се успокояват трайно, чак до края на годината. Когато преминавам на 3 метра зад кошерите, вероятността да бъда ужилен е минимална. Но ако се задържа продължително време и особено, ако копая с мотика, рано или късно ще бъда ужилен.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    И от мене съвет:
    Когато купуваш семействата виж пчелина на продавача.Ако ходи облечен като космонавт, не купувай от него.Пчелите най-вероятно са с "лош характер" и това е предпоставка за проблеми със съседите в бъдеще.А и не вярвам да ти се иска да си затворен само вътре и никой от семейството ти да не смее да излезе.Има пчели, които нападат "безпричинно" и на повече от 50м. от кошерите си.
    Може да има много причини продавача да ходи облечен като космонавт, това определено не е мерило. Купувача отиде ли на пчелина, дори и без да гледа как се облича продавача, може да прецени дали пчелите са агресивни повече от нормалното. Но да се откажеш от добра сделка, само защото продавача е добре облечен, когато е покрай пчелите, не ми се струва разумно.
    При пчелите има мед, защото има ред!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •