Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 15 от общо 15
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Може да има много причини продавача да ходи облечен като космонавт, това определено не е мерило. Купувача отиде ли на пчелина, дори и без да гледа как се облича продавача, може да прецени дали пчелите са агресивни повече от нормалното. Но да се откажеш от добра сделка, само защото продавача е добре облечен, когато е покрай пчелите, не ми се струва разумно.
    Прави "модно дефиле"?! Един нов мераклия с много по-вече желание от познания , едва ли знае кое е " нормално" ниво на агресия.Всъщност кое е "нормалното"?Агресията на пчелите зависи от много фактори.Пчеларят работещ с тях най-добре си знае "стоката".Най-лесен и обективен начин да се разбере субективното отношение на пчеларя към агресията на пчелите му е облеклото му.Ако той се бои от тях, няма причина случайно попаднал на пчелина му човек да се прави на герой.Бил съм на пчелини на колеги с облекло на "космонавти" и е имало защо да го носят.Тия пчели не са за двор, къща и съседи.Облеклото на пчеларя и външен израз на агресията на пчелите му.И не е лошо човек да се съобрази с това преди да започнат ненужни крамоли с ужилени съседи.А иначе за нормиране на агресия на пчели можем много да си пишем,ама не е по темата тук.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Аз лично съм си направил пейка пред първия ред на моите кошери, леко встрани не точно пред тях, но е на 1.5м. от прелката на първия кошер. Без значение по кое време на годината сядам, гледам ги как работят, пуша си цигарата и стоя понякога по 2-3 часа без да бъда ужилен. Въпреки всичко когато ги отварям съм облечен с гащеризон, було и ръкавици. С всичко изписано, искам да кажа, че това как е облечен човека не е от значение жилят ли му пчелите или не.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Аз лично съм си направил пейка пред първия ред на моите кошери, леко встрани не точно пред тях, но е на 1.5м. от прелката на първия кошер. Без значение по кое време на годината сядам, гледам ги как работят, пуша си цигарата и стоя понякога по 2-3 часа без да бъда ужилен. Въпреки всичко когато ги отварям съм облечен с гащеризон, було и ръкавици. С всичко изписано, искам да кажа, че това как е облечен човека не е от значение жилят ли му пчелите или не.
    Е, добре. Съгласен съм.Удобно ти е с гащиризон и ръкавици.Това си е твое субективно желание не продиктувано от обективна необходимост.Аз пък предпочитам къс ръкав и къси гащи и голи пръсти.При това положение като ме гледат комшиите им е по-спокойно.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Прави "модно дефиле"?! Един нов мераклия с много по-вече желание от познания , едва ли знае кое е " нормално" ниво на агресия.Всъщност кое е "нормалното"?Агресията на пчелите зависи от много фактори.Пчеларят работещ с тях най-добре си знае "стоката".Най-лесен и обективен начин да се разбере субективното отношение на пчеларя към агресията на пчелите му е облеклото му.Ако той се бои от тях, няма причина случайно попаднал на пчелина му човек да се прави на герой.Бил съм на пчелини на колеги с облекло на "космонавти" и е имало защо да го носят.Тия пчели не са за двор, къща и съседи.Облеклото на пчеларя и външен израз на агресията на пчелите му.И не е лошо човек да се съобрази с това преди да започнат ненужни крамоли с ужилени съседи.А иначе за нормиране на агресия на пчели можем много да си пишем,ама не е по темата тук.
    Ами, да ти кажа, преди време след едно ужилване по ухото получих обриви и целия сезон се навличах доста сериозно, тъй като реших, че съм развил алергия. Сега вече не е така, защото не получавам обриви, явно тогава е било инцидентно или е зависело от нещо конкретно в здтавословното ми състояние към онзи момент. Но това не е толкова важно, исках да кажа, че примерно, ако продавача е алергичен може да се навлича повече, както ти каза като "космонавт".
    А как един нов мераклия да разбере агресивни ли са или не - ами не е толкова трудно, ако постои известно време недлеч от кошерте го нападат, значи може да си направи някакви изводи.
    Много задълбахме по темата, агресията на пчелните семейства не е постояна величина и зависи от много фактори, както външни за семейството, така и вътрешни тъй, че дори и супер агресивни да са семействата към момента на купуване, ако сделката е добра и си заслужава, мисля, че новака мераклия не трябва много да му мисли
    При пчелите има мед, защото има ред!

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Е, бъдещият колега се притесняваше от съседи.Исках да помогна да избегне една конфликтна точка с тях.Явно пчеларите сме дотолкова увлечени от пчелите , че някои от нас забравят , че живеем сред хора.Проблемите с пчелите пчеларят може да си ги реши според познанията си.Проблемите с хората не се решават толкова лесно и поне аз когато ги виждам и мога, ги избягвам.
    За близо 30 години с пчели в двора знам само за 2 случая на ужилени съседки.И двата бяха в косите през есента. Подозирам шампоаните на дамите.А и те сами се убедиха в това. Когато разговаряхме аз бях сред пчелите с "моето си облекло".Това не попречи да отдалеча с метър кошерите, въпреки, че са на два пъти по-голямо разстояние от изискваното в закона.Мир да е!
    Въпрос на личен избор е "борба с нежеланите качества" на пчелите или борба със съседи.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •