Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20

    Въпрос свързан с работа с Корпусен Кошер

    Здравейте. Може ли да ми кажете как да постъпя тази година. Миналата година закупих корпусен кошер и успях да го развия. Зазимих го на 2 корпуса. Тази година при прегледа който направих установих че горния корпус беше пълен с пчели. 2 април размених корпусите и сега се чудя дали отново да ги завъртя и кога да сложа 3 я корпус, като се има в предвид, че основната паша е от акация. Мисля да пробвам без решетка, въпреки че съм купил.
    Ще съм благодарен ако някой сподели информация

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Според мен няма да има нужда от друга ротация на корпусите към момента,а относно решетката по добре я сложи преди да качиш 3-ти корпус,а корпуса го качи седмица преди да цъфне акацията.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Мерси за отговора. То предполагам че може още тази седмица да цъфне акацията или най късно началото на май. Това значи ли че трябва да слагам корпуса най отгоре без да правя ротация на другите два и да сложа решетката. Те пчелите ще искат ли да се качат или трябва да кача примерно 2 рамки в него

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Класическата технология е : сегашния първи на трета позиция, сегашния втори на първа позиция и новия на втора позиция. За да е сполучливо това подреждане трябва да са изпълнени ред условия иначе няма да се получи желания ефект. Как трябва да постъпиш никой от разстояние не може да ти каже или поне ще трябват мнооооого обяснения от твоя страна.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Ами ще се постаря да отговоря. До този момент преди 20 дни ги завъртях корпусите за първи път. В тях имаше по 2 основи. Въобще трябва ли да слагам трети корпус преди другите 2 да бъдат запълнени и след това като се има в оредвид че пашата е силна до към средата на юни какво трябва да правя с корпусите

  6. #6
    Стана ясно, че има пчели. Но какво друго има по тези 20 пити?

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    По принцип всички писаници за ЛР (на български) се отнасят само за развиване на семейството. Никъде не се споменава за разделяне на “плодника“ и “стоковия“ мед. По тая логика-първи отива отгоре, втория отдолу, третия между тях. После четвърти....може само да развиваш семейство и цяла година да не отделиш стоков мед. Според мен акацията е на прага на цъфтежа. Спри с разните му ротации, остави 2 корпуса за плодник и нагоре слагай магазини за стоков мед.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    А имаш ли трети корпус с изградени пити, или сега ще градят?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    По принцип всички писаници за ЛР (на български) се отнасят само за развиване на семейството. Никъде не се споменава за разделяне на “плодника“ и “стоковия“ мед. По тая логика-първи отива отгоре, втория отдолу, третия между тях. После четвърти....може само да развиваш семейство и цяла година да не отделиш стоков мед. Според мен акацията е на прага на цъфтежа. Спри с разните му ротации, остави 2 корпуса за плодник и нагоре слагай магазини за стоков мед.
    Валко , там в тези писаници (на български) е казано , как става блокирането на майката и добив на стоков мед .
    Условието е да се спазва технологията за ЛР .

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2015
    Мнения
    20
    Имам да, 8 изградени и 2 основи ще сложа в 3я корпус

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •