Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675

    КОШЕР-"ОСКАР ПЕРОНЕ"

    Здравейте колеги!
    Ще вкарам една нова тема като въпрос.Някой пробвал ли е по метода на Оскар Пероне?Ето малко повече информация
    http://www.permapicultura.com/blog/
    http://www.youtube.com/watch?v=ehP14...eature=related
    Казва човека от други интервиюта че е настанява вътре един рой и от там нататък никаква намеса,пчелите си знаят работта по–добре без намесата на човека.Семействата стават огромни и добива се повишава в пъти,а работата се свежда само до поставянето и отнемането на магазини и ваденето на меда.Няма прегледи,плодникови рамки,шиене на рамки,притеснения как върви семействота и така нататък.За това питам се пробвал ли е някой този метод?Аз със сигурност ще сложа няколко роя тази година да видим какво ще се получи.За българските условия може и да не става.

  2. #2
    Цеко Сифоня
    Guest
    При този голям обем на гнездото наистина ще се развие много силно семейство но едва ли ще събере мед понеже ще се развива на пило и ще изтърве ранните паши.Преди години пробвах с 12 рамков дб,на 2 корпуса и се получи точно това -препълнени плодници с пчели без капка мед а другите си дадоха .В район с късна обилна паша може и да събере нещо но такава в нашата страна едва ли има.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Добре де,на следващата година не даде ли?След като е зимувало такова силно семейство би трябвало да се отблагодари на следващото лято...
    Може би в балкана където има постоянна и късна паша ще е подходящо?

  4. #4
    Цеко Сифоня
    Guest
    Разформировах ги,за да зазимя такова семейство при обем на гнездото 24 дб.плодникови пити трябваше да добавя поне 20-30 кг мед на семейство.И докато изпълнят гнездото догодина пашата отново ще е преминала и пак ще чакат наготово.Пчелите са ангажирани в отглеждане на пилото и няма свободна армия за медосбор и каквото донесат за деня си го изяждат.Щом се наложи сред лято да ги подхранвам докато другите семейства пълнеха магазините вероятно на следващата година картината щеше да се повтори.Пашата в полските райони не е особено добра разчита се на площите които се засяват от арендаторите,може в други райони резултата да е по-добър.Многото пчели понякога не означават много мед ако не се спази съотношението между открито и запечатано пило и пашата.Ако иска някой може да опита с такъв обем на гнездата и да сподели резултата аз вече подобни експерименти не мисля да правя. wink;

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Има колеги, които правят опити да работят по този начин, използвайки методи на пермакултурата и без вмешателство /или минимално/ в живота на семейството. Може би ще се включат в темата.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2011
    Мнения
    44
    Пробвал съм това за две години http://warre.biobees.com/bfa.htm
    В момента съм с кошери с рамки (размери и дизайн) от книгата,което мисля ,че е по доброто решение.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    По-големия обем не винаги значи по-голямо семейство, а от своя страна повечето пчели - повече мед, каквото по принцип е правилото. Има още много други фактори. Например - голям плодник, пък само малка част от него се ползва за отглеждане на пило (слаба майка, пчели които не се грижат добре за пилото, пчели които блокират плодника с мед, вместо да го складират в магазинините). И още нещо - не всяка пчела може да събира мед при голямо голяма яйценосност на майката. Колкото повече яйца снася майката в денонощието, толкова по-малко живеят пчелите които ще се излюпят от тези яйца, т.е. при увеличаване на броя, тяхната жизненост намалява. При повечето ултраплодовити майки пчелите живеят почти толкова колкото да съберат за следващото поколение което да ги замести. Пък умишленото намаляване на плодовитоста на майката е начин да се увеличи живота на нейните пчели (и да се постигне баланс между продължистелността на живот и тяхната численост)и в същото време да се прикрият дефектите (липсата на жизненост).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    А Цеко,как ти се струва идеята,да прибавя още една майка,всъщност ще стане един вид лежак с двумайчино семейство,само че във верикално развитие.Така може би ще има достатъчно време да се развие за главната паша.То решението да пробвал съм го взел вече,само ме притеснява едно,дали да го сложа на пчелина или някъде на по отдалечено място,защото такова силно семейство ще се превърне в хищник в периодите когато няма паша и ще ми разбие по слабите семейства.Има ли такава опасност?

  9. #9
    Цеко Сифоня
    Guest
    Така става и резултата несъмнено ще е добър макар че не съм привърженик на на двумайчините семейства в един кошер заради затруднената работа с семействата.Как се вдига пълен корпус с даданови пити,при мк. корпусите са по-леки.Но трудно ще се предприемат мерки против роенето въпреки магазините.Плодниците буквално се препълват с пчели и поставянето на няколко магазина не увеличава понякога площа на пилото.Или имаш предвид да ги разделиш с вертикална преграда колега и да вдигаш нагоре?При два плодника и минимум 2-3 магазина и стойката на кошера височината е голяма и трудно се вдигат магазините -трябва стълба или автовишка. Иначе няма опасност силните семейства да нападнат и ограбят по-слабите,кражбата се предизвиква от други фактори.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Да точно с вертикална преграда и ханиманова решетка отгоре.Ще преработя един стар дванадесетак,ще го надградя,слагам 2 семейства,като им махна долната летва на рамките,да пускат далаци.Хвърлям 2 магаина отгоре и няма да се занимавам повече с тях.Колкото до височината,до 1.50 няма проблеми с обслужването,от там нататък нека пълнят магазините пък ще намеря начин да ги въртя.Целта ми е да видя как ще се справят без моя намеса,без прегледи,пренареждане на пити,без третиране за болести и да задоволя личното си любопитство дали този метод има почва при нашите условия.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •