Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 76
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Пшеницата ( в моята регион ) с инсектицид , се пръска май месец ( пиявица , дървеница ) , слънчогледа не се пръска с инсектицид ( има сериозни нападения от нощенка напоследък но е поносимо ) . Царевицата , по текезесяно време , се пръскаше за стъблопробивач ,но като цяло , освен третирането на семената , и там няма пръскане с инсектицид .
    Рапицата е друга бира , аз някъде писах за нея , и без да съм разбирач ( питах човека с пръскачката на арендатора ) там има много пръскане .
    За протокола , всички , от най-използваните препарати за пшеница , рапица , слънчоглед , царевица и т.н. са в списъка нa БАБХ с щадящи пчелите препарати . Без инсектицидите .
    Нямам проблеми след рапица , а ако при вас се пръска , при мен се полива ( образно казано ). С уговорката че аз завися от земеделието ( селянин съм все пак ) и може да съм предубеден .
    Апропо , по-вероятно е да ви изтровят пчелите в овощарски район или вилна зона , отколкото в земеделски такъв - това си е мое мнение разбира се .

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Няма вилна зона в Златарица,за рапицата писах преди тровеха и после за акацията съм готов.
    Негледаме от вчера пчели.Ако си направя труда да проверя кой арендатор се е появил преди 2 години и ще ми е ясно всичко.
    https://www.vbox7.com/play:2f5b7678e5 то хората го пазят клипа
    https://www.vbox7.com/play:8ed45f696a
    https://www.vbox7.com/play:33adcc097e
    Преди беше уж проблема Върбанов,но него го няма вече.Преди имаше само едно мор сега вече е едномесечно.

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Един пчелар задължително трябва да знае -
    кой обработва земя в 3.5 км зона около него
    какво са сели тези хора като есенници и какво смятат да сеят като пролетници
    Да знам какво е посято,до сега само един от арендаторите ми се е обадил да ме зарадва,че е посял 2500 слънчувка.
    Може тук да ми се пресмиват и бъзикат но и а аз съм като вас каквото видя това пиша.Имам 1-2 рамки пило назад от кошерите и 5 загинали в послените 2 седмици.
    Почнаха пръсканията на житото.Подмора под кошрите е голям/слагам керемиси на всеки/.Мислех ,че е от зимната смъртност,но се съмнявам на 5 те загинали хуботчетата са излегли като на слон.Може да е паралич,може да е нозема,а може и да е по темата,
    Може да ви се струва че защитавам т.н. зърнари в дискусията си са Вас , г-н Друмев . Не се заблуждавайте ако и аз да съм такъв .
    Аз нямам загуби , ама съм ги изкарал на питки . Помагам на колега , стопихме 400 ДБ рамки и има още толкова . Може и да има от препаратите , ама ... ние ( и двамата ) казваме комплексни фактори и най-вече сушата . А тя беше по лоша при нас от 2015 щото нямаше влагови запас . Аз такова чудо не съм виждал след 2007/8 - семействата не могат да изчистят рамките , то не е мед а някак като пясък леко залят с мед ( айде и мен да бъзикат ) , ниско водно съдържание ли какви ципури . Предпочитат да градят но не и да си чистят разпечатаните рамки . Уж смениха зимната пчела а пък по-зле става - ей го за най североизточния съм дал пример кога са почнали сериозно да градят , днес щях да правя едноразово разширение - ами на 3тия сандък се отказах , то по-зле от преди 10 дни . И с чиста съвест ви казвам - освен сушата , нищо по-различно не се е случило при мен последните 3-4 години по-отношение на пръсканията ( даже ми насяха 300 дка лавандула и цапат рамките с виолетов мед вече ) .

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Вижте , за паленето ако го е решил някой няма да седне да пише по форумите . Ако има достатъчно информация и отзвук за ЗАКОНУНАРУШЕНИЯ държавата и институциите ще вземат мерки дори и с цел събиране на глоби и контрол . Моето мнение е , че предишната власт а както и се очертава и следващата са много наясно със "силовите" методи за контрол . Държавния "рекет" е най-силния контролен орган .
    Има и още нещо -ние едни без други не можем въпроса е как да разберем ,че сме си нужни - по лесния или по трудния начин .

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    За паленето да ви напомня, че и кошерите горят много добре. Всеки арендатор върти няколко човека с жълти книжки, като работници, та умната.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Пръсканията при мен вървят с пълна сила от 15 дни. Пръскат житните, но не жалят цъфналите синори. Нито едно предупреждение или обявление не съм видял, тоест всички пръскания са нерегламентирани. Пчелите са много изнервени и не позволяват да влезеш спокойно в пчелините. Тази седмица очаквачм да цъфне рапица и ще става страшно.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Същата работа и при нас е.В понеделник ще звънна на кмета,че беше обеща по изборите да ни събере с арендаторите.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Първите две са само за 10 минути от пътуване , третата е от следващия ден .
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 1.jpg‎   image-0-02-04-40f5875b0b6b5d70a00402cc4d91f3dfeae2a7eac69c82cbc91f110304fec1d9-V.jpg‎   2.jpg‎  

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    При мен, преди две седмици пръскаха пшеницата и ми натровиха пчелите.За радост,вече почнаха да се възстановяват.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Колеги снимайте и качвайте снимки,белким някой му светне какво става по бг пчелините.

 

 
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •