Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1

    Exclamation Отравяне на пчелни семейства- проучване

    Здравейте мили пчелари,
    Аз съм ветеринарен лекар и асистент във факултета по Ветеринарна медицина в гр. София.
    Пиша ви във връзка с проучване, които искаме да осъществим, на тема- Отравяне на пчелите от пестицидни остатъци. Наясно съм, че това е сериозен проблем, особено през последните години.
    Смятам, че проучването ще има не само научен принос, но и ще даде повече яснота по проблема.
    Молбата ми към вас е, ако някой до сега е правил анализи за пестицидни остатъци и желае да ги предостави да ми ги изпрати. Ще бъде от голяма полза и ще съм ви много признателна.
    Впоследствие може да се включите в проучването и като съберете проби за нови анализи, като разбира се, те ще бъдат извършени за сметка на проекта. Всичко описано в проучването е анонимно.

    Благодаря ви!

    за контакти:
    e -mail: nnikolova@ltu.bg
    тел. 0898369433

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от д-р Никол Николова Виж публикацията
    Здравейте мили пчелари,
    Аз съм ветеринарен лекар и асистент във факултета по Ветеринарна медицина в гр. София.
    Пиша ви във връзка с проучване, които искаме да осъществим, на тема- Отравяне на пчелите от пестицидни остатъци. Наясно съм, че това е сериозен проблем, особено през последните години.
    Смятам, че проучването ще има не само научен принос, но и ще даде повече яснота по проблема.
    Молбата ми към вас е, ако някой до сега е правил анализи за пестицидни остатъци и желае да ги предостави да ми ги изпрати. Ще бъде от голяма полза и ще съм ви много признателна.
    Впоследствие може да се включите в проучването и като съберете проби за нови анализи, като разбира се, те ще бъдат извършени за сметка на проекта. Всичко описано в проучването е анонимно.

    Благодаря ви!

    за контакти:
    e -mail: nnikolova@ltu.bg
    тел. 0898369433
    Браво д-р Николова, най-накрая някой да се сети за нас. Дано и други последват това Ваше начинание и помогнат със знания и опит на пчеларите във всяка една област на пчеларството.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    662
    Аз съм правил подобни изследвания, обаче кой друг е правил такива ? ! Аз дадох 500 лева преди 2 години и почти нищо не показа май ..

  4. #4
    Да, за съжалание анализите са доста скъпи. Ще се радвам, ако ги пазите да ми ги изпратите. Благодаря!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Здравейте д-р Николова,

    напишете кратко обяснение за какви проби става въпрос- умрели пчели, живи пчели, пчелни продукти, количеството на пробата, вземането и съхранението и.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    662
    Цитат Първоначално публикувано от д-р Никол Николова Виж публикацията
    Да, за съжалание анализите са доста скъпи. Ще се радвам, ако ги пазите да ми ги изпратите. Благодаря!
    Може би аз не се изразих както трябва, всъщност аз правих анализ на меда за пестициди. Забравих да уточня. Досега не съм имал проблеми със смъртност, ама аз съм и млад пчелар. Ако ви интересуват тези анализи, ще ги пратя. Отплеснах се че пише "отравяне на пчелни семейства"

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    662
    Правтих ви изследванията върху слънчогледов мед от 2021 на посочения емейл.

  8. #8
    Пробите, които смятаме да изследваме ще са от умрели пчели, восък и прашец. Там обикновено се откриват и най- много пестицидни остатъци. Идеята е да се съберат сборни проби от няколко семейства и да се замразят докато се направят анализите. Количествата не са големи, зависи от типа на анализа.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •