Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 22
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2011
    Мнения
    10

    МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ОТНОСНО ЗАПЪЛВАНЕ КОРПУС С ВО

    Здравейте Колеги.Начинаещ сам все още.Имам 4-ри ДБ семейства и още 10 празни кошера ЛР със по 3 корпуса,дълбоко дъно и са комплектовани с ВО.На пролет един приятел ще ми даде по 3-4 рамки ЛР с пчелите.Та въпроса ми е как да постъпя.Дали мога да си създам майки от ДБ семейства и как най лесно да стане това или да ги оствя сами да си напрявят майки.И ще могат ли пчелите до края на сезона да си изградят 2-та корпуса ВО.

    Благодаря предварително!

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Добре дошъл ,balkan250cc.Ти си още съвсем в началото и много неща още не са ти ясни,затова си дошъл на точното място,където ще намериш много колеги,с огромен опит и знания.Тук ще намериш това,което търсиш,стига да го искаш по правилния начин.
    Сега по твоя първи въпрос.Разбирам,че с времето искаш да си заселиш ЛР кошерите,които имаш.Най-лесно и бързо става,ако си закупиш отводки,но имай впредвид,че лицензираните производители ги дават много скъпо,а и го правят късно-чак в края на юни.Ако можеш да си намериш отводки от наш колега,ще е по-добре по обясними вече причини.
    За да ти гради с-то основи,трябва обаче,освен външните условия,с-то да има и майка,иначе не става.Това,че приятелят ти ще ти даде 3-4 рамки с пчели е добре,но без майка е все едно твоят balkan250cc да го купиш със спукани гуми.Затова,така си подготви нещата,че с взимането на тези рамки с пчели,което си е чиста отводка,да и предоставиш и оплодена майка.Така,с приемането на майката,с-то ще си влезе в ритъм и с първите условия в природата,ще разширяваш с ВО и караш така до запълване на корпуса.Ако чакаш,обаче те сами да си създадат майка,ги обричаш и няма да получиш това,към което се стремиш.Успех.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2011
    Мнения
    10
    Значи до тук разбраното е да започвам да събирам по някой лев, за да мога до пролета да събера пари и да закупя майки за семействата.А закупените майки на същия ден ли трябва да се предадат в смисал могат ли да останат няколко дни в клетката.И все пак си мисля че от ДБ-семейства мога да произведа маточници и да ги предам.Не ми е много ясно все още как да го направя но се надявам с ваша помощ да успея.Благодаря!

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Майката можеш да я предадеш веднага след закупуването,стига отводката да е била поне 24 часа без такава.Колкото майката по-бързо се освободи от клетката е по-добре.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2011
    Мнения
    10
    А ако закъснея с предаването ще заложат свещеви маточници нали или пине аз така си мисля.В това не съм сигурен дали ще мога да взема рамките с пчели точно 1 ден преди да престигнат майките и се страхувам при предаването да не я убият.Пиша това само на теоритични познания никога до сега не сам предавал майка и за това незнам какво ще стане.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Дори и да заложат свищеви маточници,не е проблем,изчистваш ги и си готов.Но е още рано за да се концентрираш само по този въпрос,има време до пролетта и ще ти помогнем,ако имаш проблеми.През това време,вземи и прочети доста неща от книгите,и най-вече от тук,форума,където си попаднал.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Според мен дори е добре да заложат свищеви маточници след което да се унищожат.След като им се отнеме въжможноста да избират(на пчелите),по лесно ще приемат майките.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Колеги , искам да попитам нещо! Работя с ЛР10 и магазини от ДБ10 , ако е вярно това , че за да ми изградят магазинни пити мога да направя схемата 1 изградена и 1 основа и така да ги редувам без качване на други пити с пчели в магазина, ще е грешно ли да искам да изградя корпус с пити по същата схема без да си играя със системата първа и 10-та рамка и 4-та и 6-та ? дано да съм задал въпроса правилно!! Благодаря предварително!! и искам да добавя , че преди една седмица бях сложил една основа за градеж до пилото и я изградиха за три дена, но имам един кошер "кучето" му викам ( много лош) и ме е страх от него sadsmile; и затова предпочитам този метод , ако е правилен разбира се...

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Може.За предпочитане е предварително да напръскаш рамките със сироп.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Благодаря за отговора. Да напръскани са със сироп , притесняваме , че долу не е напълнено от до със пило , но да се надяваме да работят и горе.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •