Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 125

Тема: ЛОФАНТ

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

    ЛОФАНТ

    Много вече се изписа за него, но аз искам да добавя, че има два вида - най-разпространения у нас е лилавия, другият е по-непознат - белия. Имам ги и двата вида и мога да кажа, че лилавия е с повече съцветия, но по-дребни и цъфти по докъсно то белия. В момента белия ми е прецъфтял и събирам семената от него, докато лилавия още цъфти и се посещава добре от пчелите. Белия е малко по-рехав, но с доста огромни съцветия, другия е малко по гъст, с повече разклонения. Но се посещават и двата много добре от пчелите. Семената са толкова дребни, че най добре е да се сложат в солница и така да се поръсват върху подложката за правене на разсад, иначе стават много на гъсто и трудно после се пикират. Общо взето както при доматите, така се процедира и при лофанта. Разхвърляш семената, отгоре лекичко с рохкава пръст, например в началото на април, или в парник още през март, поливаш и те доста бързо покълват, като дръпнат около 15 см, се пикират по едно коренче в чашка пластмасова за единична у-реба- 200 гр. , 2 лв са 100 чашки. Не е такава играчка, става бързо, но си купете хубава земя. И когато укрепне разсада, направо го садете с пръстта от чашката на постоянното място. Но преди това обработете почвата добре и надълбоко, за да може да се развие по-добре кореновата система на растението. Аз съм ги насадил пред кошерите, хем е красиво, хем пчелите имат страхотна полза от него, казват че има и анти акар действие аромата на лофанта, хем за чай стават листата му, хем и ако в преварката на ракията сложите малко листа, ще останете очаровани от странния аромат после. Като прецъфти, това е в края на септември или началото на октомври, в зависимост от района, режете стеблата на 10 см от земята и напролет тръгват още по-нагъсто. Лофанта е многогодишно растение - до 15 г. Аз го садя на редове 30-40 см от корен до корен и около 70-80 см между редовете.
    Хубаво е да се прекопае между редовете, пролетта и есента, за да се унищожат плевелите. След втората година започва да цъфти доста по-рано - от средата на юли нататък, така че може и да окаже влияние на аромата на стоковия мед.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    5
    Благодаря за полезната информация!Семената за лофант достъпни ли са?В смисъл лесно ли се намират?Това ,че е многогодишен е прекрасно за стационарно пчеларство.Знам ,че и фацелията е с отлични медоносни качества ,но е културно растение ,не съм чувал да е диворастяща.Ако знаете нещо по въпроса -пишете.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, аз предлагам семена от лофант. За подробности, пишете на лични.
    Също така втора година садя фацелия, но тя е едногодишна и цъфти по време, когато цъфтят и други видове медоносни култури, докато лофанта е многогодишен и цъфти доста по-късно и то когато основните паши са преминали.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    В края на август орязах двайсетина корена само съцветията.В момента тези корени цъфтят и пчелите се трупат върху тях.Аз пикирам разсада направо на място ако времето позволява след 20 април.И не само в преварката става може и след това.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865

    лофант

    При правилна предпосадъчна подготовка на почвата и грижи след засаждането на лофанта, насаждението се уплътни до такава степен, че случайно попадналите семена на плевели след поникването си не могат да оцелеят между вече укрепналия лофант. Дори и през втората година, плевелите не са проблем на лофанта. Благодарение на това, грижите за поддържането му са минимални. Разполагам с известно количество семе за виолетов лофант за продаване. Пишете на лични.

  6. #6
    Благодарение на колежката Сузи през 2010 г. се сдобих с лофант от двата вида- бял и лилав....малко късно го засадих,но някъде от юли започна да цъфти та чак до първите слани....може и да си въобразявам но като бе ли лилавия го посещават повече от белия.....всъщност годината бе дъждовна и при мен имаше богата паша от конски босилек и пчелинок в края на лятото.....отначало сякаш не идваха на лофанта много охотно,но от средата на август направо го "изядоха"....имаше по 5-6 пчели на цвят....в момента имам малко семена които не бих продал а бих подарил ако някой се интересува....само че са смесени лилавия и белия и ще се получи смесен разсад....

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    9

    Семе Лофант

    Здравейте колеги

    Може ли някой да ми даде някакво инфо от къде мога да закупя семе от лофант на място.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 13.04.2015 в 16:58. Причина: латиница

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    По-голяма част от лофанта, който при мен изкара два пълни сезона, не поникна тази пролет. Води се многогодишен, но при мен втората година му бе последна.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Провери дали голите охлюви не са го изяли, много го обичат. Или е по рано е пуснал листенцата и после при поредното застудяване е измръзнал.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    9

    реколта 2011


    Растението се почуства много добре в условията и климата в Монтана

 

 
Страница 1 от 13 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •