Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 125

Тема: ЛОФАНТ

  1. #21
    За колегите от берк и околностите ако искат да дойдат и да си наскубят колкото искат имота дето са кошерите ми е няколко декара и е пълен с лофант
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 13.04.2015 в 17:06. Причина: търговия от предни постове

  2. #22
    само да не го объркам с щир

  3. #23
    в събота ще направя снимки и ще кача мисля че в галерята на форума имаше някъде снимки трябва да се поровите виждах ги някъде тук

  4. #24
    снимай ги и ги качи,малко ме е страх да не са стари семената и да не покълнат

  5. #25
    в раздел продава колегата apis1964 е снимал поникнал лофант.вече си имам на представа как би трябвало да изглежда.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Лофанта се нуждае от богата на органични вещества почва. Тогава расте бързо и цъфти обилно. Аз поддържам на пчелина си насаждение от около 10 до 15 кв.м лофант. От такава площ естествено не може да се очаква да напълня магазините с неговия мед. Ползата от лофанта за мен е друга. Той започва да цъфти в края на юли или началото на август, когато ливадите са прецъфтяли и са окосени и по това време липсва друга цъфтяща растителност. Така той спомага за намаляване риска от нападение при главния есенен преглед. Също така осигурява приток на нектар, представляващ подбудително подхранване на пчелите и поддържа яйцеснасянето на майките, а от снесените през този период яйца се излюпват така важните зимни пчели.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    9

    лофант

    Някои ако иска семе или разстения да пише имам много за подаряване

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865

    лофант

    При мен белия лофант вече цъфна-1.07.2012г. На масив от около 7-8 кв.м. има само около 3 до 5 пчели. Мислех си, че това е защото белия лофант е по-малко медоносен от виолетовия. Същия ден вадих мед и оставих навън ваната за разпечатване, за да могат пчелите да съберат останалия по нея мед. След като стоя цял ден навън, не дойде нито една пчела да събира останалия по нея мед! Явно е, че имат паша и по тази причина не посещават и лофанта.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Прави впечатление, че сред белия лофант няма загинали при презимуването растения, за разлика от виолетовия, където зимната смъртност е от 20% до 50%. В момента продължавам да садя виолетов лофант, като го садя малко по-дълбоко, отколкото съм го садил до сега. Надявам се, това да го предпази от измръзване на корените през зимата и напролет да изпревари в развитието си новия разсад. Слънчогледът не устоя на сушата, клюмна и започна да вехне. На него няма нито една пчела, докато на белия лофант пчелите са по около 10бр на кв.м. Разбира се, аз го поливам един път седмично, за разлика от слънчогледа, който никой не го полива.

  10. #30
    Задължително ли е да се прави расад . Не може ли да се сее направо и по кое време ?
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

 

 
Страница 3 от 13 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •