Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 26
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    20.10.2016
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    община Козлодуй

    Определяне на възрастта на пчелата майка и какви са промените в размера?

    Здравейте!
    Искам да знам как да определя на колко години е НЕ маркирана майка и имали промени в нейния размера с остаряването или в зависимост от годишните сезони?
    Благодаря ви предварително.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от todorrodot Виж публикацията
    Здравейте!
    Искам да знам как да определя на колко години е НЕ маркирана майка и имали промени в нейния размера с остаряването или в зависимост от годишните сезони?
    Благодаря ви предварително.

    Здравей,колега!

    Това е лично мое мнение за няколко белеза, по които аз съдя,че една майка е на повече от два сезона(демек стара) : майката е с лъскава задна част(износена от много снасяне на яйца),майката се движи много бавно по питите и се "ослушва",майката е с по-тъмна окраска,майката е с леко "опърпани" криле,малко по-дребна от обикновено.Най-сигурния белег е "неплътното" и с повече дупки пило!

    А ето и няколко признака,по които аз съдя,че една майка е по-млада(един или два сезона): мъхеста задна част ,младата майка е доста активна и пъргава по питите,нейното пило е по-плътно(това не е гаранция,защото може да е млада и не толкова качествена),младата майка е по-едра и т.н.

    Като пчелар с малко опит много често съм се чудел за възрастта на пчелните ми майки, но с времето се научих да ги познавам.Най-сигурния начин е да ги бележиш!

    Бях доста обстоятелствен,но и аз като теб колега много съм се чудил в предходните ми прегледи на кошерите и за възрастта на майката.Надявам се да съм помогнал поне малко да разпознаваш млада от по-стара майка.

    Успех!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    20.10.2016
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    община Козлодуй
    Благодаря ти много за отговора и ти пожелавам успешна пчеларска година и здраве.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Неоплодена майка, на 4 дни след излюпването успешно е намерила търтиевото сборище и се е чифтосала, отзад са чарковете на търтея или така наречения брачен шлейф.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20170624_18_38_30_Pro.jpg‎  

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Сега ако има някой да сложи снимка и на 2-3 годишна майка,като тази на горната снимка във близък план да се видят разликите ще е супер.Колко ясно се вижда на снимката мъхестата задна част за което пише колегата,крилата и какви са големи

    Колега много космати твоите работнички няма ли някой ваучер за кола маска на промоция да им дадеш)))

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Това е майка оплодена 2012 г. вече работи шести сезон, на шест пити пило е като тази на снимката, от дъска до дъска, пчелите са и подготвили 2 маточника за смяната и. Криле и крака са здрави, но вече е излъскана, хитина е износен, има изкривяване на задницата, личи си как единия и пръстен е по-широк от другите.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20170625_18_03_49_Pro.jpg‎   WP_20170625_17_55_16_Pro.jpg‎  

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Това е майка оплодена 2012 г. вече работи шести сезон, на шест пити пило е като тази на снимката, от дъска до дъска, пчелите са и подготвили 2 маточника за смяната и. Криле и крака са здрави, но вече е излъскана, хитина е износен, има изкривяване на задницата, личи си как единия и пръстен е по-широк от другите.
    Уникално! А следиш ли и имаш ли наблюдение, как се представят нейни наследнички?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Това е майка оплодена 2012 г. вече работи шести сезон, на шест пити пило е като тази на снимката, от дъска до дъска....
    Истина ?? Че тя по-млада ( изглежда )от моите 2017г.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Уникално! А следиш ли и имаш ли наблюдение, как се представят нейни наследнички?
    От 2016 имам две дъщери от нея. Едната е по-слаба от майка си, другата е като нея. От предните години имам записки, не помня линиите.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Истина ?? Че тя по-млада ( изглежда )от моите 2017г.
    Аз оплождам майките си дирекно в отводка с две или три пити люпещо се пило, така се получава качество. Майката е излюпена в клетка, огледана и одобрена, тогава се придава в отводката. С един чарпак пчели се отглеждат майки за продажба, срок на употреба един сезон.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •