Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 80
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473

    РАЗПОЛОЖЕНИЕ И ГОЛЕМИНА НА ПЧЕЛИНА

    Здравейте.
    Двоумя се как да разположа кошерите в пчелина. Първо да поясня, че мястото ми е ограничено, около 0,5 дка. и търся оптималният вариант. Доста се рових из нета и това което се препоръчва е груповото разположение, но пък в практиката е точно обратното и най масово схемата е през определено разстояние кошер от кошер и съответно ред от ред.Примерно 2 на 3 но аз не разполагам с толкова място. При разположение 2 по 2 се пести място и като, че ли е по добрият вариант, макар че там си ограничен при обслужването.
    Какво бихте ми препоръчали.Ако е групово, как точно. 2 по 2 при каква схема или пък по единично.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Моите кошери са по двойки,и мнението ми е,че така е по-добре.Имаш по-голяма възможност за боравене,както и по-голяма свобода при манипулациите със семействата.Като се има в предвид,че мястото ти е ограничено,този начин е за препоръчване.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    моите са по 2 на палет, може в редици или както искаш. аз ги нареждам спрямо наличната сянка.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако мястото ти го позволява (защитено от вятъра и с не голям наклон) оптималния вариант за да сведеш до минимум налитането е в групи по 4, като всеки кошер е ориентиран в различна посока ( не се притеснявай че ще им стане нещо като не са обърнати всички на юг, дори ако са насочени на север, при положение че са защитени от вятър, зимуването е много по-сигурно), а групите са разположени шахматно.
    Много зависи и колко кошера възнамеряваш да поставиш на едно място - колкото повече, толкова по-големи проблеми с налитането. При 20-30-40 кошера разположени по този начин ( разстоянието от група до група е 3-4 метра или повече по преценка , т.е да може да влиза кола в реда) няма да имаш проблеми, но при повече - ще има някои налетяни кошери ( но не в същата степен както когато всички са обърнати в една посока).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    А какво ще кажете за тези начини на редене.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Различната посока е нещото, което "вкарва вълка в кошарата", не толкова подредбата, различните видове ориентири, цветове и т.н. Дори и да си спазил всички препоръки и по всичко изглежда че си предотвратил налитането и всичко е наред... идва моментът на пашата... Част от пчелите ПРОСТО ОБИЧАТ да влизат в първия кошер който им се изпречи по пътя към дома. Пък когато духа и вятър или наближава буря просто стой и гледай.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Рентабилно ли е пчелина да бъде с повече от 100 кошера

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Определено е нерантабилно да са по-малко от 100!Ако района е силен и 300 да са,няма значение!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2012
    Мнения
    73
    Благодаря за отговора да не се притеснявам.Бях чул от стари пчелари ,че повече от 100броя не е рентабилно.

  10. #10
    Рентабилността зависи и от кошерите,които са в района общо, и от пашата,която имаш.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •