Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 80
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Определено е нерантабилно да са по-малко от 100!Ако района е силен и 300 да са,няма значение!
    По принцип колкото по-малко кошери има на едно място - по-добре. По-малки проблеми с вароатозата, и болестите като цяло и тяхното разпространение от един кошер на друг, по-малко налитане и т.н. .
    Малките пчелини имат значение не толкова за оползотворяване на главните паши, колкото за поддържащите. Намалява се конкуренцията между семействата, при недостиг на ресурси. Въпреки всичко, е наложила се практика в много страни ( Канада, Нова Зеландия, Скандинавските страни и др.) по време на главната паша кошерите са са групирани в микро пчелини от 10-12 до 20 и няколко кошера, с 2-3 км между пчелините. За пореден път ще сложа този линк за тези които още не са го виждали http://beeman.se/index-f.html . Та колко кошера има на едно място ? ( ако се поразровите, ще научите)?

    Аз лично предпочитам пчелини от до 24 кошера ( включително и поради чисто операционни причини). Групирани са по 4, 3 или 2 кошера в група, като всеки е с различна посока ( обикновено в четирите посоки) , с разтояние 3-4 и повече метра от група до група. Посоката на кошера няма никакво значение стига мястото да е добре защитено от ветрове. Това е най-ефективния вариант за намаляване на налитането ( няма как да се предостврати напълно, освен да има по 1 кошер на пчелин ). Цвета на кошера няма голямо значение при борбата с налитането, особенно по време на паша.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    valeriboikov, дали едно предприятие е рентабилно знае само чорбаджията му. Другото са приказки по принцип. Чети ако искаш
    http://www.bg-ikonomika.com/2010/11/41_22.html

    scutellator, благодаря за линка, не бях го виждал. Много ми харесаха снимките от Индия, но най-много снимката с цистерната на ремаркето. Въпрос към теб, извън темата - твоите до каква височина стигат? Извинявам се ако си написал някъде, а аз съм го пропуснал. Благодаря.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Колега scutellator,никой не говори за 10 и 20 кошера!Там каква рентабилност търсиш и за каква потдържаща паша пишеш?Важни са главните паши от които се пълнят тенекиите.Най-добрата ориентация е на изток или юг,или югоизток.Цвета на кошера също има огромно значение!Научи ги тия неща колега,те с ровене в интернет не се учат!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    За ориентацията съм напълно съгласен с колегата,но за цвета според мен няма никакво значение.Хубаво е пчелите да излитат на изток или юг,но ако сте практикували подвижно не винаги става това,защото фургона с кошерите го поставяш винаги на място удобно за извличане и то без излишни маневри/да не говорим след дъжд и в кал/.Сигурно като са с еднаква боя и близо един до друг няма налитане/и какво от това,та нали пчелите идват в моя фургон/На следващия курс пчелата по принцип се връща от там от където е излетяла сутринта.Е стават грешки,но те са в рамките на допустимото.Наистина някои кошери леко се подсилват,особено тези които са по близо към пашата.При следващата паша всичко си идва на място,защото обикновено е от обратната на пчелина посока/говоря за постоянен пчелин/Пчелите много рядко не се прибират в своя кошер при последен курс.Аз все още не съм станал пчелар с голям капацитет,макар че работя с пчели от 1977 година и пчелина ми е с 40 до 50 кошера.Интересно ми е как някои колеги имат голямо самочувствие.Е, няма лошо,стига да има покритие.Участвам във форума единствено защото по младите имат новаторски идеи и ми е интересно да ги споделя с тях.Уча се от всички във форума и рядко давам съвет,защото много неща са относителни, не може всичко да е щампа и да се действа по един и същи начин.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цвета е особенно важен най-вече за ориентация при оплождането на майките.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Това за майките е вярно,но предполагам,че повечето колеги ползват оплодни сандъчета или нуклеуси и чак когато майките пронесат ги придават в основните си семейства.Наистина оплодните сандъчета са отделени от основните на по голямо разстояние и макар да са с различни цветове пак стават грешки.Хубаво е да са с различни цветове,за добра ориентация на майките особено когато има самосмяна и не се ползва нуклеус.Но мисля,че за пчелите не е от голямо значение.Все пак всеки си решава как да ги боядиса.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Колега scutellator,никой не говори за 10 и 20 кошера!Там каква рентабилност търсиш и за каква потдържаща паша пишеш?Важни са главните паши от които се пълнят тенекиите.Най-добрата ориентация е на изток или юг,или югоизток.Цвета на кошера също има огромно значение!Научи ги тия неща колега,те с ровене в интернет не се учат!
    Между това място с 10 хил кошера


    и хълмовете в Нова Зеландия, където 3-4 хил кошера са пръснати на пчелини от по 10 кошера има ОГРОМНА разлика....... просто исках да покажа двата ексремума.

    Рентабилност? Нека го кажа така - при всички тези свободни пространства в бг, да се блъскате на едно място с още 2- 5 пчелари като идиоти (каквато всъщност пракика и има в бг) е все едно в една обширна по територии държава, в която единственото занимание е земеделие, всички хора без изключение да се набутат да живеят в един голям мегаполис. Ето това е рентабилност.
    Ако разпръсването (като противовес на концентрирането) на кошерите за дадена площ, необходима от опрашване, е закон при правилното извършване на подобна дейност, то защо тя да звучи абсурдно, ако бъде приложена при медодобива.
    Поддържащите паши на първо място дават на пчелите така необходимия им разнообразен прашец. Освен това те са тези които правят пчелите в кошера и го подпомагат за краткия момент на обилно нектароотделяне. Когато дойде главната паша и нямаш достатъчно пчели.....
    Поддържащата паша е нещо което няма как да бъде заменено (или поне все още не е измислен ефективен заместител ) от стимулативно подхранване, белтъчни заместители и всякакви други суплементи.

    По време на главната паша - учените са установили че пчелите могат да летят на повече от 7 км. Но няма ли да е по-добре ако не им се налага при търсенето на храна да ходят на повече от 800м?


    Цвета е особенно важен най-вече за ориентация при оплождането на майките.


    Всичките ми нуклеуси са в един цвят (както и кошерите) - бял. Никога не ми се е налагало да се оплаквам от "пчелояди". При правилна подредба на нуклеусите успешно завърналите се майки до 20 -30 % в повече ( до 95 %) , отколкото тези с предимно цветови ориентири. Който си мисли че цвета е фактор - нека пробва с италианките - 50% успеваемост е равносилна на постижение ( личен опит).


    Въпрос към теб, извън темата - твоите до каква височина стигат?


    Въпросът е леко подвеждащ (или по- скоро отговорът би бил, понеже няма от къде да знаеш какви са условията, където са ми пчелите )
    Ще ти отговоря така - за южна България смятам че е най-подходящо на 5 корпуса - 2 за пило, 2 за мед и 1 за всеки случай, като по-силните са ми стигали до 6.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Всичките ми нуклеуси са в един цвят (както и кошерите) - бял. Никога не ми се е налагало да се оплаквам от "пчелояди".
    Skutellator-не дърпай дявола ..за опашката.... Вероятно и идея си нямаш за това зло.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    На колко корпуса стигат?Много относително колега!Ако моите разбирания за покритие на пчели са едни,твоите могат да са други!За липата силните ЛР се вдигат на 4 корпуса като се има в предвид,че от всяко силно с-во е дръпната отводка май месец,но масата от с-та са на 3.Фарарите стигат до 5-6 най коравите,но но масата са на 4-5.
    На 6 корпуса ЛР може с две майки!В противен случай ги трупаш просто ей така да си направиш фелацио на окото,но първите 3 корпуса са абсолютно кухи.Не ми казвай че не е така,защото съм доказвал на колеги които обичат да ги гледат високи,че съм прав!
    За потдържащите паши,айде ти гледай да имаш такива,аз искам да имам силни главни/каквито си имам де/
    Казваш всичките ми нуклеуси!Колко са всъщност???
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Другари, извинете ама излизаме от темата, дайте да спазваме правилата на играта.

    Скутелатор, за височината те питах, щото гледах внимателно снимките от Швеция и знам че често подаваш любопитни идеи, та затова. Напълно съм съгласен с теб за покритието и се радвам че при мен си има хубава поддържаща паша, иначе сигурно нямаше и да имам пчели. За 5те корпуса също мисля че са оптимум за моя район в добра година, лошо че намбър файф ми идва малко височък като е на фул, ма то нямало пълно щастие, казват. Затова ги държа на 4 , пък внимавам повече.

    Още веднъж призовавам да се придържаме към темите, че току виж изскочил пак някой странник от нощта да ни вика че сме лаладжии :D

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •