Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 138
  1. #121
    Наблюдател
    Регистриран
    13.03.2017
    Мнения
    48
    Пчеларски район
    Сливовик
    То времето топло прашец носат ама времето сухо и няма нектар.

  2. #122
    Наблюдател
    Регистриран
    10.08.2015
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    град Мъглиж
    Братовчед на Баща ми , ми направи първото семейство и го оставихме да презимува при него. Докато седеше при него , се сдобих с още 5 бр. пчелни семейства и така започнах.Прибрах го при мен следващия сезон и ей такава същата история. Чудих се , какво става. Един ден ме " ухапа кучето" и му ебах майката с една пърлачка. Направих си друго семейство и всичко си е "Ок". Сега си давам сметката , че е имало и други възможни начини да постъпя за да запазя пчелите , но все пак за да се предпазя от нежелани последствия , пристъпих към тази крайна мярка. Е след това , още две семейства ги сполетя същото, но освен пчелите , заминаха и целите кошери. Едното семейство(явно слабичко) , бе довършено от восъчния молец. Уж си летят пчеличките ( все още нов пчелар) , мисля си че всичко е наред и като отворих кошера - останах шокиран. За първи път видях на какво е способен восъчния молец ... Хванаха ме бесните и "гнилака" отиде на кладата... Второто семейство , за което ви споменах - за него се усъмних , че може да има гнилец... Не бях сигурен , дали е американски или европейски ... Направих пробите , като до мен бе и книгата Болести по пчелите - Волфганг Ритер (много добро издание според мен) и без да се замисля изтрих от лицето на земята и пчелите и кошера. Ако е започвало нещо , то същото бе спряно навреме... Така си мисля , защото в момента всичко е наред ... Приятелче , ако ти е слабо семейството - обединявай!Или подсилвай с пчели и пило от други силни семейства. Ако нещо се съмняваш - унищожавай!

  3. #123
    Наблюдател
    Регистриран
    10.08.2015
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    град Мъглиж
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Според мен нещо има сбъркано в твоята система на хранене.Видях ти района супер за годината,тая седмица е добре се топло, моя съвет макар ,че и аз съм новобранец развивай повече храни по малко.Много ще кажат не може това.Моя девиз е ,,времето ще покаже,,
    Ако оставяме пчелите да се оправят сами , то това е правилното решение. От там можем само да констатираме , кои са оцелели , кои са имали добри добиви и т.н. Ако желаем да имаме добри добиви от първата паша ,то според мен е важно да се направи подбудително подхранване в правилния период и да се третират срещу болести. Втората стъпка е да се наблюдават и да се направи преценка , кои ще събират мед и кои ще отглеждат пило. До 15 Април , пчелите които не са напълнили корпусите си , трябва да се разформироват или да им се сменят майките.

    и так далее

  4. #124
    Наблюдател
    Регистриран
    10.08.2015
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    град Мъглиж
    Цитат Първоначално публикувано от Едуард Виж публикацията
    :D :D Иначе според това,което аз знам една пчела дава добив за пчеларя някъде до 4 километър над тези 4 километра тя дава добив колкото за изразходваното от полета и малко остава в плодника за пчелите който още не са работни.Иначе ако не се лъжа лети до 6-7 километра от кошера за това се казва,че ако се мести кошер трябва поне 7 километра за да не се върне работната пчела на старото му място.Това аз знам не твърдя,че на 100% всичко е така.
    Колега пчелар, който чете доста пчеларска литература ми сподели ,че пчелите летят до 9 км . Ако някой е чел някъде това , да потвърди ...

  5. #125
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от xxx_87 Виж публикацията
    Колега пчелар, който чете доста пчеларска литература ми сподели ,че пчелите летят до 9 км . Ако някой е чел някъде това , да потвърди ...
    В зависимост от пашата е и разстоянието на отдалечаване на полета. Но такъв полет е крайно непродуктивен. Дори е в загуба. Тръгвайки от кошера пчелата се „зарежда”, но докато се върне от такъв полет изразходва всичко събрано и се връща в кошера дори гладна и трябва и да се нахрани. Та може да ходи на големи разстояния, но над километър си губят значението.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 11.04.2017 в 09:44.

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от licho76 Виж публикацията
    Ти и пчели нямаш маи
    Борката си има доволно пчели .

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    В зависимост от пашата е и разстоянието на отдалечаване на полета. Но такъв полет е крайно непродуктивен. Дори е в загуба. Тръгвайки от кошера пчелата се „зарежда”, но докато се върне от такъв полет изразходва всичко събрано и се връща в кошера дори гладна и трябва и да се нахрани. Та може да ходи на големи разстояния, но над километър си губят значението.
    Над 2 километра . Колкото носи , толкова и яде .

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Едуард Виж публикацията
    В събота ще ходя до тях и ще погледна как е и ще пиша налял съм им инвентиран сироп.
    А да попитам вие какви хранилки ползвате понеже в момента съм с тези от 800 мл а преди няколко дена ми дойдоха новите,който са от 1,5л но все нямам време да ги сложа.
    А , купи и по 5 литра .
    После ще залееш форума с въпроси .

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от xxx_87 Виж публикацията
    Ако оставяме пчелите да се оправят сами , то това е правилното решение. От там можем само да констатираме , кои са оцелели , кои са имали добри добиви и т.н. Ако желаем да имаме добри добиви от първата паша ,то според мен е важно да се направи подбудително подхранване в правилния период и да се третират срещу болести. Втората стъпка е да се наблюдават и да се направи преценка , кои ще събират мед и кои ще отглеждат пило. До 15 Април , пчелите които не са напълнили корпусите си , трябва да се разформироват или да им се сменят майките.

    и так далее
    Утре е 12 април . Денят на Авиацията и Космонавтиката .
    Твоите изпълниха ли корпусите , а пчелите на твоят приятел ?

  10. #130
    Наблюдател
    Регистриран
    10.08.2015
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    град Мъглиж
    Само няколко са напълнили корпусите. Разбира се, продължавам да храня. Тези,които не ми харесват или ще ги разформировам или ще им сменя майките. Не съм решил, какво ще правя. Но може би ще сменям майки и ще изпробвам отглеждането на две майки в един кошер. И тези кошери ще отглеждат,за да подсилвам останалите. И накрая ще направя равносметка, къде бъркам и къде не..

 

 
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •