Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    ОПЛОЖДАНЕ НА ЛУННА СВЕТЛИНА

    Ето нещо интересно- метод разработен в Австралия за контролирано оплождане по време на ясни нощи. Според автора в Германия се продават майки оплодени по този начин.
    Ето оригиналния текст в който го намерих
    http://www.beekeepingforum.co.uk/blog.php?b=490

    Може да ползвате google translate. Текста е просто написан и вярвам че няма да има кой знае какъв проблем с разбирането.

    Все пак, ако има някакви проблеми, кажете и ще направя бърз превод
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Технологията за вечерно контролирано оплождане е отдавна известна, но се предизвиква облитане около 17 – 18 чеса и при температура над 20°С.
    http://www.apicultura.kirov.ru/Breed/control.html

    Бил съм на риболов по време на пълнолуние, далече от големия град, без дори далечно осветление.
    Към 1 чеса през нощта беше толкова СВЕТЛО, че можеше да се чете вестник, а луната беше почти над главата ми.
    Случвало ми се е и вечер, като съм местил кошери да се разлетят пчели и съм виждал да си уцелват входа.

    Възможно е държани затворени пчели(примерно в мазе), ако се изнесат през такава нощ на пълнолуние и след като се подхранят да започнат да се облитат.
    Предполагам, че може да се получи!
    Но това може да стане в един прозорец от 2-3 дни, всеки месец(през 28 дни) и освен това трябва ясно, безоблачно време.
    Ако няма пълнолуние – какви ЯРКИ нощи може да има?
    Ами, ако през този прозорец от няколко дни се случи да е облачно?
    Вижда ми се малко рисковано и доста трудоемко, но ако не стане ще се си се оплодят през деня.
    Затуй пък, ако се получи за пръв път ще имаме майки, гарантирано оплодени от избраното бащино семейство.

    Колегата scutellator има голям опит с качествени (ПЛЕМЕННИ) майки и добре разбира, какво значи ТЕ да се оплодят с „ПРАВИЛНИТЕ” търтеи (когато ГАРАНТИРАНО НЯМА нито един „НЕПРАВИЛЕН” търтей) и затова повдига тази тема. Едва ли ще има и един луд търтей от други семейства, който да лети в 1 чеса през нощта примерно.!

    За съжаление мога да помогна само с горните разсъждения, но съм сигурен, че лятото, ако ще и от чисто любопитство ще пробвам поне с няколко нуклеуса и едно бащино.

    Аз все си мисля, че по-добрата идея е изкуственото осеменяване. За съжаление апаратурата поне за мен е непосилно скъпа, поне за сега.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Разрових се малко. Да, става въпрос за същия метод. Майките се пускат преди залез слънце, а не по средата на нощта, както съм се заблудил от наименованието.
    Според австралийците контролираното оплождане е от порядъка на 85%, като и общо взето такъв е процента и на оплодените майки.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Последните дни прочетох доста по темата и мисля, че това е добро (макар и малко трудоемко) решение.
    Става въпрос не за нощно, а за ВЕЧЕРНО оплождане след 17.00ч., като условието е през деня отводките (нуклеусите) с готови за оплождане майки и бащините семейства с избрани за оплождане търтеи да са били прибрани на тъмничко и по-хладничко място.
    Цялата идея е те да се изнесат привечет, когато да се облетят и майките да се оплодят. Предполага се че по това време НЯМА летящи търтеи от нежелани семейства.
    Това се повтаря няколко вечери подред.

    Според австралийците контролираното оплождане е от порядъка на 85%, като и общо взето такъв е процента и на оплодените майки.

    Ами, то и при по-ниски проценти мен ме устройва и съм готов да пробвам за догодина, даже за идеята, ще опитам и дали ще тръгнат да се облитат при пълнолуние.
    Аз имам условия, защото единия пчелин ми се намира на село – има мазе и мога да прибера за през деня достатъчно кошери.

    Мисля, че по този начин с голяма гаранция ще може да се поддържа ЧИСТОТАТА на определена порода.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колега scutellator във вашата тема ОПЛОЖДАНЕ НА ЛУННА СВЕТЛИНА,( http://pchelari.com/forum/viewtopic....asc&highlight= )поразсъждавахме точно как да оплодим майката с ИЗБРАНИ търтеи.
    Последните дни прочетох доста по темата и мисля, че това е добро (макар и малко трудоемко) решение.

    Става въпрос не за нощно, а за ВЕЧЕРНО оплождане след 17.00ч., като условието е през деня отводките (нуклеусите) с готови за оплождане майки и бащините семейства с избрани за оплождане търтеи да са били прибрани на тъмничко и по-хладничко място.
    Цялата идея е те да се изнесат привечет, когато да се облетят и майките да се оплодят.
    Предполага се че по това време НЯМА летящи търтеи от нежелани семейства.
    Това се повтаря няколко вечери подред.

    Според австралийците контролираното оплождане е от порядъка на 85%, като и общо взето такъв е процента и на оплодените майки.

    Ами, то и при по-ниски проценти мен ме устройва и съм готов да пробвам за догодина, даже за идеята, ще опитам и дали ще тръгнат да се облитат при пълнолуние.
    Аз имам условия, защото единия пчелин ми се намира на село – има мазе и мога да прибера за през деня достатъчно кошери.

    Мисля, че по този начин с голяма гаранция ще може да се поддържа ЧИСТОТАТА на определена порода.

    Ако си купя 2 майки(примерно) от чужбина и едната я ползвам за майчино, а другата за бащино семейство и приложа този метод за вечерно оплождане – какво ще се получи?
    Може би близкородственно, но в голяма степен ще има запазване на породата!

    Мисля, че това е интересна идея за разсъждаване.

    Пс – Наскоро четох, че българската крава от най- добрата порода давала към 20л мляко. Холандска крава пък давала над 40л. мляко при това и с по-добро качество! Трябва ли нашите животновъди да гледат българската крава, само за да и пазат породата?

    Аз съм длъжен да потдържам Родопската (Българска) пчела, която в същност не е Българска и не е Родопска, а е МАКЕДОНСКА - Apis mellifera macedonica.
    Защо нямам право да си купя друга порода майка, която ще ми дава повече МЕД?
    Като трябва да се пази породата да направят резервати, или изкуствено да я осеменяват. Защо аз трябва да вадя по-малко мед с по-лоша и доста ройлива порода?
    Нещо дали ми дават- субсидии или пък ми изкупуват меда по 10лв.?

    Аз съм оставен САМ НА СЕБЕ СИ и трябва да извадя много мед, който да продам на смешна цена, за да мога да получа що годе доход.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Здравейте,

    За когото представлява интерес контролираното оплождане на пчелни майки, предоставям линк към файла на твореца на този метод от недалечната 2018 година:

    https://www.youtube.com/watch?v=YPW1tmBjoQ0
    http://australianbeecongress.com.au/...e%20Horner.pdf

    Аз не мога да споделя опит, но имам намерения това лято да приложа "труд и творчество" с този метод.

    Който е пробвал това и изпитва необходимост, може да сподели своите успехи или препъвания с нас...

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Здравейте,

    За когото представлява интерес контролираното оплождане на пчелни майки, предоставям линк към файла на твореца на този метод от недалечната 2018 година:

    https://www.youtube.com/watch?v=YPW1tmBjoQ0
    http://australianbeecongress.com.au/...e%20Horner.pdf

    Аз не мога да споделя опит, но имам намерения това лято да приложа "труд и творчество" с този метод.

    Който е пробвал това и изпитва необходимост, може да сподели своите успехи или препъвания с нас...
    Този направо ме разцепи с тези релси.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    ...Ама е иновативно, нали?

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    ...Ама е иновативно, нали?
    Няма две мнения. Бързо ги изкарва и вкарва, но шума май много голям с тези шейни и синджири.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Няма две мнения. Бързо ги изкарва и вкарва, но шума май много голям с тези шейни и синджири.
    Абе и бирените каси събират много вода, ама ей на, месията и за Оскар кандидатства.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •