Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Пчеларска карта

    Честита Баба Марта на всички, четящи този форум!
    След доста размисли относно подвижното пчеларство, което съм решил да практикувам, когато постигна желания брой семейства, стигнах до извода, че е необходима актуална пчеларска карта. Какво разбирам под това име: - кадастрална карта, върху която са насложени горите, насажденията, урбанизираните територии, пасища, мери и регистрираните в БАБХ пчелини . Всичката тази информация я има събрана по съответните ведомства. Ето, за горите зооинж. Матеев е посочил съответния сайт:http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3592 За обработваемите земи земеделците всяка година подават информация за засетите площи. Някой сведущ по въпроса може да каже дали тази информация се нанася на карта от МЗ. Инфото от БАБХ за пчелините - ясно. Пасищата, мерите и урбанизираните територии - справка кадастъра. При наличие на средства може да се вземат и сателитните снимки от Гугъла.
    Какво би могло да ни даде тази карта, мисля , че всеки може да си направи сметката. Тя, освен избор на мястото за временен и постоянен пчелин с оглед бъдещата паша, може да служи и за регулиране на струпване на излишно много кошери в определени региони. Може да даде на съответния пчелар отрано моментална информация при кой собственик /арендатор/ да предупреди за разположението на кошерите си. Потенциалните предимства от такава карта са много, за доста от тях ще се сетите вие, аз само за тези се досещам.
    Как може да бъде изработена и поддържана актуална подобна карта? Това ще струва доста пари и не е по силите на отделен пчелар. Тоест, ето един аспект за обединение на различните пчеларски организации. Като колективни организации, те могат първо:
    - да поискат от съответните ведомства актуалната информация, която едва ли е секретна.
    - да кандидатстват пред държавните структури за финансиране на подобна картографска система.
    - да участват във финансирането на такова мероприятие чрез вноски от заинтересовани полватели на картата.
    - системата има потенциал да се самоиздържа, когато има много потребители, плащащи минимална такса за ползването и.
    Лично аз съм готов да вложа сили и енергия за осъществяването на подобна цел. Ако има и други, които мислят като мен, нека изложат своите мнения по въпроса. Отрицателните мнения също са много важни, така се откриват и коригират недостатъците на подобни замисли.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    За такава карта сме заговорили откакто възникна идеята за системата за автоматично известяване при пръсканията. Тя стои в основата и. Началната инвестиция ще е сериозна, а поддръжката на нейната актуалност не особено скъпа. Всеки смартфон вече има вграден GPS и в един SMS във всеки момент могат да се изпратят координатите на пчелина, независимо стационарен или мобилен. А за този, който не ползва смартфон и не разбира от координати и една кутийка, като тази, която ти показах е достатъчна. Само натиска S бутона и готово.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Не е само за пръскането въпрос. Разглеждайки подобна карта, мога да забода курсора някъде и да кажа, използвайки паролата си за достъп: - ето това е моето място за временен пчелин догодина, ще го местя само веднъж, през останалото време ще имам съответните от картата паши. Ако съм го заявил пръв пред администратора на картата, останалите ще търсят друго място, достатъчно отдалечено от моите кошери, за да не си пречат евентуално.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не е само за пръскането въпрос. Разглеждайки подобна карта, мога да забода курсора някъде и да кажа, използвайки паролата си за достъп: - ето това е моето място за временен пчелин догодина, ще го местя само веднъж, през останалото време ще имам съответните от картата паши. Ако съм го заявил пръв пред администратора на картата, останалите ще търсят друго място, достатъчно отдалечено от моите кошери, за да не си пречат евентуално.
    Това е добра идея и още един аргумент ЗА такава карта!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Зоните от "Натура" също могат да бъдат насложени върху картата, предвиждат се субсидии за подвижно пчеларство в зони от "Натура". Биопчеларите също ще могат да избират локализации, които да съгласуват предварително със сертифициращата ги фирма. Знаете, че там субсидиите са сериозна сума. Нека не забравяме за възможността да се сключват договори със земеделците за опрашване. Изгодата може да се окаже взаимна, вече сондирах мнение с по-напредничави арендатори. Стига сме се оплаквали от цената, нека вземем пари и от другаде, може даже да се окажат повече, отколкото може да се изкара от стоков мед.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •